Alkoholowe zapalenie wątroby: objawy, przyczyny i leczenie

Alkoholowe zapalenie wątroby jest związane z rozwojem stłuszczenia i marskości wątroby.
Alkoholowe zapalenie wątroby: objawy, przyczyny i leczenie
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Alkohol jest legalnym narkotykiem w większości krajów, a także najczęściej używanym na świecie. Często nie zdajemy sobie w pełni sprawy z negatywnego wpływu, jaki ma na organizm, a nawet go ignorujemy. Na przykład niewiele osób wie, że picie alkoholu może wywołać alkoholowe zapalenie wątroby.

Alkoholowe zapalenie wątroby to choroba, w której dochodzi do stanu zapalnego wątroby w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu. Jest to zaburzenie, która początkowo przebiega bezobjawowo. Jednak na dłuższą metę może powodować nieodwracalne uszkodzenie wątroby, a nawet doprowadzić do raka wątroby.

Fakt, że przebiega bezobjawowo, sprawia, że ​​obliczenie częstości występowania tej choroby jest prawie niemożliwe. Wiadomo jednak, że cierpi na nią prawie 35% osób uzależnionych od alkoholu. Poniżej wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o alkoholowym zapaleniu wątroby.

Co to jest alkoholowe zapalenie wątroby?

Jak już wspomnieliśmy, alkoholowe zapalenie wątroby to inaczej przewlekły stan zapalny wątroby. Powstaje na ogół na skutek długotrwałego i codziennego spożywania alkoholu. To zapalenie powoduje uszkodzenie narządu, które może stać się nieodwracalne, jeśli nawyk spożywania tej substancji nie zostanie zatrzymany.

Naukowcy szacują, że te zmiany mogą się pojawi, jeśli dana osoba pije dziennie określoną ilość alkoholu, która zależy od płci. Oznacza to na przykład, że mężczyźni, którzy piją od 30 do 60 gramów alkoholu dziennie przez 10 lat, z pewnością zapadną na te chorobę.

W przypadku kobiet wystarczy już dawka od 20 do 40 gramów alkoholu dziennie. Różnica ta wynika z faktu, że kobiety mają mniejszą tolerancję na alkohol niż mężczyźni. Płeć piękna ma bowiem mniejszą zdolność metabolizowania go w organizmie.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że ryzyko jest względne. Jeśli spożywa się więcej gramów alkoholu, nawet w krótszym czasie, ryzyko znacznie wzrasta. Prawda jest taka, że u 15 do 40% osób z alkoholowym zapaleniem wątroby stan ten przechodzi w zaawansowaną chorobę wątroby.

Ból wątroby

Jakie są objawy tej choroby?

Alkoholowe zapalenie wątroby może być objawowe lub nie, w zależności od stopnia zajęcia wątroby. Wiele osób nie ma żadnych objawów, a stan zapalny można wykryć tylko za pomocą badań krwi.

Jednak gdy choroba daje określone objawy, często występuje żółtaczka. Obejmuje to zażółcenie skóry z powodu gromadzenia się bilirubiny we krwi. Inne typowe objawy to nudności i wymioty lub utrata apetytu.

W konsekwencji oznacza to, że osoby z tym zaburzeniem są często niedożywione. Ponadto sam alkohol powoduje spadek apetytu, więc oba czynniki wzajemnie się wzmacniają. Innym częstym objawem jest uczucie osłabienia i zmęczenia.

Problem polega na tym, że wraz z postępem alkoholowego zapalenia wątroby może dojść do niewydolności wątroby. Jest to również związane ze stłuszczeniem wątroby, marskością, a nawet zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka wątroby.

Może cię zainteresować również ten artykuł : Wątroba — dowiedz się, jak ją oczyścić leczniczymi roślinami!

Jak się diagnozuje i leczy alkoholowe zapalenie wątroby?

Aby zdiagnozować alkoholowe zapalenie wątroby, lekarz musi dokładnie wiedzieć, ile alkoholu dana osoba spożywa na co dzień. Ponadto zwykle wykonuje się różne badania, takie jak badania krwi, USG wątroby lub inne badania obrazowe.

Leczenie polega głównie na zaprzestaniu picia. Jeśli to nie wystarczy, w niektórych przypadkach można zastosować kortykosteroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub nawet może być konieczny przeszczep wątroby.

Umiejscowienie wątroby w ciele

Alkohol to bardzo szkodliwy narkotyk

Należy pamiętać, że alkohol jest bardzo szkodliwym dla organizmu narkotykiem. Ponadto, ponieważ jest to narkotyk akceptowany społecznie, bardzo często bagatelizujemy jego działanie. Musimy jednak starać się zapobiegać chorobom, takim jak alkoholowe zapalenie wątroby.

Aby to zrobić, jeśli pijesz alkohol, staraj się to robić z umiarem. Ponadto szczególnie uważaj, jeśli cierpisz na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Pamiętaj, że w tej sytuacji picie alkoholu zwiększa ryzyko poważniejszych chorób wątroby.

Wreszcie warto wziąć pod uwagę, że istnieje dostępna pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu. Istnieje wiele terapii i sposobów eliminacji uzależnienia od tej substancji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.