Ananas w domu – jak go wyhodować?
Ananas w domu: czy to w ogóle możliwe? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że we własnym domu można uprawiać rośliny tropikalne. Co więcej, nie trzeba kupować specjalnych nasion, ponieważ sadzonkę ananasa można pozyskać z dojrzałego owocu. Wystarczy, że kupisz owoc w sklepie i odpowiednio go ukorzenisz. W dalszej części tekstu wytłumaczymy Ci jak to zrobić.
Ananas w domu – dlaczego warto?
Domowa uprawa ananasów oraz pozyskanie sadzonki to nic skomplikowanego. Wystarczy, że po zjedzeniu owocu nie wyrzucisz do kosza jego resztek, a zwłaszcza korony, w której znajdują się niezbędne do hodowli korzenie. Do pozyskania sadzonki potrzebujesz także dzbanka z wodą, doniczki z ziemią i trochę cierpliwości. Ananas w domu na pewno sprawi dużo radości Twoim dzieciom, które będą mogły zobaczyć w jaki sposób rośnie ta roślina tropikalna.
Ananas ma właściwości moczopędne i oczyszczające. Poza tym usuwa toksyny z organizmu, a dzięki zawartości błonnika zapobiega zaparciom. Co więcej, ananas pobudza metabolizm i przyspiesza usuwanie tłuszczy z organizmu. Zawiera także potas, kwas foliowy, witaminy B1, B6 i C, poprawia trawienie oraz usuwa potencjalne pasożyty jelitowe.
Ananas wniesie do Twojego domu wiele świeżości. Ponadto, urozmaici Twoje dania, ponieważ możesz przygotować z niego przepyszne desery oraz soki, które dodadzą Ci wiele energii. Jak widzisz, wszystkie właściwości przemawiają za uprawą własnego ananasa. Jak sprawić, żeby ananas w domu pięknie rósł i można było czerpać korzyści z jego wszystkich właściwości? Czytaj dalej!
Jak wyhodować w domu ananasa?
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zakupić dojrzałego ananasa z nieuszkodzoną koroną. Pamiętaj, że ananas musi być wciąż świeży, zdrowy i mieć zielone liście. Jeżeli masz okazję zakupu organicznego owocu, który nie został poddany działaniu pestycydów lub innym substancjom syntetycznym, to koniecznie zrób to. W takiej sytuacji masz pewność, że nowy ananas będzie równie zdrowy.
Sprawdź również, czy na jego skórce nie pojawiły się ciemne lub szare plamy oraz czy nie został zaatakowany przez żadne insekty.
Pierwszy krok
Najpierw oddziel koronę od ananasa. Najlepiej zrobić to dłońmi, aby zachować wszystkie korzenie. Niestety, nóż może je uszkodzić, przez co ananas nie urośnie. Udało się? Świetnie! Teraz usuń z korony ewentualne resztki miąższu.
To właśnie korona ananasa jest odpowiedzialna za powstanie nowego owocu, dlatego należy ją dobrze oczyścić. Dolną część należy usunąć w taki sposób, aby małe korzenie znajdujące się w koronie miały możliwość wyjścia na zewnątrz. O jakie korzenie właściwie chodzi? Spójrz na zdjęcie powyżej.
Drugi krok
Drugim i najważniejszym krokiem jest umieszczenie korony ananasa w wodzie. Znajdź na tyle szeroki dzbanek, aby pomieścił cały wachlarz liści, najlepiej aby był przeźroczysty, pozwoli Ci to obserwować postępy. Koronę należy trzymać w wodzie przez co najmniej trzy tygodnie, ponieważ w tym czasie wychodzą korzenie. Wodę należy wymieniać co dwa dni, a roślinę trzymać w umiarkowanej temperaturze.
Może Cię zainteresować: Ananas – 8 korzyści z jedzenia go na co dzień
Trzeci krok
Jeżeli Twoja roślina ma już korzenie, przed Tobą kolejny ważny krok, mianowicie musisz przesadzić koronę ananasa do doniczki. Najważniejsze, aby doniczka była bardzo duża i gliniana, nigdy z tworzywa sztucznego. Jako bazę umieść żwir, sprawi to, że roślina będzie miała odpowiedni odpływ wody i nie zgnije.
Teraz czas na umieszczenie ziemi. Wystarczy taka, którą używasz do sadzenia innych roślin. Ananas nie wymaga specjalnej troski, ani szczególnego traktowania. Ziemia powinna być delikatnie zwilżona, ale nie mokra, aby roślina nie zgniła. Zasadź ananasa tak, jak robisz to z innymi roślinami i zostaw go w miejscu, gdzie będzie miał dostęp do światła. Pamiętaj, aby nie poddawać go zbyt mocnym promieniom słonecznym.
Ananas wypuści korzenie w ciągu sześciu do ośmiu tygodni. Podlewaj go wodą dwa razy w tygodniu. Nie przejmuj się, jeżeli liście zaczną opadać, ponieważ to normalne, na ich miejsce urosną nowe. Ananas rośnie wyłącznie w ciepłych miesiącach, a na wyrośniecie potrzebuje co najmniej roku. Po tym czasie będziesz cieszyć się już pięknym, i co najważniejsze, swoim własnym owocem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Farid Hossain, M. (2015). Nutritional Value and Medicinal Benefits of Pineapple. International Journal of Nutrition and Food Sciences. https://doi.org/10.11648/j.ijnfs.20150401.22
- Davey, M. R., Sripaoraya, S., Anthony, P., Lowe, K. C., & Power, J. B. (2007). Pineapple. In Biotechnology in Agriculture and Forestry. https://doi.org/10.1007/978-3-540-49161-3_5
- García, D., & Serrano, H. (2005). La piña, Ananas comosus (L.) Merr. (Bromeliaceae), algo mas que un fruto dulce y jugoso. Frutas.