ARFID u dzieci — na czym polega i jak sobie z nim radzić?
ARFID u dzieci jest stosunkowo nowym zaburzeniem odżywiania, które zostało uwzględnione w DSM-5. Zaburzenie to polega na unikaniu lub ograniczaniu przyjmowania pokarmów. Do niedawna nazywano to zaburzeniem selektywnego odżywiania się i często mylono z anoreksją. Dziś powiemy Ci wszystko, co warto wiedzieć o ARFID u dzieci.
Rodzice często mają do czynienia z wybrednymi zachowaniami żywieniowymi swoich małych dzieci. Może to spowodować, że przeoczą oznaki, które wskazują, że w rzeczywistości mają zaburzenie. ARFID u dzieci występuje bardzo często, do tego stopnia, że naukowcy szacują, że dotyka do 22,5% populacji pediatrycznej.
Czym jest ARFID u dzieci?
Zaburzenie unikania lub ograniczania przyjmowania pokarmów (ARFID) jest kategorią ujętą w 2013 r. w Podręczniku diagnostycznym i statystycznym zaburzeń psychicznych, wydanie piąte (DSM-5). Jej włączenie miało na celu zebranie tych pacjentów, którzy nie reagowali na cechy innych zaburzeń takich jak anoreksja lub bulimia.
Zobacz też: Zaburzenia odżywiania u dzieci z autyzmem
Rzeczywiście, pacjenci z ARFID nie martwią się swoją wagą. Nie są niezadowoleni ze swojego wizerunku ani kształtu ciała. Dlatego nie angażują się w zachowania żywieniowe mające na celu niezdrową utratę wagi.
ARFID to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się unikaniem pewnych rodzajów jedzenia lub ograniczaniem ilości spożywanego pokarmu. Jak omówiono powyżej, nie jest to związane z obawami o obraz ciała lub wagę, więc motywacje do zachowania różnią się od innych zaburzeń.
Bardzo łatwo ten stan pokrywa się z typowymi fazami wybrednego jedzenia w dzieciństwie. Z tego powodu DSM-5 przedstawia następujące kryteria diagnostyczne:
- Znaczna utrata masy ciała (lub brak możliwości dostosowania masy ciała do fazy wzrostu).
- Niedobór żywieniowy.
- Uzależnienie od suplementów diety lub żywienia dojelitowego.
- Znacząca ingerencja w funkcjonowanie psychospołeczne.
- Trudności w dostępie do zbilansowanej diety.
- Jadłowstręt psychiczny i bulimia rozwijają się niezależnie.
- Zaburzenia nie można wytłumaczyć innym zaburzeniem lub podstawowym stanem chorobowym.
Kryteria te służą jako wskazówka podczas diagnozowania ARFID u dzieci. Dlatego tylko pediatra lub specjalista od zdrowia psychicznego może postawić diagnozę. Nie każde zachowanie, które wiąże się z unikaniem przyjmowania pokarmu, można zakwalifikować jako ARFID. Najmłodszym dzieciom należy powiązać z przedstawionymi rozważaniami.
Jakie są konsekwencje ARFID u dzieci?
Karmienie w okresie niemowlęcym ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju. Zmiany w częstotliwości, nawykach lub zachowaniu w tym zakresie mają poważne reperkusje, które nie pozostają niezauważone.
Badanie opublikowane w 2015 roku w czasopiśmie Children’s Health Care wykazało, że słaby wzrost i niedobory żywieniowe to dwie z najczęstszych konsekwencji tego typu zaburzeń. W efekcie ograniczenie niezbędnych do rozwoju składników odżywczych uniemożliwia spełnienie oczekiwań wzrostu zgodnie z etapem niemowlęcym.
Dzieci mogą również rozwinąć się opóźnione dojrzewanie (jeśli zachowanie jest dłuższe, niż oczekiwano), odwodnienie, niedociśnienie, powikłania sercowe, zmniejszona masa kostna, wahania poziomu cukru we krwi, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia endokrynologiczne, anemia, niedożywienie i wiele innych.
Ogólnie rzecz biorąc, powikłania będą się nasilać, ponieważ epizody ARFID u dzieci stają się bardziej rozpowszechnione. Spadek energii, senność, zaburzenia nastroju i brak koncentracji to również bezpośrednie konsekwencje. Krótko mówiąc, brak równowagi żywieniowej na tak ważnym etapie ma poważne konsekwencje.
Jakie są przyczyny ARFID u dzieci i dorosłych?
Naukowcy nie są pewni, dlaczego dzieci lub dorośli rozwijają ARFID. Pomijając kryteria troski o wagę lub obraz ciała, najbardziej prawdopodobne są następujące hipotezy:
- Traumatyczne doświadczenia związane z jedzeniem (na przykład epizod zadławienia).
- Brak zainteresowania jedzeniem.
- Zaburzenia czucia (są bardziej wrażliwe na smak lub konsystencję jedzenia).
- Podstawowe zaburzenia trawienia (choroba trzewna, refluks itp.).
Badanie opublikowane w Journal of Adolescent Health w 2014 r. wykazało, że zaburzenie to występuje częściej u mężczyzn i osób z uogólnionym zaburzeniem lękowym. Uważa się również, że występuje częściej u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, zaburzeniami ze spektrum autyzmu i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
Przeczytaj również: Sadoreksja- nowe zaburzenie odżywiania
Dziecięcy ARFID może pojawić się w każdym wieku i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Nie zawsze uda się znaleźć bezpośredni wyzwalacz, więc jego przyczyny czasami pozostają niejasne. Ponieważ jest to choroba, która pojawiła się niedawno, wiele badań pozostaje do zrobienia.
Jakie opcje leczenia są dostępne?
Biorąc pod uwagę złożoność zaburzenia pod względem konsekwencji zdrowotnych, jakie może mieć dla dzieci, rozsądne jest jak najwcześniejsze włączenie leczenia. Nie ma standardowej alternatywy, jak postępować, ale zazwyczaj odbywa się to przy zaangażowaniu profesjonalistów specjalizujących się w zaburzeniach odżywiania.
W tym sensie zespół może składać się z wykwalifikowanych pediatrów, dietetyków, dietetyków, terapeutów i psychologów. Czasami logopeda i pedagog mogą być pomocni w zależności od możliwych okoliczności, które wywołały zachowanie.
Kierunek działania zostanie określony poprzez rozważenie wkładu, jaki mogą wnieść profesjonaliści ze swoich dziedzin. Czasami można przepisać leki w celu pobudzenia apetytu lub leczenia podstawowych chorób (lęku, refluksu itp.). Ważne jest, aby wykonać następujące czynności:
- Przystosowanie się do zdrowego sposobu żywienia zgodnie z etapem rozwoju.
- Odzyskiwanie utraconej wagi.
- Ocena możliwych konsekwencji, jakie ograniczenie składników odżywczych wywarło na organizm.
- Poprawa relacji dziecka z jedzeniem.
- Poprawa relacji dziecka z rodzicami i otoczeniem.
Leczenie ARFID u dzieci może być skomplikowane i rozciągać się na miesiące lub lata. Wczesna diagnoza może być bardzo pomocna. Jeśli obserwuje się zachowania żywieniowe, które wykraczają poza typowe napady złości, należy szukać profesjonalnej opieki, aby wykluczyć to zaburzenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fisher, M. M., Rosen, D. S., Ornstein, R. M., Mammel, K. A., Katzman, D. K., Rome, E. S., … & Walsh, B. T. Characteristics of avoidant/restrictive food intake disorder in children and adolescents: a “new disorder” in DSM-5. Journal of Adolescent Health. 2014; 55(1): 49-52.
- Norris, M. L., Spettigue, W. J., & Katzman, D. K. Update on eating disorders: current perspectives on avoidant/restrictive food intake disorder in children and youth. Neuropsychiatric disease and treatment. 2016; 12 213.
- Williams, K. E., Hendy, H. M., Field, D. G., Belousov, Y., Riegel, K., & Harclerode, W. Implications of avoidant/restrictive food intake disorder (ARFID) on children with feeding problems. Children’s Health Care. 2015; 44(4): 307-321.