Amaksofobia: strach przed prowadzeniem samochodu

Wszyscy znamy kogoś, kto ma lęk przed prowadzeniem samochodu. Jego przezwyciężenie wymaga pracy zarówno nad ciałem, jak i umysłem. Dowiedz się więcej z tego artykułu.
Amaksofobia: strach przed prowadzeniem samochodu
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Bernardo Peña

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2024

Wszyscy znamy kogoś, kto boi się prowadzić samochód. W najcięższej postaci strach ten może prowadzić do problemu znanego jako amaksofobia .

W rzeczywistości 33% kierowców na całym świecie do pewnego stopnia cierpi z tego powodu, przy czym kobiety są najbardziej podatne. Na przykład w Hiszpanii szacuje się, że na ten lęk cierpi 4% kierowców. Wśród tych osób 87,5% to kobiety, a 12,5% to mężczyźni.

Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Co to jest amaksofobia?

Kobieta z atakiem paniki

Amaksofobia to irracjonalny strach przed prowadzeniem pojazdu lub wizja konieczności wsiadania za kierownicę pojazdu. Słowo to jest połączeniem dwóch greckich leksemów: amaxi, co oznacza „pojazd” i fobii, co oznacza „fobię”.

Należy podkreślić, że „strach” to nie to samo, co „fobia”. W tym drugim przypadku emocja wydaje się zniekształcona, przesadzona, irracjonalna i zdecydowanie niekontrolowana. Z tego powodu amaksofobia jest klasyfikowana jako zaburzenie lękowe. Ma to negatywne konsekwencje dla życia i nawyków ludzi.

Strach z kolei ma racjonalne podstawy i można go kontrolować. Strach przed jazdą jest charakterystyczny na przykład u początkujących kierowców i ustąpi wraz z praktyką, gdy staną się bardziej pewni za kierownicą.

Skąd bierze się strach przed prowadzeniem?

Według psychologa klinicznego Javiera Díaza Calero eksperta w leczeniu tej fobii i twórcy hiszpańskiej strony „conduce sin miedo” („Prowadź bez strachu”), osoby cierpiące na amaksofobię można podzielić na trzy kategorie w zależności od czasu i sytuacji, które doprowadziły do rozwoju zaburzenia.

Pierwsza kategoria: Początkujący kierowcy

Pierwsza kategoria to osoby , które właśnie zrobiły prawo jazdy. Logicznie rzecz biorąc, ta grupa cierpi z powodu stresu podczas jazdy, który jest stopniowo przezwyciężany wraz z doświadczeniem.

Ten rodzaj strachu przed jazdą jest normalny i nie ma się czym martwić. Istnieje jednak niewielka grupa (stanowiąca 3% początkujących kierowców), która nie jest w stanie kontrolować lęku i może rozwinąć amaksofobię.

W takich przypadkach, gdy osoby próbują ponownie prowadzić samochód, stają się bardzo nerwowe i ostatecznie się poddają. Díaz Calero wyjaśnia, że w tych ludziach istnieje „obsesyjna” troska o innych. Ponadto nie mogą znieść poczucia, że są oceniani przez innych kierowców.

W Hiszpanii ta kategoria reprezentuje 25% amaksofobów.

Druga kategoria: fobia po epizodzie lęku

Ta druga kategoria składa się z bardziej doświadczonych kierowców. Są to kierowcy, u których rozwija się fobia po przeżyciu epizodu niepokoju za kierownicą. Zwykle ten kryzys zbiega się z pewnym rodzajem lub okresem stresu w ich życiu, który prowadzi do strachu przed prowadzeniem samochodu.

Ogólnie rzecz biorąc, są to kierowcy z pięcioletnim stażem, którzy nigdy wcześniej nie mieli objawów.

Przypadki te rozwijają się zwykle w dwóch etapach:

  • W pierwszym etapie kierowcy starają się za wszelką cenę unikać miejsca, w którym dotknął ich kryzys.
  • Później, w drugim etapie, rozwijają w sobie taki strach, że sama myśl o prowadzeniu samochodu powoduje u nich niepokój. Ten silny lęk może ich nawet skłonić do całkowitej rezygnacji z prowadzenia.

Problem ten dotyczy większości ludzi, którzy boją się prowadzić samochód. Na przykład w Hiszpanii 60% osób cierpi na to zaburzenie.

Trzecia kategoria: strach przed prowadzeniem pojazdu po traumatycznym doświadczeniu w pojeździe

Wreszcie trzecia kategoria obejmuje osoby, które doznały traumatycznych przeżyć podczas prowadzenia pojazdu lub po prostu w pojeździe.

Są to na przykład osoby, które w przeszłości brały udział w wypadku samochodowym. Tak więc, gdy są narażeni na podobne sytuacje, reagują lękiem.

„Kiedy mają do czynienia z sytuacją podobną do wypadku, zwykle uruchamiają natychmiastową reakcję w postaci niepokoju, który generuje strach, że sytuacja może się powtórzyć” – wyjaśnia Diaz Calero.

Zdaniem psychologa amaksofobowie często mają katastroficzne myśli o tym, co mogłoby się stać, gdyby podczas jazdy dostali ataku lęku. W związku z tym czują, że nie są w stanie tego znieść i ostatecznie unikają na przykład pewnych dróg lub sytuacji bądź całkowicie rezygnują z jazdy.

Na pewno spodoba Ci się ten artykuł: Aporofobia: odrzucenie i pogarda dla biednych

Jak objawia się strach przed prowadzeniem samochodu?

Amaksofobia - kobieta boi się prowadzić samochód

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje cała gama objawów, od fizyko-chemicznych po psychiczne, które mogą objawiać się w różnym stopniu.

Ogólnie można je podzielić na poznawcze, emocjonalne lub fizjologiczne oraz behawioralne. Oto lista pytań, które mogą Ci pomóc określić, czy możesz cierpieć z powodu tego strachu.

  • Czy możliwość zranienia siebie lub kogoś innego podczas jazdy powoduje u Ciebie duży stres? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, doświadczyłeś poznawczego poziomu tego zaburzenia. Amaksofobowie mają katastroficzne myśli związane z wypadkiem, doświadczaniem niepokoju lub utratą kontroli. Krótko mówiąc, istnieje strach przed śmiercią lub spowodowaniem śmierci innych.
  • Czy kiedykolwiek doświadczyłeś niepewności, napięcia mięśni, sztywności, przyspieszonego bicia serca, pocenia się, nudności, zawrotów głowy, uczucia ospałości w ramionach, spowolnienia w nogach lub niewyraźnego widzenia podczas jazdy? Wszystkie te objawy na poziomie fizjologicznym wskazują, że doświadczasz sytuacji, która powoduje duży stres i niepokój.
  • Czy czułeś, że potrzebujesz kogoś do kierowania? Co powoduje, że zwalniasz? Czy jeździsz tylko po niektórych drogach? Osoby z tym zaburzeniem albo unikają prowadzenia pojazdów, albo prowadzą je tylko w określonych warunkach. To ważny element do rozważenia, ponieważ w dużej mierze determinuje stopień amaksofobii.

Z drugiej strony należy pamiętać, że osoby cierpiące na to zaburzenie „boją się utraty kontroli nad samochodem i przychodzą im do głowy sytuacje praktycznie niemożliwe. Często mają obsesję na punkcie możliwości przejechania kogoś i nie zdają sobie z tego sprawy. Mogą nawet wyobrażać sobie, że doprowadzą do przewrócą się pojazdu na rondzie” – wyjaśnia psycholog Encarni Ayoso Galisteo.

Możliwe, że jeśli nie ma świadomości przyczyn, a fobia nie jest leczona, nasili się do tego stopnia, że stanie się stanem przewlekłym, a dana osoba z czasem nie będzie mogła prowadzić pojazdów.

Konsekwencje strachu przed prowadzeniem samochodu

Istnieją różne stopnie amaksofobii, od strachu przed wejściem w zakręt lub jazdą po autostradzie, po niemożność wsiadania za kierownicę bez paniki. Z tego powodu, w zależności od nasilenia fobii, pojawią się różne problemy.

Jedną z pierwszych konsekwencji jest uzależnienie. Strach przed prowadzeniem samochodu może uniemożliwić osobie samodzielne poruszanie się. Wpływa także na życie osobiste i zawodowe. Na przykład ludzie odmawiają udania się w miejsca, w które można się dostać tylko samochodem i nie ma innych dostępnych środków transportu. Niektóre prace wymagają poruszania się samochodem w środowisku pracy, amaksofobia jednak całkowicie to wyklucza.

Z drugiej strony problem ten może prowadzić do pogorszenia samooceny. Osoba dotknięta chorobą może czuć się sfrustrowana, niekompetentna, a nawet gorsza od innych.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Amaksofobia – jak pokonać fobię?

Wystraszona kobieta za kierownicą

Chęć szuka sposobów

Ważne jest, aby mieć świadomość, że cierpisz z powodu problemu i chcesz go przezwyciężyć. To praca umysłowa, więc osoba musi czuć, że może świadomie pokonać problem.

Zbadaj przyczyny

Bardzo ważne jest ustalenie, co spowodowało fobię. Wykonaj ćwiczenie sam lub z kimś, komu ufasz, i spróbuj zauważyć, w jakich sytuacjach odczuwasz niepokój związany z prowadzeniem samochodu.

Siądź za kierownicą!

Jedną z terapii leczenia amaksofobii jest systematyczna ekspozycja na źródło fobii. „Musisz wsiąść do samochodu i zmierzyć się z faktem, który wywołuje niepokój” – mówi Encarni Also.

Nie śpiesz się

Musisz stawić czoła strachowi. Należy to jednak robić stopniowo. W ten sposób zyskasz pewność siebie.

Aby to zrobić, musisz zacząć jeździć w spokojnych obszarach o małym natężeniu ruchu. Następnie, gdy poczujesz się bardziej komfortowo za kierownicą, zwiększ intensywność przejażdżek. Zaleca się również zapisywanie w zeszycie, jak się czujesz pod koniec każdej podróży.

Z drugiej strony, aby przezwyciężyć fobię, wskazane jest, aby podczas tych podróży towarzyszył Ci ktoś inny. W ten sposób unikniesz problemów.

Kontrolowanie objawów lęku przed prowadzeniem pojazdu

Kiedy pojawiają się objawy, takie jak przyspieszone bicie serca i pobudzenie w oddychaniu, należy spróbować leczyć je ćwiczeniami oddechowymi brzucha i rozluźnieniem mięśni. Techniki te mają na celu ograniczenie fizjologicznych objawów lęku przed prowadzeniem samochodu.

Ważne jest również wcześniejsze regulowanie myśli (aby uniknąć myśli katastroficznych). Musimy zachować pozytywne nastawienie i oceniać ryzyko podczas jazdy.

Amaksofobia – poszukaj pomocy

Jeśli strach jest nie do opanowania i wydaje się, że całkowicie Cię ogarnia, zwróć się o pomoc do profesjonalisty. Psycholog będzie w stanie dokładnie określić źródło problemu i zaoferować wsparcie w procesie zdrowienia.

Amaksofobia – skąd mam wiedzieć, czy ją mam?

Oceń swoje objawy zgodnie z przewodnikiem, który przedstawiliśmy w tym artykule. Jeśli czujesz, że nie możesz iść do przodu lub tracisz kontrolę nad swoimi emocjami, być może potrzebujesz profesjonalnej pomocy.

Na koniec należy pamiętać, że zaburzenie nie jest związane z umiejętnościami ani doświadczeniem kierowcy. Każdy jest narażony na ryzyko rozwoju tej fobii, niezależnie od tego, czy jest nowicjuszem, czy kimś, kto prowadzi samochód od lat.

Na przykład kierowca z 20-letnim doświadczeniem może rozwinąć amaksofobię po tym, jak był świadkiem wypadku lub przeżył jakieś osobiste traumatyczne przeżycie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Taylor JE, Deane FP, Podd JV (2000). “Determining the focus of driving fears”. J Anxiety Disord. 14 (5): 453–70
  •  Lauer G (1992). “The Treatment of Driving Phobia”. International Journal of Psychology. 27 (3): 469–469
  • Wiederhold B, Wiederhold M. Fear of Driving. Washington, DC, American Psychological Association, 2005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.