Atrofia urogenitalna u kobiet w ciąży
Atrofia urogenitalna często wywiera wpływ na stan emocjonalny pacjentek oraz pogarsza jakość ich życia.
Atrofia urogenitalna to jedna z ewentualnych konsekwencji wejścia w etap menopauzy. Chociaż nie jest tak dobrze znana jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju, to ma wiele następstw, które mogą wpływać bezpośrednio na jakość życia kobiet.
W ostatnich latach znacząco wzrosła spodziewana długość życia, a wraz z nią zwiększyła się liczba lat, przez które kobiety muszą radzić sobie z menopauzą. Spadek poziomu estrogenu, który pojawia się w tym etapie życia, może prowadzić do rozwoju licznych chorób i schorzeń.
Szacuje się, że po pięciu latach od wejścia w menopauzę u jednej trzeciej kobiet pojawia się atrofia urogenitalna o różnych stopniach zaawansowania.
Zanim przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu i jego objawom, musimy zrozumieć rolę odgrywaną przez estrogen.
Funkcje różnych rodzajów estrogenu w organizmie kobiety
Estrogeny to główne steroidowe żeńskie hormony płciowe, które są wytwarzane w jajnikach i nadnerczach. Odpowiadają za rozwój drugorzędowych żeńskich cech płciowych. Zaliczamy do nich:
- Rozszerzanie się bioder,
- Wzrost i rozwój piersi,
- Regulacja menstruacji wraz z innymi hormonami.
Okres dojrzewania i dojrzałości płciowej u kobiet rozpoczyna się, gdy wzrasta poziom estrogenu. W związku z tym organizm stymuluje rozwój macicy, waginy, endometrium i jajników. Poziom tych hormonów utrzymuje się na mniej więcej podobnym poziomie aż do nadejścia menopauzy. W tym momencie pojawia się charakterystyczny spadek estrogenów.
Poza kontrolowanie rozwoju drugorzędowych żeńskich cech płciowych, pełnią również inne role, między innymi:
- Poprawa wyglądu skóry. Odgrywają istotną rolę w produkcji kolagenu oraz procesach regeneracji skóry.
- Wzmacnianie układu krążenia. Biorą udział w metabolizmie tłuszczu oraz pobudzają produkcję HDL.
- Wzmacnianie układu kostnego. Estrogeny chronią przed utratą wapnia i zapewniają jego prawidłową mineralizację, a tym samym nie dopuszczają, aby kości stały się kruche.
- Wkład w prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Pomagają utrzymywać częstotliwość działania żeńskiego układu moczowego.
- Pozytywny wpływ na mózg. Wspiera przepływ krwi do mózgu oraz produkcję glukozy.
- Pobudzanie pożądania seksualnego.
Może Cię również zainteresować: Swędzenie pochwy – 5 naturalnych sposóbów
Jakie są objawy atrofii urogenitalnej?
Objawy atrofii urogenitalnej często wywierają wpływ na stan emocjonalny pacjentów i, jak już powiedzieliśmy wcześniej, mogą odbijać się na ich jakości życia. W przeciwieństwie do innych objawów menopauzy, atrofia urogenitalna nie zanika z czasem i może stać się dotkliwa, jeśli nie będzie leczona we właściwy sposób.
Spadek poziomu estrogenu podczas menopauzy wywiera bezpośredni wpływ na stan pochwy. Pojawiają się zmiany w pH pochwy, które zwiększają ryzyko rozwoju infekcji, zarówno pochwy, jak i układu moczowego.
Zmniejsza się sieć naczyń krwionośnych, które odżywiają błonę śluzową pochwy. W konsekwencji spada poziom nawilżenia pochwy. Taki brak nawilżenia może prowadzić do częstych podrażnień, suchości i dyspareunii. Dyspareunia jest definiowana jako ból odczuwany podczas stosunku.
Błona śluzowa pochwy staje się cienka i delikatna, a tym samym zwiększa się ryzyko doznania urazu podczas procedur, które są zazwyczaj bezpieczne, na przykład podczas wkładania wziernika podczas badania pochwy lub podczas samego stosunku.
Przeczytaj również: Hormony płciowe: jaka jest ich funkcja?
Atrofia urogenitalna: jak ją leczyć?
Istnieje kilka bardzo skutecznych terapii, które są w stanie spowolnić, zmniejszyć, a nawet poprawiać objawy związane z atrofią urogenitalną.
Po pierwsze, istnieją środki nawilżające pochwę i lubrykanty. Ich stosowanie, wraz z używaniem lubrykantów podczas stosunku, to pierwsza terapia dla pacjentek, które mają objawy o łagodnym lub średnim natężeniu.
Takie produkty zmniejszają objawy suchości pochwy i przywracają właściwe pH, ale nie są w stanie odwrócić zmian zachodzących w błonach śluzowych.
Poza tym są również terapie hormonalne. Takie sposoby leczenia są uznawane za najlepsze dla kobiet, u których występują objawy o natężeniu od średniego do intensywnego.
Terapie hormonalne mogą odwrócić zmiany wywołane przez niedobór hormonów w trakcie menopauzy. Mogą być podawane drogą ogólnoustrojową, doustną lub dopochwową. W terapii hormonalnej jako pierwsze podaje się domiejscowo niskie dawki estrogenu.
Za najlepsze sposoby leczenia objawów atrofii urogenitalnej uznaje się zmianę stylu życia oraz terapie bez zastosowania hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet z minimalnymi zmianami lub łagodnymi objawami oraz kobiet, które nie chcą albo nie mogą używać estrogenu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bruno, R. V. (2012). Tratamento da atrofia urogenital com a administração local de estrogênios: Um estudo randomizado, controlado em mulheres no climatério e na pós-menopausa. Revista Brasileira de Medicina.
- Pérez A., L. E., & C. Rojas, I. (2015). Menopausia: panorama actual de manejo. Revista Med. https://doi.org/10.18359/rmed.1226
- Monsalve, C., Reyes, V., Parra, J., & Chea, R. (2018). Manejo terapéutico de la sintomatología climatérica. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia. https://doi.org/10.31403/rpgo.v64i2057