Amlodypina: środki ostrożności i skutki uboczne
Amlodypina podawana codziennie pacjentom cierpiącym na nadciśnienie znacząco zmniejsza poziom ciśnienia tętniczego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym leku.
Amlodypina to substancja czynna przepisywana przez lekarzy pacjentom z nadciśnieniem oraz dusznicę bolesną. Można ją przyjmować samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami. W poniższym artykule wyjaśnimy co to za lek, jak działa oraz jakie mogą być skutki uboczne płynące z jego stosowania.
Amlodypina: czym jest ciśnienie tętnicze i nadciśnienie?
Ciśnienie tętnicze to nacisk wywierany na tętnice sercowe, który sprawia, że krew krąży w naszych organizmach. Jego wartość nie jest stała i może zmieniać się kilka razy w ciągu tego samego dnia.
Ciśnienie maksymalne lub skurczowe, znane powszechnie pod nazwą “wysokie”, mierzy siłę krwi w tętnicach w momencie skurczu mięśnia sercowego. Z kolei ciśnienie minimalne lub rozkurczowe krwi, nazywane powszechnie “niskim”, mierzy siłę krwi w tętnicach, gdy serce jest rozluźnione.
Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie tętnicze to stan ciągłego zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Możemy stwierdzić, że dana osoba ma nadciśnienie, gdy ciśnienie tętnicze przekracza wartość 140.90 mmHg.
Nieleczone nadciśnienie może wywoływać szkody w mózgu, sercu, naczyniach krwionośnych, nerkach i innych częściach ciała. Te uszkodzenia mogą doprowadzić do takich problemów zdrowotnych jak zawał oraz niewydolność serca i nerek.
Jak działa amlodypina?
Amlodypina należy do grupy leków przeciwnadciśnieniowych, których działanie opiera się na blokowaniu kanałów wapniowych. Dzięki temu hamują napływ jonów wapnia w mięśniach gładkich naczyń i mięśniu sercowym.
Amlodypina obniża ciśnienie krwi rozluźniając naczynia krwionośne, aby serce mogło działać w sposób bardziej wydajny.
Z drugiej strony działanie amlodypiny prowadzi do rozszerzania tętnic i tętniczek wieńcowych. Właśnie dzięki temu zwiększa dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego u pacjentów cierpiących na skurcze tętnic wieńcowych, występujące na przykład u osób z dusznicą bolesną. U pacjentów z nadciśnieniem codzienne podawanie amlodypiny znacząco obniża poziom ciśnienia tętniczego.
Przeczytaj również: Nadciśnienie? Poznaj 4 lecznicze zielone smoothie!
Dawkowanie, podawanie i środki ostrożności
Amlodypina jest podawana w formie tabletek, które można przedzielić na pół. U osób dorosłych cierpiących na nadciśnienie tętnicze lub dusznicę bolesną początkowa dawka wynosi zazwyczaj 5 mg na dobę. Z kolei maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg. Aby ułatwić monitorowanie postępów w leczeniu, lekarze zalecają pacjentom przyjmować lek każdego dnia o tej samej porze.
Należy również odnotować, że niektóre grupy powinny zachować specjalną ostrożność podczas przyjmowania tego leku:
Pacjenci cierpiący niewydolność serca
Pacjenci z niewydolnością serca muszą zachować ostrożność. Blokery kanałów wapniowych, w tym amlodypina, powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą u osób cierpiących na zastoinową niewydolność serca, bo mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kolejnych epizodów, a nawet prowadzić do śmierci.
Niewydolność wątroby a amlodypina
Amlodypina pozostaje w organizmach pacjentów cierpiących na to schorzenie dłużej niż u zdrowych osób. Tym samym powinno się u nich stosować jak najniższą dawkę początkową. Mimo tego i tak muszą zachować dużą ostrożność zarówno na początku kuracji, jak i po rozpoczęciu przyjmowania wyższych dawek.
Osoby cierpiące na zaawansowaną niewydolność wątroby powinny bardzo powoli zwiększać dawkę. Poza tym muszą być objęte stałą i dokładną kontrolą.
Pacjenci z niewydolnością nerek
Pacjenci mający problemy z nerkami mogą przyjmować standardowe dawki amlodypiny. Jednak niektóre odmiany stężenia amlodypiny we krwi nie zawsze mogą być przyjmowane w przypadku niewydolności nerek.
Przeczytaj również: Jak przeżyć zawał, gdy jesteś sam?
Skutki uboczne stosowania amlodypiny
Do skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem amlodypiny zaliczamy:
- Puchnięcie dłoni, stóp, kostek lub nóg,
- Ból głowy,
- Ból brzucha i uczucie dyskomfortu,
- Zawroty głowy lub mdłości,
- Senność i nadmierne zmęczenie.
Warto zdać sobie sprawę z tego, że niektóre skutki uboczne mogą wywoływać poważne komplikacje zdrowotne. Właśnie dlatego musisz udać się do lekarza jeśli tylko zauważysz zwiększenie częstotliwości lub natężenia bólu w klatce piersiowej.
Powinnaś udać się na konsultację również jeśli masz nieregularną częstotliwość skurczy serca lub cierpisz na łomotanie serca lub omdlenia.
Podsumowanie
Pamiętaj, że samo przyjmowanie leków kontrolujących nadciśnienie tętnicze to nie wszystko. Jeśli chcesz je pokonać, musisz również zmienić swój styl życia. Do najważniejszych zmian zaliczamy przestrzeganie diety ubogiej w tłuszcze i sól, utrzymywanie właściwej wagi i codzienne ćwiczenia trwające minimum 30 minut.
Poza tym należy zrezygnować z palenia papierosów i z umiarem spożywać alkohol.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Zegarra, J., Meza, M., Cornejo, C., Porras, W., Díaz, A., Heredia, O., … Hernández, A. (2017). Amlodipino y choque vasodilatado en una unidad de cuidados intensivos de un hospital general. Reporte de caso. Revista Medica Herediana. https://doi.org/10.20453/rmh.v28i2.3110
-
Gil de Miguel, A., Jiménez García, R., Carrasco Garrido, P., Martínez González, J., Fernández González, I., & Espejo Martínez, J. (2013). Seguridad y efectividad de amlodipino en pacientes hipertensos no controlados farmacológicamente en el ámbito de Atención Primaria. Hipertensión y Riesgo Vascular. https://doi.org/10.1016/s1889-1837(00)71072-5
-
Valcárcel, Y., Jiménez, R., Arístegui, R., & Gil, A. (2013). Estudio de farmacovigilancia para evaluar la seguridad y a efectividad de amlodipino en pacientes ancianos hipertensos. Revista Española de Geriatría y Gerontología. https://doi.org/10.1016/s0211-139x(04)74977-x