Artroskopia kolana - jakie są jej korzyści?

Artroskopia kolana to zabieg chirurgiczny, stosowany w traumatologii i chirurgii ortopedycznej. Technika ta ułatwia postawienie diagnozy i pozwala rozpocząć leczenie wielu poważnych schorzeń, związanych ze stawem kolanowym.
Artroskopia kolana - jakie są jej korzyści?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Nie bez powodu zabieg ten ma ogromne znaczenie. Ze względu na złożoną budowę staw kolanowy jest drugim, tuż po stawie skokowym, najbardziej obciążonym stawem człowieka. Artroskopia kolana wciąż podlega udoskonaleniom i rozwojowi. Uważana jest jednak za w pełni bezpieczną procedurę.

Nie jest silnie inwazyjnym zabiegiem. Oczywiście, ze względu na obszar ciała, którego dotyczy – powinna być przeprowadzana tylko i wyłącznie przez chirurgów specjalizujących się w traumatologii i chirurgii. 

Na czym polega artroskopia?

Polega na wprowadzeniu do kolana cienkiej rurki – artroskopu, pod pełnym znieczuleniem. Wykonuje się minimalne nacięcie, które pozostawia ledwo widoczną bliznę. Dzięki małoinwazyjnej charakterystyce, operacja ta pozwala na szybki wypis ze szpitala.

Do wnętrza podaje się roztwór soli fizjologicznej, co znacznie ułatwia ogląd wnętrza stawu za pomocą wprowadzonej do środka kamery.

artroskopia 2

Większość pacjentów, wypisywana jest do domu tego samego dnia. To pozytywnie wpływa zaś na czas rekonwalescencji.

Artroskopia kolana – wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Stawy stanowią niezwykle istotny konstrukt naszego organizmu. Istnieje kilka schorzeń i urazów, w których dana technika okaże się bardzo przydatna. Dostosowuje się do różnych części stawu. Obejmuje między innymi:

  • Kość
  • Chrząstkę
  • Więzadła
  • Błonę maziową
  • Ścięgna
  • Mięśnie i przyczepy mięśni
  • Łąkotki

Uraz więzadła w kolanie

Uszkodzenie więzadła krzyżowego jest jednym z urazów, które wymagają przeprowadzenia artroskopii kolana, aby uzyskać dokładną diagnozę. Co istotne, uraz może wystąpić zarówno w więzadle przednim, jak i tylnym.

Więzadło krzyżowe przednie odpowiada za stabilność kolana, szczególnie w położeniach zgięciowych. Nazwa pochodzi od skrzyżowania się z innym więzadłem (krzyżowym tylnym). Więzadło krzyżowe przednie biegnie skośnie w dół i przyśrodkowo.

Stanowi jeden z wewnątrzstawowych elementów kolana, które bardzo często ulegają kontuzjom. Zazwyczaj spowodowanym skręceniem bocznym.

Ponadto, jeśli uszkodzenie wiąże się z pęknięciem łąkotki wewnętrznej i więzadła bocznego – fachowo nazywa się uszkodzeniem triady kolanowej. Schorzenie to bardzo często występuje u czynnych piłkarzy.

Jeśli doszło do uszkodzenia więzadła w młodym wieku, powinno ono zostać zrekonstruowane. Może bowiem prowadzić do wczesnego zwyrodnienia stawu i uszkodzeń łąkotki.

Uraz łąkotki stawu kolanowego

Łąkotka jest to chrzęstno-włóknista struktura w kolanie, o kształcie półksiężyców lub miseczek do 6–7 mm. Położona między kością udową i piszczelową. Stanowi integralną część stawu kolanowego.

artroskopia 3

Jej zadaniami są między innymi:

  • Amortyzacja i stabilizacja.
  • Ochrona chrząstki.
  • Poprawne funkcjonowanie stawu. 

W leczeniu operacyjnym łąkotki stosowana jest artroskopia stawu kolanowego. Istnieją dwie możliwości – albo zabieg przeprowadzany w całości metodą artroskopową, bądź zabieg mieszany (wykonywany rzadziej).

Dzięki artroskopii można wykonać też przeszczep łąkotki od dawców tkanek. Można również dokonać przeszczepu używając macierzy kolagenowych, przeszczepów ścięgien i polimerów syntetycznych.

Zwyrodnienie i zużycie chrząstki stawowej

Chrząstka jest tkanką łączną obecną w kilkunastu obszarach ciała. W przypadku chrząstki stawu kolanowego mamy do czynienia ze chrząstką szklistą, która pokrywa większość stawu kości udowej, piszczelowej i rzepki kolanowej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej prowadzi do urazów i zużycia chrząstki.

Istnieje jednak szereg przyczyn, które prowadzą do problemów z chrząstką. Przede wszystkim wyróżniamy między innymi zaburzenia osteochondrytyczne, wszelakie infekcje, problemy metaboliczne czy urazy.

W zależności od wieku, naszej aktywności i trybu życia – istnieje kilka przydatnych technik chirurgicznych, które prowadzą do naprawy bądź rekonstrukcji chrząstki.

Artroskopia i jej zalety

Główną zaletą tego zabiegu, w porównaniu do innych metod chirurgicznych jest możliwość zbadania całego stawu kolanowego, nie tylko jego fragmentu. Wszystko to dzięki niewielkiemu instrumentowi jakim jest artroskop.

Inną zaletą są wspomniane już, bardzo małe, ledwo widoczne nacięcia. Co ważne, nie pozostawiają widocznych blizn i pozwalają na szybki powrót do domu i początek rehabilitacji. Zwiększa to szanse na wyzdrowienie.

artroskopia 4

Wielu pacjentów poddawanych zabiegowi, może opuścić ośrodek medyczny już tego samego dnia. Co więcej, niewidoczność blizn zaś ma szczególne znaczenie dla osób, które cenią sobie perfekcyjną estetykę.

Przede wszystkim pacjenci poddający się artroskopii wykazując szereg różnych urazów i patologii. Zabieg ten oddziałuje na każdego w indywidualny sposób.

Co ważne, każdy z nas ma inne potrzeby i predyspozycje. Niektórzy dochodzą do zdrowia dłużej, inni szybciej. Mimo to, artroskopia polecana jest przez środowisko medyczne ze względu na swój małoinwazyjny charakter.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arabia, J. J. M., & Arabia, W. H. M. (2009). Lesiones del ligamento cruzado anterior de la rodilla. Iatreia. https://doi.org/10.5455/medarh.2014.68.350-352
  • Castiella-Muruzábal, S., López-Vázquez, M. A., No-Sánchez, J., García-Fraga, I., Suárez-Guijarro, J., & Bañales-Mendoza, T. (2007). Artroplastia de rodilla. Rehabilitacion. https://doi.org/10.1016/S0048-7120(07)75532-9
  • Estévez Perera, A., Díaz Hernández, I., Porro Novo, J., Torres Carballeira, R., & Calderón García, A. (2008). Evaluación y entrenamiento isocinético en rehabilitación post artroscópica de rodilla de paciente con Artritis Reumatoide. Revista Cubana de Reumatología: RCuR10(11), 11–19.
  • Gicquel, P. (2009). Artroscopia en el niño. EMC – Técnicas Quirúrgicas – Ortopedia y Traumatología. https://doi.org/https://doi.org/10.1016/S2211-033X(09)71601-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.