Aloes - 20 rodzajów doskonałych do dekoracji domu i ogrodu
Czy wiesz, że aloes dzieli się na wiele rodzajów? Prawda jest taka, że istnieją różne odmiany w zależności od kraju i regionu. Odkryto i sklasyfikowano setki z nich. Wszystkie charakteryzują się unikalnymi cechami.
Z tej dużej liczby tylko cztery mają jak dotąd potwierdzone właściwości lecznicze. Jednak poza aspektem korzystnego działania na nasz organizm, wszystkie są piękne i nadają się do dekoracji. Z tego względu coraz częściej stosuje się je w ogrodach, a nawet w pomieszczeniach.
W tym artykule opowiemy więcej o rodzajach aloesu, które możesz uprawiać w domu.
Aloes – rodzaje do dekoracji ogrodu
Aloe vera to roślina używana od setek lat w medycynie alternatywnej. Według artykułów naukowych ma właściwości przeciwutleniające i antyseptyczne, a także nawilżające, oczyszczające i przeczyszczające.
W tym artykule wymienimy niektóre rodzaje aloesu, które oprócz właściwości zdrowotnych posiadają też cechy, które czynią je pięknymi roślinami, którymi możesz udekorować swój ogród lub dom.
1. Aloes drzewiasty
Aloe arborescens jest znany na pod wieloma nazwami. W niektórych miejscach występuje jako aloes świecznikowy, a w innych jako aloes arborescens lub po prostu ośmiornica. Jego liście wyrastają w formie rozety, są lancetowate, mięsiste i mają kolce na zarysie.
Kolor liści jest jasnozielony, a roślina kwitnie zimą bardzo efektownymi pomarańczowymi kwiatami. Ten rodzaj aloesu może być uprawiany w doniczkach lub bezpośrednio w ogrodzie w półcienistym miejscu.
Jest bardziej odporny na zimno niż na ciepło.
2. Aloes krótkolistny
Aloe brevifolia, znany również jako „ząb krokodyla”, ma bardzo efektowne liście, które są szarozielone i rosną w kształcie trójkąta. Mają kolce, które wyglądają jak zęby, stąd nazwa rośliny.
Kwitnie wiosną, gdy jego łodygi osiągają około 50 centymetrów długości. Stamtąd wyrastają jej ładne, jaskrawoczerwone, dzwonkowate kwiaty.
3. Aloes feroks
Aloe ferox to jeden z rodzajów aloesu o nietypowym kształcie. Wygląda bardziej jak drzewo, ponieważ w miarę wzrostu pozostawia długą łodygę, na której wspierają się liście i łodygi kwiatowe.
Bardzo często można go zobaczyć w parkach i w ogrodach ze względu na łatwą pielęgnację i piękno jego czerwono-pomarańczowych kwiatów, które są małe, zebrane w grona i wydłużone. Jego czas rozkwitu to zima.
4. Aloes mydlany
Aloe saponaria lub Aloe maculata to roślina endemiczna dla Afryki Południowej, która świetnie wygląda dzięki szerokim, mięsistym liściom w kształcie rozety. Ma różnorodne kolory, przechodzące w niebieskawo-zielone lub czerwono-brązowe z białymi plamami i brązowymi kolczastymi krawędziami.
Chociaż można go uprawiać w ogrodzie, dla lepszego rozwoju zaleca się trzymanie go w doniczce.
Przeczytaj również: 6 wskazówek, jak uprawiać zdrowe i piękne sukulenty
5. Aloes barbadensis
Aloe barbadensis to jeden z najpiękniejszych rodzajów, jakie możesz znać i pielęgnować w swoim domu.
Tak, jest to najpowszechniejszy ze wszystkich, znany po prostu jako aloes. Jego właściwości lecznicze wynikają z zawartych w nim składników, na co wskazuje analiza z 2020 r. Jest bogaty w aminokwasy, witaminy i enzymy. Największą wartość odżywczą, leczniczą i estetyczną ma kryształ, który jest odsłonięty po usunięciu skórki z liści.
Jego liście są długie i zielone, dość twarde i mieczowate, z ostrym czubkiem i kolcami na zarysie. Rosną blisko ziemi i rozwijają się jeden wokół drugiego w kształcie spirali.
Uprawa tego rodzaju aloesu w domu to świetny pomysł, ponieważ można wykorzystać jego właściwości, ale także dlatego, że gdy kwitnie, zapewnia wizualny spektakl. Kwitnąca łodyga, która na końcu ma kilka małych kwiatów o cylindrycznym kształcie, kwitnie z wnętrza rośliny.
6. Aloes juwenalny
Aloe juvenna jest niewielka i może być trzymana w ogrodzie, w domu, a nawet w biurze. Liście rosną dobrze zgrupowane i ustawione pionowo, tworząc zieloną rozetę z bardzo efektownymi białymi plamami. Na liściach występują też małe ciernie.
Najlepszy czas na jego uprawę to wiosna i lato, ponieważ mróz jest dla niego bardzo szkodliwy i go nie przeżywa.
Chociaż jest bardzo mały, kwitnie pięknie i rzadko jak na swoje rozmiary. Jego piękne kwiaty są długie i mają kształt pręcika i pojawiają się w skupiskach. Mają kształt dzwonka w kolorze pomarańczowo-czerwonym.
Aloes do dekoracji – 14 innych gatunków
Następnie pokrótce opiszemy inne rodzaje aloesu, które są piękne i bardzo przydatne. Wśród nich są cztery główne gatunki lecznicze:
- Aloes lub barbadensis
- Świecznik lub Aloe arborescens
- Saponaria lub Aloe maculata
- Aloes feroks
Teraz zróbmy bardziej obszerną listę, którą również warto rozważyć.
- Aloe aristata: jest to niewielka odmiana, której średnica nie przekracza 15 do 30 centymetrów.
- Aloe striata: jego szczególną cechą jest to, że nie ma kolców.
- Variegata: znana również jako „pierś kuropatwy”. Ma idealny rozmiar do uprawy w pomieszczeniach.
- Aloe deltoideodonta: wyróżnia się gwiaździstym kształtem i zielonym kolorem z małymi białymi plamkami.
- Aloe ciliaris: najlepiej rośnie na glebach piaszczystych lub żwirowych, co gwarantuje niezbędny drenaż.
- Plicatilis: jest również znany jako „wachlarz aloesu”. Rośnie w bardzo zimnych i wilgotnych obszarach, a także w gorących i suchych miejscach.
- Vaombe: to duży, wiecznie zielony aloes, który rośnie w formie wiszącej.
- Spirala: pochodzi z gór Maluti, jest również znana jako Aloe polyphylla. Jego liście są duże i rosną spiralnie.
- Aloe squarrosa: rośnie wolno i dobrze jest trzymać go w pomieszczeniu. Jest mały, ale liściasty.
- Niebieski elf: jego nazwa pochodzi od rozmiaru i koloru. Rośnie w małych niebiesko-zielonych rozetach z kwitnącymi łodygami, z których wyrastają czerwone liście.
- A. cameronii: pochodzi z Zimbabwe i Malawi. Wyróżnia się tym, że przy odpowiedniej pielęgnacji może dożyć nawet 40 lat.
- Aloe marlothii: pochodzi z Republiki Południowej Afryki i osiąga wysokość 3 metrów.
- Afrykański aloes: wyróżnia się marginesami liści, które mają czerwonawy kolor. Jego pąki są pomarańczowe, chociaż po otwarciu zmieniają kolor na bardziej czerwony.
- Aloe dorotheae: pochodzi z Tanzanii. Charakteryzuje się jasnozielonym kolorem z czerwonawymi końcówkami.
Zobacz też: Łatwy przewodnik po pielęgnacji rośliny Pothos
Jakie rodzaje aloesu już znałeś?
Prawdopodobnie miałeś już styczność z wieloma tego typu rodzajami aloesu, ale być może nie wiedziałeś, że istnieją różne inne gatunki. Ze względu na swoje rozmiary, kształty i kolory są one czasami mylone z innymi gatunkami, takimi jak sukulenty.
Jeśli więc podjąłeś decyzję o nadaniu nowego wyglądu swojemu ogrodowi poprzez uprawę różnych rodzajów aloesu, masz teraz obszerną listę opcji do rozważenia. Który z nich urzekł Cię najbardziej?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jadhav, A. S., Patil, O. A., Kadam, S. V., & Bhutkar, M. A. (2020). Review on Aloe Vera is used in medicinal plant. Asian Journal of Research in Pharmaceutical Science, 10(1), 26-30. https://www.indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:ajrps&volume=10&issue=1&article=006
- Usman, R. B., Adamu, M., Isyaku, I. M., & Bala, H. A. (2020). Quantitative and qualitative phytochemicals and proximate analysis of Aloe vera (Aloe barbadensis miller). Int J Adv Acad Res Sci Technol Eng, 6(1), 95-109. https://www.academia.edu/download/63977509/My_Paper_120200720-26338-1pp2g5r.pdf
- Vega, A., Ampuero, N., Díaz, L., & Lemus, R. (2005). El Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) como componente de alimentos funcionales. Revista chilena de nutrición, 32(3), 208-214. https://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-75182005000300005