Atak paniki - jak możemy go kontrolować?

Atak paniki jest czymś powszechnym i wielu osobom przydarza się on dość regularnie. W dzisiejszym artykule nauczymy Cię kilku technik, jak sobie z nim radzić w ciągu kilku minut.
Atak paniki - jak możemy go kontrolować?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Atak paniki przyczynia się do niekontrolowanego uczucia niepokoju. Dana osoba może mieć nawet wrażenie, że jest w stanie umrzeć lada chwila i nie może temu w żaden sposób zaradzić. To uczucie generuje ogromny strach, co dodatkowo sprawia, że atak paniki trwa jeszcze dłużej.

To bez wątpienia bardzo popularne zaburzenie psychologiczne. Często pojawia się u ludzi narażonych na długotrwały stres. Aby kontrolować atak paniki, dana osoba musi zastanowić się nad tym, czego ma w życiu w nadmiarze oraz odnaleźć przyczynę niepokoju.

Wsparcie psychologiczne jest ważne, aby pomóc cierpiącemu w samokontroli i świadomości siebie. To z kolei jest niezbędne do uspokojenia oraz w zapobiegania dalszym napadom.

Czasami spowalniając tempo życia oraz unikając sytuacji powodujących stres, możemy rozwiązać ten problem. Ataki paniki będą pojawiać się wówczas coraz rzadziej, aż znikną zupełnie.

Atak paniki – objawy

Atak paniki zwykle przychodzi bez ostrzeżenia, szczególnie za pierwszym razem. Zazwyczaj trwa od 10 do 20 minut, chociaż niektóre objawy mogą trwać dłużej.

Kobieta i atak paniki

Jakie symptomy świadczą o tym, że ktoś może cierpieć na atak paniki?

  • Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy i osłabienbie
  • Strach przed całkowitą utratą kontroli nad sytuacją lub przed nagłą śmiercią
  • Problemy z oddychaniem
  • Bóle brzucha i mdłości
  • Przyspieszone bicie i kołatanie serca
  • Zimne dreszcze, a także przeszywające ciało drgawki

Jeśli dana osoba cierpi na atak paniki, zazwyczaj wie, kiedy on nadchodzi. To moment, gdy bez wątpienia należy bezzwłocznie zastosować niektóre strategie w praktyce, które pomogą kontrolować sytuację.

Strategie na unikanie ataków paniki

  • Medytuj. Przeanalizuj swój styl życia oraz kroki, które mógłbyś podjąć, aby go poprawić. Zwróć uwagę na swój sposób odżywiania, na to jak dużo odpoczywasz, co robisz w czasie wolnym, a także na to, jak dużo czasu poświęcasz na ćwiczenia fizyczne. Przyjmij zdrowe nawyki. To pierwsza rzecz, jaką należy zrobić.

Pamiętaj, że ataki paniki to coś normalnego. Osoba, która na nie cierpi, nie powinna uważać się za chorą psychicznie. Atak paniki może przydarzyć się każdemu. Przyczyny leżą wewnątrz nas, dlatego nie mają one nic wspólnego z naszym otoczeniem czy osobami, z którymi przebywamy.

Zdesperowana kobieta płacze w łóżku
  • Nie myśl o tym za dużo. Unikanie myśli oscylujących wokół niepokoju jest bardzo ważne. Myślenie o nim może nam tylko zaszkodzić, a nawet spowodować atak paniki, jako że strach jest jedną z jego przyczyn.
  • Pozytywne nastawienie. Przygotuj sobie pozytywne zdania, które możesz powtarzać w razie ataku paniki lub tuż przed nim. Kluczem powinno być “Nie umrę od tego, to tylko lęk.” Twierdzenia tego typu mogą naprawdę uspokoić Twój strach.

Przeczytaj również artykuł: Motywacja, gdy wszystko cię przerasta

Inne techniki uspokajające

  • Oddychanie. Koncentrowanie uwagi na oddechu jest znakomitą metodą na pozbycie się negatywnych myśli i lęku. Bądź świadomy swojego procesu oddychania: wciągaj powietrze, zatrzymaj je w swoich płucach na trzy sekundy, a następnie powoli wypuszczaj. Pełna koncentracja na oddychaniu rozluźni Twoje mięśnie i stawy.
  • Skup na czymś swój wzrok i słuch. Obserwuj coś konkretnego: guzik na swetrze, tablicę rejestracyjną samochodu. Skoncentruj się na dźwiękach: klaksonie, świergocie ptaków, konwersacji ludzi. Jeśli skupisz swoje myśli na czynnikach zewnętrznych, Twój wewnętrzny niepokój zmniejszy się.
  • Nie wpadaj w gniew, ani nie smuć się. Powinieneś przestać obwiniać się o napady lęku. Wcale nie pomaga powtarzanie sobie “Jestem taki słaby!”, “To straszne!” i wyrażenia podobnego typu. Nic z tych rzeczy nie rozwiąże Twojego problemu. W rzeczywistości tylko go pogorszy. Lepiej reagować z humorem.
  • Zaakceptuj pomoc. Są sytuacje, w których profesjonalna pomoc jest potrzebna. Psycholog może poprowadzić Cię do wyjścia ze swoich problemów. Nie masz się czego wstydzić, najważniejsze to raz na zawsze uporać się z lękami.

Leczenie

Profesjonalne leczenie oferowane osobom, które cierpią na ataki paniki, może pomóc prowadzić normalne życie. Możliwe, że będziesz musiał połączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią. Co więcej, niezwykle istotne jest też nastawienie pacjenta.

Generalnie, stosowane są lekarstwa podobne są do tych, których używa się w leczeniu depresji lub są to po prostu łagodne środki uspokajające.

Grupy wsparcia również mogą być bardzo skuteczne. Dzielenie się doświadczeniami z innymi ludźmi, którzy są w podobnej sytuacji może pomóc walczyć z uczuciem izolacji.

atak paniki u kobiety w samolocie

Osoby, którym często przydarza się atak paniki, są szczególnie podatne na nadużywanie alkoholu i substancji odurzających. Ważne, aby ich rodzina i przyjaciele pilnowała, by do tego nie dochodziło. Co więcej, należy zapewnić takiej osobie solidne wsparcie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.