Antykoagulanty — jaką funkcję pełnią w naszym organizmie?

Antykoagulanty, jak sama nazwa wskazuje, to leki zapobiegające krzepnięciu krwi. W przypadku rany pomagają zatrzymać krwawienie.
Antykoagulanty — jaką funkcję pełnią w naszym organizmie?

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2021

Antykoagulanty, jak sama nazwa wskazuje, to leki zapobiegające krzepnięciu krwi. Jest to normalny proces fizjologiczny, który zatrzymuje krwawienie i powstrzymuje nas przed krwotokiem w normalnych warunkach. Antykoagulanty to leki zapobiegające krzepnięciu krwi. Właściwy poziom koagulantów jest nieodzowny dla funkcjonowania organizmu. Jednak tworzenie skrzepów nie zawsze jest dla nas korzystne.

Niektóre stany zwiększają skłonność do krzepnięcia i prowadzą do ryzyka zatkania naczynia krwionośnego i utrudnienia przepływu. Dlatego właśnie stosuje się antykoagulanty.

Wiele schorzeń powoduje ten stan nadkrzepliwości, a leki te są jednym z podstawowych filarów leczenia. Oto kilka przykładów:

  • Zawały mięśnia sercowego
  • Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Proces koagulacji jest złożony. Ponadto antykoagulanty mają różne mechanizmy działania w organizmie człowieka. Dzisiejszy artykuł wyjaśni wszystko, co możesz chcieć o nich wiedzieć.

Do czego służą antykoagulanty?

Jak wspomnieliśmy powyżej, antykoagulanty zapobiegają tworzeniu się zakrzepów lub pomagają im się rozpuścić, jeśli już się utworzyły. Ich głównym celem jest zapobieganie zatorom i zakrzepicy.

Lekarz masujący nogę.

Termin „zakrzepica” odnosi się do skrzepu blokującego naczynie krwionośne. Może to być żyła lub tętnica. Problem polega na tym, że przepływ krwi nie może być kontynuowany i tkanka zostaje uszkodzona. Tak na przykład może się zdarzyć w zawale mięśnia sercowego z powodu zablokowania tętnic wieńcowych.

Do zatoru dochodzi, gdy w dowolnej części ciała tworzy się skrzep. Jednak w końcu odrywa się i blokuje naczynie w innym miejscu ciała. Choroba zakrzepowo-zatorowa płuc jest jednym z najbardziej typowych stanów w tym przypadku. Taki skrzep zwykle tworzy się w nogach i przemieszcza się do naczyń płucnych. Są węższe, więc skrzep je blokuje.

Antykoagulanty pomagają zapobiegać tym procesom u osób z pewnymi predyspozycjami lub historią innych epizodów. Na przykład są niezbędne w leczeniu migotania przedsionków. W tym stanie występuje większa tendencja do tworzenia się skrzepów.

Rodzaje antykoagulantów

Mechanizm działania tych leków zachodzi w różnych punktach procesu krzepnięcia. Wyjaśnijmy najpopularniejsze z nich, heparyny i doustne antykoagulanty, takie jak acenokumarol, znany również jako Sintrom.

Po pierwsze, wiedz, że witamina K musi być obecna, aby doszło do koagulacji. W ten sam sposób musi być aktywny szereg czynników, zwanych czynnikami krzepnięcia. Trombina jest jednym z najważniejszych, stosowanych do celów terapeutycznych.

Doustne antykoagulanty

Zapobiegają one działaniu witaminy K i są najczęściej stosowane przy długotrwałym stosowaniu; np. w migotaniu przedsionków oraz u osób z protezami zastawek serca. Musimy podkreślić, że stosowanie tych leków wymaga ścisłej kontroli. Ponadto mogą wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami.

Tabletki

Heparyna

Ten lek hamuje działanie trombiny, czynnika, o którym wspomnieliśmy powyżej. Istnieją dwa główne typy heparyn: niskocząsteczkowe i niefrakcjonowane. Główną różnicą między nimi jest wielkość ich cząsteczek. Jest to ważne, ponieważ determinuje sposób podawania leku.

Heparyny drobnocząsteczkowe mogą być wstrzykiwane pod skórę, ale niefrakcjonowane muszą być podawane dożylnie. Antykoagulanty te stosuje się między innymi, gdy osoba jest przykuta do łóżka na długi czas. Na przykład, gdy złamie nogę. Dzieje się tak, ponieważ unieruchomienie stymuluje tworzenie skrzepów.

Antykoagulanty chronią życie

Musimy pamiętać, że antykoagulanty są niezbędne, aby zapobiec licznym stanom – takim jak zawał serca. Stosuje się je również w sytuacjach unieruchomienia. Stosowanie leków tego kalibru zawsze musi być monitorowane przez specjalistę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.