7 kolorowych storczyków do dekoracji domu

Dzięki różnorodności kolorów, rozmiarów i kształtów storczyki stanowią doskonałą opcję dekoracyjną. Zwróć uwagę na odmiany, jakie możesz uprawiać w pomieszczeniu.
7 kolorowych storczyków do dekoracji domu

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Jeśli planujesz wprowadzić subtelne storczyki do wnętrz, dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci, które odmiany idealnie nadają się do dekoracji pomieszczeń. Rośliny te tworzą wytworny element ozdobny z nutą ekstrawagancji.

Istnieją tysiące gatunków cenionych za różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów. Nawet dla tych, którzy nie uważają się jeszcze za ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa, pielęgnacja kwiatów z rodziny botanicznej Orchidaceae nie jest dużym zobowiązaniem. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Storczyki do wnętrz: kwiaty o ciekawej historii

Kwiaty orchidei zyskały na znaczeniu w epoce wiktoriańskiej, kiedy wręczano je jako dowód miłości i przywiązania od innych, uważając za kwiat egzotyczny. Im rzadszy gatunek, tym głębsze miało być uczucie.

Podobnie kojarzyły się z luksusem, ponieważ nie były tak łatwe do zdobycia. Przywożono je z regionów tropikalnych i tylko nielicznych było na nie stać.

Ale dziś rzeczywistość jest inna. Choć nadal kojarzone są z wyróżnieniem, każdy może kupić bukiet orchidei w kwiaciarni lub wyhodować storczyki w domu.

Najlepsze storczyki do dekoracji wnętrz

W ogrodzie należy dokładnie kontrolować wiele zmiennych dla rozwoju storczyków, takich jak wilgotność i pH gleby i wody. W pomieszczeniu warunki się zmieniają, a wybór odpowiednich roślin nie wymaga tak dużego nakładu pracy. Oto parę sugestii.

1. Oncidium

Oncidium obejmuje około 300 gatunków tropikalnych i subtropikalnych storczyków amerykańskich, jak zauważa Encyclopedia Brtiannica. Ten kwiat ma również inne popularne nazwy: „storczyk tygrysi”, „orchidea pszczół” i „tancerz”, wszystkie związane z jego wyglądem.

Jest to odmiana, która ma ciepłe plamy na płatkach i mini-kwiaty skupione na gałęziach. W pomieszczeniu dobrze sobie radzą z dala od ciepła, ponieważ są to rośliny lubiące chłód. Jeśli naturalne światło wnika mocno do pomieszczenia, zainstaluj przezroczyste zasłony, aby zadbać o orchideę.

Orquidea oncidium.
Oncidium. Trzymaj je z dala od ciepła, aby mogły przetrwać w pomieszczeniu.

2. Falenopsis

Według meksykańskiego Instytutu Ekologii nazwa Phalaenopsis pochodzi od greckich słów: phalania, które oznacza „motyl” i opsis, czyli „podobny”. Nie ma więc zbyt wiele do wyjaśnienia: są to storczyki, których kwiaty przypominają motyle w locie (na zdjęciu pod tytułem). Polska nazwa alternatywna to ćmówki.

Okazy mają również 3 płatki o połączonych lub jednokolorowych tonach, a ich korzenie są grube i zielone. Zaleca się sadzenie ich w przezroczystych doniczkach, aby cieszyły się dobrym nasłonecznieniem.

W dekoracji domu dobrze jest umieścić 3 storczyki ćmówki razem w pojemniku, które bez większych komplikacji stworzą prostą i stylową kompozycję kwiatową.

3. Storczyki bratki

Botaniczna nazwa storczyka bratek to Miltoniopsis. HortScience twierdzi, że rośliny te mają atrakcyjne właściwości doniczkowe Szczególną uwagę przyciągają ich duże, pachnące kwiaty w urzekających kolorach, takich jak biały, fioletowy i czerwony.

Miltoniopsis domagają się codziennie wody, aplikowanej butelką z rozpylaczem. W dekoracji wyróżniają się swoimi aksamitnymi płatkami, które pięknie się prezentują na jasnym lub kontrastującym tle.

Orquídeas de interior wariante Milthonipsis.
Miltoniopsis. Fioletowy wariant jest bardzo efektowny w dekoracji wnętrz.

4. Storczyki domowe: Katleja

Jeśli Twój dom nie ma sufitów z polietylenu, Cattleya jest dobrym rozwiązaniem. Kolumbijskie Towarzystwo Orchidologiczne zwraca uwagę, że ta odmiana nie lubi tego materiału. Ponadto, potrzebuje grubego podłoża z kawałkami pnia, więc przygotowując doniczkę, weź pod uwagę sugestie ekspertów.

Orchidea Katleja jest jedną z najbardziej znanych, do tego stopnia, że została skatalogowana jako „królowa” gatunku. Jej rozmnażanie odbywa się poprzez pseudobulwy przy dużej dawce oświetlenia, ale nie bezpośredniego światła słonecznego.

Roślina wypuszcza maksymalnie 3 duże kwiaty, które żyją do 1 miesiąca. Wyróżniające się odcienie to:

  • Biały.
  • Różowy.
  • Fioletowy.
  • Pomarańczowy.
  • Żółty.

Możliwe jest mieszanie kolorów Katleji w celu stworzenia unikalnych kompozycji.

5. Celogyne, czyli kapturzyk

Zdaniem Klubu Przyjaciół Orchidei właściwa jest uprawa tej rośliny w doniczkach. Ma białe kwiaty z wyraźnym żółtym środkiem, idealnie podkreślającym smukłe, wydłużone płatki. Jest to również jedna z najbardziej poszukiwanych odmian do ozdabiania zamkniętych przestrzeni.

6. Storczyki domowe: Zygopetalum

Amerykańskie Towarzystwo Orchidei zaleca „hodowanie” tej odmiany w temperaturach pośrednich, ponieważ wilgoć i zimno „odciskają” plamy na liściach i sprawiają, że wyglądają nieestetycznie. Jeśli otrzymają odpowiednią opiekę, rośliny te rozwijają się bez trudności.

Mówimy o wymianie podłoża co pół roku i dbaniu o zmiany temperatur. Rośliny Zygopetalum wyróżniają się również wyjątkowym zapachem oraz intensywnością fioletów i żółci.

Zygophetalum jest jednym z wielu storczyków domowych.
Zygopetalum. Wymaga zmiany podłoża co 6 miesięcy.

7. Dendrobium

Ta odmiana orchidei lubi być blisko okna, aby mogło do niej dotrzeć ciepło słońca. Jej główną cechą jest to, że zimuje, aby zakwitnąć wiosną.

Kwitnie w krótkich pęczkach z małymi i dużymi okazami w kolorach powszechnych dla tego gatunku, ale także w egzotycznym brązie i efektownej zieleni.

Jak dbać o storczyki w pomieszczeniach

Storczyki oscylują między majestatem a subtelnością, dlatego niektórzy wahają się przed ich nabyciem. Wynika to z błędnego myślenia o wymaganiach co do opieki, Tymczasem prawda jest taka, że roślina żyje spokojnie tak długo, jak ma zapewnione podstawowe warunki środowiskowe :

  • Po pierwsze światło pośrednie.
  • Następnie kontrolowane podlewanie.
  • Wreszcie odpowiednia odległość od źródła suchego powietrza.

Wystarczy bukiet storczyków w pojemniku lub doniczce z kilkoma kwiatami, aby wprowadzić do pomieszczenia wyszukaną dekorację. Czy odważysz się cieszyć wspaniałością tego gatunku w salonie swojego domu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.