Astenia pochodzenia krążeniowego - co to takiego?
Astenia utrudnia życie choremu i sprawia, że wykonywanie codziennych zadań staje się coraz trudniejsze.
Astenia to medyczny termin określający zmęczenie. Pochodzi z języka greckiego, gdzie oznacza „bez”, a sthenos oznacza siłę. Charakteryzuje się uogólnioną i długotrwałą słabością organizmu. To, co odróżnia ją od normalnego zmęczenia to fakt, że astenia nie pojawia się po wysiłku i nie ustępuje po odpoczynku.
Charakteryzuje się uczuciem braku energii i motywacji, wyczerpaniem lub zmęczeniem. Astenia może powodować utratę pamięci lub zmniejszenie koncentracji.
Co ważne, nie jest to synonim senności. Senność i apatia mogą być konsekwencją zmęczenia po wysiłku lub braku odpoczynku. Jeśli zmęczenie nie ustępuje po śnie i przy niewielkim stresie, należy je ocenić medycznie.
Astenia – rodzaje
W 50% przypadków astenii nie ma prawdziwego osłabienia mięśni. Oznacza to, że jest to objaw postrzegany przez chorego. Dlatego połowa przypadków ma podłoże psychiczne. Zwykle jest to spowodowane depresją, lękiem lub przewlekłym stresem. Jednak objawy są bardzo realne. Mogą bardzo utrudnić życie danej osobie.
Każdy, kto ma astenię będzie musiał bardziej się postarać, aby trzymać się swojej rutyny. Praca, studia, prace domowe znacznie się komplikują. Ostatecznie motywacja znacznie spada.
Kiedy astenia jest organiczna może być objawem wielu patologii. Jej przyczynami mogą być między innymi:
- Przyczyny sercowo-naczyniowe: skupimy się na nich w tym artykule.
- Infekcje: każda infekcja, taka jak zapalenie wątroby lub gruźlica, może ją wywołać.
- Przyczyny neurologiczne: takie jak choroba Parkinsona lub miopatie.
- Rak: zarówno nowotwory złośliwe, jak i ich leczenie (chemioterapia i radioterapia) mogą powodować osłabienie.
- Problemy endokrynologiczne lub metaboliczne: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niedożywienie itp.
- Przyczyny hematologiczne: astenia jest powszechna u osób z anemią lub białaczką.
W ten sam sposób może być spowodowana spożyciem toksyn. Spożycie alkoholu, a nawet niektórych leków, zwykle powoduje osłabienie.
Przeczytaj także: Zmęczenie mięśni – poznaj 5 koktajli, które pomogą Ci się zregenerować
Astenia sercowo-naczyniowa
Astenia występuje często u pacjentów z niewydolnością serca. W przypadku niewydolności serca nie pompuje ono wystarczającej ilości krwi. Dlatego mięśnie nie otrzymują całej pożądanej energii.
Ci ludzie mają trudności z podejmowaniem wysiłków. Może to być nawet proste zadanie, takie jak chodzenie. W takich przypadkach odczuwa się pieczenie. Dotknięta część przestaje się kurczyć. Ponadto astenia może być również skutkiem wysokiego ciśnienia krwi. Jak również z powodu zaburzenia naczyniowo-mózgowego.
W przypadku niewydolności serca ważna jest aktywność pacjenta. W tym celu, nawet jeśli jest to skomplikowane musisz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Zalecane są spacery, pływanie, a nawet jazda na rowerze. Jeśli objawy nasilą się podczas ćwiczeń, można się zatrzymać. Jednak po regeneracji osoba musi kontynuować aktywność.
Obecnie istnieją Oddziały Rehabilitacji Kardiologicznej. Pomagają pacjentom z niewydolnością serca w stopniowym zwiększaniu wysiłków. W ten sposób dąży się do utrzymania kondycji fizycznej i zdrowia pacjenta.
Może Cię zainteresować: Zmęczenie mięśni – 5 leków, które pomogą Ci je zmniejszyć
Astenia neurokrążeniowa
Jest to specyficzny rodzaj astenii. Jest to zaburzenie psychosomatyczne, w którym dominują objawy sercowo-naczyniowe. Występuje zwykle u kobiet i osób w stresie. Występuje nierównowaga autonomicznego układu nerwowego. Dlatego mogą pojawić się kołatanie serca, tachykardia, duszności i zawroty głowy. Może również wystąpić ból przedsercowy.
Astenia ma podłoże neurokrążeniowe i psychogenne. Dlatego, chociaż objawy są głównie sercowo-naczyniowe, choroba serca nie rozwija się. Kiedy stres lub niepokój znikają, objawy słabną.
Diagnoza
Aby zdiagnozować astenię, najważniejsze jest zebranie odpowiedniego wywiadu lekarskiego. Lekarz musi wiedzieć, jakie są objawy i kiedy dokładnie występują.
Po pierwsze, najlepiej wykonać badanie krwi i moczu. Pomocne mogą być również techniki obrazowania, takie jak MRI lub ultradźwięki. Podobnie szeroko stosuje się elektrokardiogramy. Wszystkie te testy pomogą znaleźć przyczynę, jeśli taka istnieje.
Podsumowanie
Jeśli czujesz się ciągle zmęczony i słaby, powinieneś zgłosić się do lekarza. Może to być objaw patologii, której nie znasz. Lekarz pomoże Ci wykluczyć możliwe przyczyny i, jeśli to możliwe, ustali leczenie, które Ci pomoże.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Astenia, ¿realmente tienes esta afección? (n.d.). Retrieved May 6, 2019, from https://www.recursosdeautoayuda.com/astenia/
- Astenia crónica. (n.d.). Retrieved May 6, 2019, from https://www.fesemi.org/informacion-pacientes/conozca-mejor-su-enfermedad/astenia-cronica
- Astenia: definición, síntomas, tratamiento y causas. (n.d.). Retrieved May 6, 2019, from https://www.esgentside.com/astenia/astenia-definicion-sintomas-tratamiento-y-causas_art5527.html
- Insuficiencia Cardiaca: ¿qué es la Astenia? Definición – Insuficiencia Cardiaca para Pacientes. (n.d.). Retrieved May 6, 2019, from http://www.insuficiencia-cardiaca.com/insuficiencia-cardiaca/sintomas-insuficiencia-cardiaca/54-sintomas-astenia-cansancio-insuficiencia-cardiaca.html