Algi - ich wartości odżywcze i sposoby jedzenia
Z pewnością miałaś już okazję przeczytać jakiś przepis, w którym jednym ze składników były algi. Czy zadawałaś sobie pytanie, w jaki sposób się je konsumuje? Gdzie można je kupić? Czy trzeba je gotować? W tym artykule porozmawiamy właśnie o tym, jak spożywać algi. Poznamy również składniki odżywcze tego produktu, który jest coraz częściej obecny w popularnej kuchni.
Różne rodzaje alg
Coraz częściej algi pojawiają się w daniach oferty gastronomicznej na całym świecie. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy spożywać algi, jest to, że można je podzielić na trzy duże grupy: brązowe, czerwone i niebieskie.
Brązowe algi
- Nori: laver, sloke, ova marina i slake. Są bogate w białko i witaminę A. Mogą być łączone ze smażonymi potrawami.
- Nishime Kombu: carweed, tangle i wrack. Zawierają potas i jod, dzięki czemu nadają potrawom słodkawy smak.
- Ito Wakame: dobrze się łączą z gotowanymi warzywami i dostarczają wapń, witaminy B i C oraz potas.
- Hijiki: są bardzo dobre jako dodatek do warzyw korzeniowych, takich jak marchew lub buraki. Mają duże ilości potasu, wapnia i żelaza.
- Arame: ma miękką konsystencję i delikatny smak, są również bogate w jod i wapń.
- Alaria: dabberlock, murliny i wing keep. Są bogate w minerały i witaminy. Używa się ich do przygotowywania zup.
Czerwone algi
- Dulse: doskonale łączą się z gotowanymi zbożami i dostarczają żelaza, fosforu i potasu.
- Agar-agar: shiro kanten. Jest to rodzaj miękkiej i bardzo odżywczej żelatyny, zawierającej dużo błonnika.
- Carragaheen: mech z Irlandii. Ma duże ilości złożonych węglowodanów, a także wapnia i potasu.
Niebieskie algi
- Spirulina: bogata w aminokwasy i białka. W sprzedaży często występuje w postaci tabletek lub proszku, który można dodać do płatków śniadaniowych, jogurtu, soku lub mleka.
Wskazówki dotyczące przygotowywania wodorostów
Przed spożyciem glonów zaleca się ich uprzednie namoczenie.
- Jeśli glony mają zbyt dużo soli lub piasku, należy je umyć dużą ilością zimnej wody.
- Wszystkie algi, bez względu na to, do jakiej należą grupy, muszą być namoczone przez co najmniej 20 minut, aby ich wielkość i objętość zwiększyła się aż do 7 razy w stosunku do początkowych rozmiarów.
- Zielone algi po namoczeniu można pokroić w paski w tym samym kierunku, w których rosną. Czerwone mogą być posiekane, gotowane w całości lub rozdrobnione na sucho, a agar-agar pozwala na “dowolne” cięcie przed lub po namoczeniu.
Wskazówki kulinarne
- Wakame, nori, chlorella, kelp, spirulina i algi dulse można jeść bez gotowania.
- Algi Kombu wymagają co najmniej 45 minut na namoczenie, a następnie pół godziny gotowania. Otrzymany bulion może być użyty do zup i sosów lub do gotowania warzyw dla uzyskania innego smaku.
- Algi Hijiki lepiej spożywać w miesiącach zimowych. Ponieważ mają bardzo silny smak, stosuje się je w małych ilościach. Można je stosować, jako dodatek w zupach, gulaszach lub puddingach. Należy je namoczyć przez 30 minut i tyle samo gotować. Nie zaleca się ich ponownego podgrzewania.
- Natomiast wodorosty Wakame można stosować w dziesiątkach potraw, jest to kwintesencja składników zupy miso. Potrzebują około 15 minut na uwodnienie i 10 minut na gotowanie. Można je również spożywać na surowo w sałatkach.
- W przypadku glonów nori nie trzeba ich moczyć i można je spożywać prażone, używając patelni bezpośrednio nad ogniem, dopóki nie uzyskasz złotozielonego odcienia alg. Następnie należy je pokroić na kawałki nożyczkami i zmiażdżyć dłonią (gdy już lekko ostygną). Podaje się je jako posypkę do zup lub dodając do płatków zbożowych.
- Algi Kanten są stosowane głównie w zimnych sosach, kremach, budyniach, sałatkach. Mogą również służyć, jako baza galaretek owocowych lub do zagęszczania zup i gulaszy.
Dlaczego dobrze jest spożywać algi
Mają wysokie wartości odżywcze
- Są dobre dla diabetyków. Mają słodki smak, ale zawierają cukry złożone, a więc nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.
- Stanowią znakomity pokarm dla wegetarian. Ponieważ oferują duże ilości białka, są bardzo interesujące opcja w diecie dla wegan i wegetarian. Spirulina oferuje ponadto więcej tych składników odżywczych niż jaja, ryby i mięso.
Zapewniają dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Szczególnie spirulina, która zawiera go dużo, sześć razy więcej niż zboża i szpinak. Dlatego warto ją spożywać przy anemii lub ogólnym osłabieniu organizmu.
- Skutecznie działają przeciwko nadciśnieniu: regulują układ sercowo-naczyniowy i pomagają zwalczać wysokie ciśnienie krwi.
Utrzymują nasz organizm w zdrowiu
- Poprawiają wzrok: ze względu na wysoką zawartość witaminy A. Zaleca się algi typu Nori a także spirulinę.
- Łagodzą kaszel: są również bardzo dobre w leczeniu przeziębienia i grypy. W tradycyjnej medycynie są one stosowane w postaci toniku do układu oddechowego, do którego dodaje się miód i sok z cytryny.
- Utrzymują zdrową skórę i włosy: dzięki wysokiej zawartości witaminy A (więcej niż w kiełkach pszenicy), znanej jako witamina urody i długowieczności. Niektóre glony z kolei zawierają też cynk, skuteczny w leczeniu trądziku. Jeszcze inne nadają blask włosom.
- Są dobre dla kości i zębów: suche glony hijiki mają 15 razy więcej wapnia niż mleko. Tak samo jak spirulina i wakame, zalecane są w celu zapobiegania osteoporozie lub jako środki wspomagające w naprawie złamanej kości.
Wspomagają pracę układu trawiennego
- Pomagają w trawieniu i perystaltyce jelit: jeśli są spożywane razem z warzywami, ze względu na zawartość błonnika. To samo się dzieje, jeśli je spożywamy w smażonych potrawach, ponieważ algi pozwalają na lepsze trawienie.
- Oczyszczają jelita: mają wyjątkowe właściwości oczyszczające dla tego narządu ze względu na zawartość kwasu alginowego. Eliminuje on toksyny, które osadzają się w ścianach okrężnicy. Algi są stosowane jako naturalne lekarstwo na zapalenie jelita grubego.
- Obniżają poziom cholesterolu: ponieważ zawierają 5% nienasyconych tłuszczów, które pozwalają obniżyć poziom “złego” cholesterolu, a ponadto nie zawierają tłuszczów nasyconych. Zawartość błonnika również pomaga w jego redukcji.
Po poznaniu wszystkich korzyści, jakie algi mogą przynieść naszemu zdrowiu, zachęcamy do częstszego spożywania glonów. Możesz je włączyć do tradycyjnych potraw lub stworzyć wyjątkowe dania na bazie tych warzyw morskich. Wypróbuj je w Twojej kuchni!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Becker, E. W. (2007). Micro-algae as a source of protein. Biotechnology Advances. https://doi.org/10.1016/j.biotechadv.2006.11.002
- Wells, M. L., Potin, P., Craigie, J. S., Raven, J. A., Merchant, S. S., Helliwell, K. E., … Brawley, S. H. (2017). Algae as nutritional and functional food sources: revisiting our understanding. Journal of Applied Phycology. https://doi.org/10.1007/s10811-016-0974-5
- Catarina, A., & Xavier, F. (2012). Nutritional Value and Uses of Microalgae in Aquaculture. In Aquaculture. https://doi.org/10.5772/30576