Alergia pokarmowa – 8 warzyw które ją powodują
Czy wiesz, że istnieje 8 warzyw, które mogą wywoływać alergię? Alergia pokarmowa to nic innego tylko nadmierna reakcja immunologiczna organizmu na substancje zdolne je wywołać, tak zwane alergeny.
Osoby z alergiami na warzywa mają w organizmie przeciwciała IgE, które wywołują reakcje alergiczne. Przeciwciała te mogą pojawić się dość niespodziewanie, nawet gdy wcześniej jedzenie danych warzyw nie powodowało żadnych reakcji.
Hiszpańskie badanie naukowe zatytułowane Alergológica 2015 wykazało, że 7,4% ludzi zgłasza się do lekarza z alergiami na pyłki, owoce i warzywa. Objawy mogą być bardzo różne i dotyczą wszystkich organów organizmu.
Mogą one się pojawić pod zjedzeniu danego produktu, niezależnie czy jest on w postaci świeżej czy przetworzonej.
Ważne jest by pamiętać, że każdy z nas reaguje inaczej na ten sam produkt. Każdy organizm jest inny, coś co uczula jedną osobę niekoniecznie wywoła reakcję u innych. Reakcje alergiczne na produkty roślinne są zazwyczaj wywołane przez substancje w nich zawarte lub cząsteczki alergizujące.
Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiamy krótką listę warzyw, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Alergia pokarmowa – 8 warzyw ją wywołujących
1. Marchew
Choć trudno w to uwierzyć, są osoby uczulone na marchewkę. Jeżeli masz alergię na pyłki możliwe jest, że jesteś także uczulony na marchew. Jest to spowodowane podobieństwem struktury chemicznej. Białka pyłków roślin są bardzo podobne do tych zawartych w marchwi.
Białka uczulające w marchwi nie znikają nawet po ugotowaniu. Białka pyłków roślin to alergeny wziewne, które po wniknięciu do organizmu reagują z substancjami zawartymi w marchwi.
Najczęstsze objawy to:
- Wstrząs anafilaktyczny (problemy z oddychaniem, niskie ciśnienie tętnicze, utrata przytomności)
- Podwyższone tętno
- Uczucie niepokoju
- Dezorientacja
- Zawroty głowy
Wszystkie te objawy mogą prowadzić do śpiączki i w niektórych przypadkach nawet do śmierci.
Pojawiają się natychmiast po jedzeniu i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.
2. Sałata
Sałata to produkt, który może być alergenem przy zaburzeniach metabolizmu lipidów. Spożywanie sałaty często prowadzi do wystąpienia objawów alergicznych.
- Sałata może spowodować wstrząs anafilaktyczny, należy także mieć na uwadze bakterie chorobotwórcze, które mogą znajdować się na jej liściach.
Bez względu na to, czy masz uczulenie na sałatę czy nie, należy zawsze bardzo dokładnie ją umyć, najlepiej wodą z octem, która usunie bakterie z liści.
3. Seler
To popularne warzywo często powoduje alergie, gdyż jego skład chemiczny jest podobny do pyłku brzozy – popularnego alergenu. Jedzenie surowego lub ugotowanego selera może wywoływać różne reakcje od zapalenia skóry do wstrząsu anafilaktycznego.
Dodatkowo, spożywanie tego warzywa i ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w tym samym czasie może spowodować:
- Boreliozę
- Obrzęk krtani
Choć alergie na selera nie zostały do tej pory gruntownie przebadane przez naukowców, zaleca się usunięcie go z diety, jeżeli w przeszłości wystąpiły reakcje po jego spożyciu.
4. Szpinak
Alergia pokarmowa na szpinak występuje u bardzo wielu osób. Warzywo to zawiera znaczne ilości histaminy – substancji, która w organizmie człowieka działa jak hormon i neuroprzekaźnik.
Histamina zawarta w szpinaku jest uwalniana w dużych ilościach w stanach zapalnych, dlatego też jest jednym z głównych alergenów.
5. Cebula
Cebula zawiera siarkę – pierwiastek, który poprawia krążenie krwi, lecz może być on także silnym alergenem.
Objawy alergii na cebulę występują natychmiast po jej spożyciu:
- Mdłości
- Wymioty
- Biegunka
- Skurcze żołądka
- Pokrzywka (może wystąpić także poprzez dotyk)
- Stan zapalny układu oddechowego
- Szok anafilaktyczny (w ciężkich przypadkach alergii)
6. Czosnek
Alergia pokarmowa na czosnek jest dość rzadko spotykana. Jeżeli jednak jesteś jedną z osób uczulonych na czosnek przeczytaj uważnie. Niektórzy wykazują jedynie łagodne objawy alergiczne, u innych mogą się one okazać bardzo groźne.
Najczęstszymi objawami alergii na to warzywo są:
- Podrażnienia skóry
- Opuchlizna języka, u niektórych osób także krtani
- Ból brzucha
- Biegunka
- Nudności i wymioty
- Wstrząs anafilaktyczny
7. Przyprawy
Pieprz, musztarda, curry i kminek mogą także powodować alergie u niektórych osób. Są one nieco trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ są składnikiem wielu dań i istnieje bardzo niewiele wiarygodnych testów.
Wśród możliwych objawów alergii na te przyprawy należy wymienić:
- Alergiczny nieżyt nosa
- Astma (w przypadku kontaktu przez nos)
- Reakcje skórne (wypryski w przypadku kontaktu ze skórą)
- Zapalenie spojówek
Jeżeli używasz tych przypraw na codzień i nie wiesz czy masz na nie alergię czy nie, najlepiej jest ich unikać lub spożywać w bardzo małych ilościach.
8.Szparagi
Szparagi podobnie jak cebula i czosnek, należy do rodziny roślin bulwiastych.
Badania naukowe nad alergiami na szparagi wykazały, że osoby uczulone po wejściu w kontakt z tym warzywem miały następujące objawy:
- Nieżyt nosa
- Astma oskrzelowa (przy wdychaniu)
- Pokrzywka (wypryski skórne przy kontakcie dotykowym)
- Wstrząs anafilaktyczny
Jeżeli kiedykolwiek przy jedzeniu tego warzywa wystąpiły podobne objawy, należy koniecznie zgłosić się z tym do lekarza.
W ten sposób unikniemy pogłębianiu się objawów alergii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- La Fe Hospital Universitari i Politècnic. Alergia a proteínas transportadoras de lípidos (LTPs). 2018. Available at: http://alergialafe.org/alergia-alimentaria-menu/107-ltps. Accessed 12/05, 2018.
- MedlinePlus. Alergia. 2018. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/allergy.html. Accessed 12/05, 2018.
- SEAIC. Alergológica 2015. 2017. Available at: https://www.seaic.org/inicio/en-portada/alergologica-2015.html. Accessed 12/05, 2018.
- Tabar A, Alvarez M, Celay E, Lopez R, Esteban Bd, Gomez B. Alergia al esparrago. Anales del sistema sanitario de Navarra, 2003;26:17-23. Available at: http://www.alergoaragon.org/2000/cuarta3.html. Accessed 12/05, 2018.