Anhydroza - niezdolność do normalnego pocenia się

Anhydroza może być spowodowana m.in.oparzeniami, patologiami genetycznymi czy urazami nerwów.
Anhydroza - niezdolność do normalnego pocenia się

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Anhydroza to stan charakteryzujący się nieprawidłowym brakiem potu w odpowiedzi na ciepło. Gruczoły potowe nie wytwarzają potu lub robią to w niewystarczającej ilości. Ma również inne nazwy, takie jak hipohydroza, adiaphoreza, oligohydroza i tak dalej.

Anhydroza może wpływać na całe ciało lub tylko na jego część. Jest to rzadka patologia, która czasami może być trudna do zdiagnozowania.

Jednak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z możliwych objawów, ponieważ mogą one być śmiertelne. Bez pocenia się ciało nie może obniżyć temperatury i mogłoby się nadmiernie nagrzać. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest anhydroza i jakie są jej przyczyny.

Anhydroza – dlaczego się pojawia?

Anhydroza ma wiele przyczyn. Najczęściej jest ona spowodowana urazem skóry, czyli oparzeniami, infekcjami lub innymi urazami. Mogą być również spowodowane lekami, takimi jak morfina lub botoks.

Inne czynniki powodujące anhydrozę to:

  • Wrodzone choroby. Istnieją pewne dysplazje, które wpływają na rozwój gruczołów potowych. Najbardziej widocznym przypadkiem jest hipohidrotyczna dysplazja ektodermalna. Ma również wpływ na inne struktury ektodermalne, takie jak skóra, włosy i zęby.
  • Choroby metaboliczne. Na przykład choroba Fabry’ego.
  • Uszkodzenie skóry. Jak już wspomnieliśmy, anhydroza może być spowodowana oparzeniami. Ale dodatkowo może ją powodować radioterapia lub choroby, takie jak łuszczyca.
  • Urazy nerwów. Patologie uszkadzające nerwy (neuropatie), takie jak cukrzyca lub zespół Guillain-Barré prowadzą do dysfunkcji gruczołów potowych.

Należy również zauważyć, że może wystąpić anhydroza odwodnienia. W ten sam sposób może być spowodowana przez zespół Sjögrena, charakteryzujący się suchością błon śluzowych i oczu.

Suche usta

Anhydroza – objawy

Głównym objawem anhydrozy jest brak potu lub jego niedobór. Ponadto mogą wystąpić inne objawy, takie jak zawroty głowy i uczucie ciepła, ponieważ pot jest sposobem regulowania temperatury przez organizm.

Podobnie, skurcze mięśni, osłabienie i zaczerwienienie mogą wystąpić w niektórych obszarach ciała, głównie na twarzy i szyi.

Istnieją dwa rodzaje anhydrozy w zależności od jej występowania w organizmie:

  • Częściowa: występuje w określonym obszarze. Możliwe, że zdrowe obszary wytwarzają więcej potu niż zwykle.
  • Całkowita: występuje w całym ciele. W tym przypadku objawy są znacznie poważniejsze. Ćwiczenia i ciepło mogą prowadzić do udaru cieplnego u tych osób.

Udar cieplny

Udar cieplny występuje, gdy temperatura ciała przekracza 40ºC. Jest to pilna sytuacja, ponieważ nieleczona może spowodować uszkodzenie różnych narządów, a nawet śmierć.

Początkowo powoduje dezorientację, majaczenie, nudności i wymioty. Oddech przyspiesza, podobnie jak tętno. Konieczne jest jak najszybsze działanie w celu obniżenia temperatury ciała, a tym samym uniknięcia dysfunkcji organizmu.

Należy zauważyć, że dzieci są bardzo podatne na udar cieplny. Dzieje się tak, ponieważ ich temperatura wewnętrzna rośnie szybciej niż u dorosłych. Ponadto mniej efektywnie wydzielają ciepło. Dlatego musimy zwrócić uwagę na te przypadki.

Kobieta pijąca wodę

Jak się to rozpoznaje?

Jak wspomnieliśmy wcześniej anhydroza jest zwykle chorobą trudną do zdiagnozowania. Aby to zrobić, lekarz musi zebrać historię medyczną i znać wszystkie objawy pacjenta.

Ponadto można przeprowadzić dodatkowe testy, takie jak analiza potu. Polega na pokryciu pacjenta pudrem, który zmienia kolor w kontakcie z potem. Zostaje umieszczony w aparacie, który podwyższa temperaturę ciała i na cyfrowych zdjęciach obserwuje się, czy chory się poci, czy nie.

Można również wykonać biopsję skóry, chociaż jest to technika bardziej inwazyjna. Zwykle wykonuje się ją u pacjentów z tylko częściową anhydrozą.

Anhydroza – leczenie

Leczenie będzie zależało od przyczyny anhydrozy. Gdy jest spowodowana lekiem należy przerwać leczenie. Gdy przyczyną anhydrozy jest niedrożność, stosowanie preparatów złuszczających czasami pomaga w odblokowaniu przewodów potowych.

Najczęściej nie można temu zapobiec, ale istnieją pewne środki, które mogą na przykład zapobiec udarowi cieplnemu. Przede wszystkim należy nosić lekkie ubranie oraz unikać ekspozycji na słońce i energicznej aktywności fizycznej w upalne dni. Do schłodzenia można również używać sprayu wodnego.

Kiedy anhydroza jest częściowa, zwykle nie powoduje problemu ani nie wymaga leczenia. Mimo to wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą, aby to on ocenił stan chorego.

Podsumowanie

Anhydroza może wystąpić z kilku powodów i często pozostaje niezauważona. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów nie wahaj się skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzi odpowiednie testy i zaproponuje leczenie lub niezbędne środki, aby temu zaradzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.