Alergia na roztocza - jak jej zapobiegać?

Alergia na roztocza objawia się katarem, kaszlem i łzawieniem oczu. Dowiedz się jak wyeliminować te uciążliwe objawy.
Alergia na roztocza - jak jej zapobiegać?
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Alergia na roztocza może być wyjątkowo uciążliwą przypadłością powodującą wiele przykrych objawów. Niestety niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie kurzu z twojego mieszkania. Stosując się do poniższych porad na pewno zauważysz jednak pewną poprawę.

Czytaj dalej i dowiedz się jak zmniejszyć objawy alergii na roztocza!

Alergia na roztocza – jak jej zapobiegać ?

Jeśli cierpisz na astmę lub silną alergię na roztocza, musisz bardzo uważać podczas sprzątania domu i innych rutynowych czynności. Chociaż niemożliwe jest całkowite uwolnienie domu od roztoczy, na pewno zauważysz poprawę, jeśli zastosujesz się do porad zawartych w tym artykule.

Roztocza (mikroskopijne pajęczaki) zamieszkują chętnie nasze dywany, zasłony, firany, obicia kanap, a także wszelkie zakamarki, gdzie zbiera się kurz i pył. Uwielbiają kurz, ciepło i wilgoć. Co warto wiedzieć o roztoczach i o alergiach przez nie wywoływanych?

 

Osoby cierpiące na alergie na roztocza często cierpią na irytujące objawy tej choroby, zwłaszcza częste kichanie, zaczerwienione oczy i wysięk z nosa.

Alergia na roztocza – duży problem

W obecności roztoczy, osoby z alergią będą wykazywać objawy, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa i problemy z oddychaniem.

W dwudziestym pierwszym wieku coraz częściej pojawiają się u nas alergie na różne czynniki środowiskowe. Na ogół charakteryzują się objawami, takimi jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek, astma i zapalenie skóry.

Jednym z problemów jest złożoność różnych gatunków roztoczy i innych alergenów, takich jak zanieczyszczenia środowiska. Czynniki te utrudniają zarówno diagnostykę, jak i leczenie tej przypadłości.

Objawy  alergii

Roztocza są bardzo zróżnicowane i powodują alergie u ponad 10% populacji.

Ponadto profesjonalne leczenie alergii może być kosztowne i musi być kontynuowane na bieżąco w celu łagodzenia nowych objawów. W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne może również powodować pewne niekorzystne skutki uboczne, takie jak senność czy ból głowy.

Alergia na roztocza – objawy

Alergie na roztocza charakteryzują się pewnymi specyficznymi objawami. Najczęstsze to kichanie i katar lub zatkany nos. Ponadto mogą również wpływać na oczy, powodując swędzenie, łzawienie i obrzęk powiek, a także kaszel i trudności w oddychaniu.

Objawy mogą się nasilać w określonych porach dnia, na przykład w nocy i rano. Jest tak dlatego, że to właśnie w tym czasie mamy największy kontakt z roztoczami – spędzamy wtedy czas w domu, leżąc na poduszce lub siedząc w fotelu.

W czasach kryzysu i nasilenia alergia ta może również powodować zmęczenie i osłabienie całego organizmu.

4 środki, które należy podjąć, aby uniknąć alergii na roztocza

1. Sypialnia – unikaj dużej ilości tkanin i dekoracji

Alergia na roztocza a sypialnia

Sypialnia jest jednym z miejsc, w których występuje najwięcej roztoczy i w którym spędzamy nawet 1/3 całego dnia.

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, całkowite i długotrwałe pozbycie się roztoczy jest niemożliwe. Możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć nasz kontakt z tymi mikroskopijnymi pasożytami. Warto poznać ich ulubione kryjówki, i miejsca w których chętnie bytują.

Przede wszystkim, najważniejsze jest skupienie się na sypialni. W tym pomieszczeniu warto czyścić podłogę wilgotnym mopem ze środkiem dezynfekującym lub szmatką oraz stosować narzuty uszyte z materiałów odpornych na roztocza.

Ponadto należy unikać wszystkiego, co ich przyciąga, na przykład mebli tapicerowanych, puszystych dywanów czy ciężkich zasłon.

Warto często odkurzać i wietrzyć pomieszczenia.

2. Pranie tkanin w wysokiej temperaturze

Po drugie, ważne jest, aby regularnie prać prześcieradła, zasłony i inne tkaniny, z którymi twoje ciało bezpośrednio się styka. Wybierając program w pralce, zawsze ustawiaj temperaturę powyżej 60 ° C- pozwoli to zabić wszelkie organizmy żywe, takie jak waśnie bakterie czy roztocza.

Jeśli rodzaj tkaniny nie pozwala na pranie na gorąco, masz inną alternatywę. Po prostu włóż je najpierw do suszarki na co najmniej 15 minut w 60 ° C. Następnie możesz przystąpić do zwykłego prania w chłodniejszej wodzie.

3. Odkurzanie to podstawa

Odkurzacz

Odkurzacz z odpowiednimi filtrami pomoże ci skuteczniej usunąć roztocza z powierzchni dywanu, kanap i zasłon.

Po trzecie, dobry, profesjonalny odkurzacz musi być twoim najlepszym przyjacielem. Wspomnieliśmy już, że ważne jest, aby unikać tapicerki i materiałowych dekoracji w których gromadzą się roztocza. Ale jeśli nadal masz te elementy w domu, koniecznie musisz regularnie używać odkurzacza.

Pamiętaj, że roztocza nie znikną na zawsze. Dlatego zalecamy uzupełnienie odkurzacza o wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA) lub dwuwarstwowy mikrofiltr. W ten sposób zdołasz zmniejszyć emisję pyłu i kurzu z powrotem do powietrza.

4. Olejki eteryczne przeciw roztoczom

Pamiętaj, że wszystkie te naturalne środki możemy wzmocnić przy pomocy olejków eterycznych. Niektóre oleje mogą pomóc w skutecznej eliminacji roztoczy. Jednocześnie nadadzą twojemu domowi przyjemnego aromatu.

Niektóre z olejków eterycznych, których można używać w celu pozbycia się roztoczy:

Nie zalecamy używania nawilżacza powietrza, aby nie zwiększyć poziomu wilgoci w mieszkaniu. Możesz jednak rozcieńczyć te oleje w alkoholu i spryskać powierzchnie tuż przed odkurzaniem. Możesz również dodać kilka kropli jednego z olejków wraz ze środkiem zmiękczającym do pralki – nada on twoim ubraniom świeży aromat.

Powyższe wskazówki z pewnością pomogą ci zapobiegać alergiom na roztocza i zmniejszać ich irytujące objawy. Niestety, w przeciwieństwie do kataru siennego, który ma charakter sezonowy, osoby cierpiące na alergie na roztocza żyją z tym schorzeniem przez cały rok.

Jeśli problem jest wyjątkowo dokuczliwy, możesz udać się do alergologa. Warto zainwestować też w filtr powietrza i profesjonalne usługi sprzątania i dezynfekcji mieszkania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.