Apteczka podróżna - jak ją przygotować?

Często podczas podróży mogą się zdarzyć zawroty głowy, dyskomfort trawienny, pokrzywka i niewielki uraz. Na te okoliczności należy przygotować apteczkę podróżną.
Apteczka podróżna - jak ją przygotować?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Apteczka podróżna to zestaw, który można przygotować indywidualnie i dostosować do potrzeb podróżnego. Musisz wziąć pod uwagę miejsce, do którego podróżujesz, rodzaj transportu, którego zamierzasz użyć, a także wiek i ogólny stan zdrowia.

Zupełnie co innego oznacza podróż na wieś nie podróż obszarów, tropikalnych lub miejskich. To, co musi zawierać apteczka podróżna będzie więc zależeć od miejsca do którego się wybierasz. Musisz także wziąć pod uwagę czas trwania podróży i rodzaj zaburzeń, do których masz predyspozycje w trakcie podróżowania.

Dlaczego jest nam potrzebna apteczka podróżna?

Oto niektóre z najczęstszych problemów pojawiających się podczas podróży:

  • Choroba lokomocyjna: choroba w środkach transportu
  • Użądlenia, które mogą następnie wywołać pokrzywkę
  • Zaburzenia trawienia
  • Niewielkie urazy

Opierając się na tych problemach, które występują najczęściej, powinniśmy rozważyć wzięcie pod uwagę elementów pokrywających potrzeby, które mogą się pojawić. Wyjaśnimy teraz szczegółowo, co będzie najbardziej praktyczne w każdym przypadku.

Choroba lokomocyjna lub choroba w środkach transportu

Choroba lokomocyjna może wystąpić w dowolnym środku transportu. Jeśli jednak zamierzasz podróżować samolotem, objawy mogą ulec zaostrzeniu z powodu lęku przed lataniem. Główne objawy to: nudności, wymioty, hiperwentylacja, pocenie się i ogólne zawroty głowy.

W zestawie podróżnym powinieneś uwzględnić przede wszystkim leki zapobiegające zawrotom głowy. Chodzi na przykład o dimenhydrynat – sam lub w połączeniu z kofeiną – i meklozynę. Meklozyna ma długotrwały efekt już po pojedynczej dziennej dawce, dzięki czemu nadaje się na długie podróże.

Rejs łodzią
Każdy środek transportu może powodować chorobę lokomocyjną

Dimenhydrat może wymagać kilku zażycia kilku dawek, w zależności od czasu podróży. Może być stosowany również u dzieci od 2 lat.

Należy jednak postępować zgodnie z instrukcjami lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W takich przypadkach można stosować kapsułki imbirowe lub gumę do żucia, zawsze wcześniej konsultując się z ginekologiem.

Przeczytaj także te ciekawe informacje: Silne zawroty głowy – jakie objawy im towarzyszą?

Użądlenia i pokrzywka

Ukąszenia owadów lub reakcje skórne wywołane przez rośliny są najczęściej związane z podróżami do miejsc tropikalnych. W zależności od intensywności, ich liczby i osobistej wrażliwości mogą powodować objawy alergiczne i doprowadzić do infekcji skóry.

Najlepszym sposobem jest oczywiście zapobieganie ukąszeniom. Dlatego zaleca się stosowanie odzieży zakrywającej ręce i nogi, moskitiery i środki odstraszające do pomieszczeń. W zestawie podróżnym warto mieć repelenty, zarówno w płynie, jak i w bransoletce.

Na wypadek konieczności leczenia, apteczka podróżna powinna zawierać balsam z kalaminą lub maść przeciwhistaminową. Przydatne są również wąkrotka azjatycka (centella asiatica), nagietek, kocanka lub olejki eteryczne.

Dolegliwości trawienne

Podczas podróży zmieniamy nasze nawyki żywieniowe, więc często cierpimy na jakieś dolegliwości trawienne. Mogą się objawiać jako gazy, uczucie ciężkości, kwasowości, pieczenia i refluksu. Często występują również zaparcia lub biegunka.

Apteczka podróżna powinna więc zawierać środki zobojętniające kwas w celu zmniejszenia ciężkości, kwasowości i refluksu. Ponadto możesz wybrać środki ziołolecznicze. Na rynku dostępne są produkty oparte na kombinacjach różnych roślin leczniczych, takich jak papaja, karczoch, ostropest, koper włoski, anyż lub rabarbar. W przypadku gazów należy stosować środki przeciwgrzybicze, takie jak symetykon lub rośliny wiatropędne, takie jak anyż, kminek lub koper włoski.

Apteczka podróżna musi zawierać środki na biegunkę i sporadyczne zaparcia

Aby złagodzić biegunkę, dołącz do zestawu podróżnego saszetki z solami mineralnymi i glukozą w celu nawodnienia organizmu. Ponadto zaleca się przyjmowanie probiotyków w celu przywrócenia flory jelitowej.

Jeśli konieczne jest zatrzymanie biegunki, musisz mieć pod ręką lek złożony z loperamidu. Natomiast jeśli chcesz złagodzić sporadyczne zaparcia, powinieneś zastosować stymulujący środek przeczyszczający, taki jak bisakodyl, pikosiarczan lub senes.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Zaparcia – jak je złagodzić jeśli stosujesz już zdrową dietę?

Jakie środki lecznicze powinna zawierać apteczka podróżna

Apteczka
Kontuzje mogą się czasem przydarzyć podczas podróży, więc bądź przygotowany

W zestawie podróżnym należy zadbać o podstawowe środki niezbędne do wyleczenia małych ran, pęcherzy, oparzeń a także skręcenia lub nadciągnięcia. Zalecamy uwzględnienie następujących materiałów:

  • Sól fizjologiczna: do czyszczenia ran.
  • Środki dezynfekujące: takie jak powidon jodu lub roztwór chlorheksydyny.
  • Materiały opatrunkowe: gaza, bandaże, plaster samoprzylepny, szwy, opatrunki i bandaże podtrzymujące.
  • Miejscowe środki przeciwzapalne: krem ​​lub maść na drobne i lekkie oparzenia.
  • Mleczko na oparzenia słoneczne
  • Natychmiastowe zimne okłady
  • Alkohol w żelu: który posłuży zarówno do dezynfekcji rąk, jak i uszkodzonych powierzchni.

Problemy takie jak ból gardła, przeziębienie, gorączka, bóle mięśni i bóle głowy również mogą wystąpić w dowolnym momencie. Z tego powodu twoja apteczka podróżna powinna zawierać zestaw przeciwbólowy, taki jak paracetamol i pigułki, aby złagodzić ból i zdezynfekować gardło.

Podsumowując

Jeśli odpowiednio przygotujesz zestaw podróżny, unikniesz wielu komplikacji, które mogą nawet zepsuć wakacje. W razie wątpliwości farmaceuta może pomóc w przygotowaniu zestawu zgodnie z wybranym kierunkiem podróży

Musisz także zrozumieć, że czasami mogą wystąpić dolegliwości lub choroby, których możesz doświadczyć podczas podróży a które przekraczają możliwości apteczki. Ważne jest, aby wykupić stosowne ubezpieczenie podróżne na wypadek takich okoliczności. W razie konieczności lub wątpliwości poszukaj szpitala w miejscu, do którego podróżujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Educación sanitaria: el botiquín casero. (2004). Pharmacy Practice.

  • Gómez-Zorita, S., & Urdampilleta, A. (2014). Fármacos y suplementos nutricionales para llevar en el botiquín del alpinista. Farmacéuticos Comunitarios. https://doi.org/10.5672/fc.2173-9218.(2014/vol6).001.06

  • Martinez, B. (2006). El botiquín escolar. Investigación y Educación.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.