Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?

Alergia na imbir występuje w wyniku reakcji organizmu na spożycie przyprawy. Objawy mogą mieć charakter żołądkowo-jelitowy lub skórny. Jak je zidentyfikować? W tym artykule szczegółowo to opisujemy.
Alergia na imbir: jak ją rozpoznać?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Alergie na przyprawy zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednak w niektórych przypadkach może wystąpić alergia na imbir i na inne pokrewne przyprawy, takie jak kurkuma.

Większość tego typu reakcji charakteryzuje się wyzwalaniem niekorzystnych procesów skórnych lub żołądkowo-jelitowych. Tylko w niektórych przypadkach alergia na imbir może przerodzić się w stan zapalny.

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Pediatrics and International Child Health, typową rzeczą podczas rozwoju alergii jest nadwrażliwość na jakiś rodzaj białka.

Najczęściej tego typu reakcje wywołują w szczególności mleko krowie i gluten, ale w niektórych przypadkach mogą je też wyzwalać przyprawy. Jak jednak rozpoznać, ze to akurat imbir wywołał u Ciebie alergię?

Alergia na imbir – jak ją rozpoznać?

Pomimo tego, że proces nietolerancji pokarmowej często nazywany jest „alergią”, alergia na imbir ma raczej cechy nietolerancji, gdyż objawia się przede wszystkim na poziomie jelit. Spożycie tej przyprawy może spowodować pojawienie się gazów, kolki a nawet biegunki.

Jednak według opisu przypadku opublikowanego w The Journal of Dermatology, w bardzo skrajnych przypadkach reakcja alergiczna może nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Takie poważne reakcje zwykle jednak nie występują często w przypadku spożywania przypraw.

Ponadto możliwe jest, że tego typu alergia wywołuje szereg reakcji na poziomie skóry, takich jak podrażnienia, zaczerwienienia i pokrzywka. W rzeczywistości spożycie imbiru może spowodować swędzenie w ustach.

Alergia na imbir
Alergia na imbir może powodować objawy żołądkowo-jelitowe lub reakcje skórne.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: 5 naturalnych środków łagodzących swędzenie

Zapobieganie alergiom

Choć alergia pokarmowa to rodzaj schorzenia, które można leczyć, ten proces ma jednak charakter przewlekły. Mimo to można podjąć szereg działań, aby im zapobiec zanim się pojawią.

Na przykład karmienie niemowlęcia mlekiem matki do pierwszego roku życia i włączenie karmienia uzupełniającego od 6-tego miesiąca zmniejsza ryzyko tego typu chorób autoimmunologicznych.

Nadmierna higiena również może powodować nadwrażliwość różnych części ciała na kontakt z obcą substancją, nawet jeśli nie jest ona szkodliwa.

Ponadto zaleca się prowadzenie zróżnicowanej diety, tak aby układ pokarmowy zaopatrzył się w różne składniki odżywcze i przyzwyczaił do ich metabolizmu. Wycofanie niektórych pokarmów z diety może zatrzymać alergię. Ich późniejsze wprowadzenie może wskazywać na pewien stopień nietolerancji.

Co zrobić, jeśli występuje u Ciebie alergia na imbir?

Jeśli podejrzewasz, że masz alergię, najważniejsze jest, aby udać się do specjalisty (alergologa) w celu dokonania właściwej diagnozy. To on powie Ci, jaki jest Twój poziom wrażliwości i czy konieczne będzie wycofanie tego produktu z diety lub tylko umiarkowane jego spożycie.

Na tej podstawie należy ocenić ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w przypadku kontaktu z danym alergenem. Okazuje się, że jest to sytuacja ekstremalna i rzadka, szczególnie w przypadku alergii na imbir.

Jednak może być wskazane, aby unikać niektórych przypraw kulinarnych, jeśli cierpisz na takie dolegliwości. W ten sposób oszczędzisz sobie problemów żołądkowych i jelitowych.

Imbir
Aby uniknąć uczulenia na imbir, najlepiej unikać spożywania tej przyprawy. Może być nawet konieczne unikanie innych pokrewnych gatunków, takich jak kurkuma.

Nie przegap tego ciekawego przepisu: Napój imbirowy – wypróbuj przepis na zdrowie

Alergia na imbir, rzadki przypadek

Chociaż alergia może się rozwinąć na prawie każdą substancję, przyprawy kulinarne zwykle nie są związane z tego typu zaburzeniami. Mimo to imbir może wywoływać reakcje nadwrażliwości u niektórych osób. Bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej ją zdiagnozować, aby uniknąć komplikacji w tym zakresie.

Należy pamiętać, że rozwojowi takich sytuacji mogą sprzyjać nasze nawyki życiowe. Zrezygnowanie z karmienia piersią lub niezrównoważona flora jelitowa może powodować alergie i nietolerancje w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Ponieważ alergia to problem przewlekły, najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie lub ograniczenie spożycia produktu, który ja wywołuje. Być może będziesz musiał unikać innych podobnych przypraw z tej rodziny, takich jak kurkuma.

Z tego względu najlepiej jest stosować zróżnicowaną i kompletną dietę z żywieniowego punktu widzenia. Ponadto, można wypróbować suplementację probiotyczną w celu złagodzenia objawów. Oczywiście wszystko należy przeprowadzić pod nadzorem lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Manuyakorn W., Tanpowpong P., Cow milk protein allergy and other common food allergies and intolerances. Paediatr Int Child Health, 2019. 39 (1): 32.40.
  • Hayashi E., Sowa Osako J., Fukai K., Natsumi A., et al., Case of anaphylaxis caused by black ginger in a dietary supplement. J Dermatol, 2019. 46 (2): 56-57.
  • Kawamoto Y, Ueno Y, Nakahashi E, et al. Prevention of allergic rhinitis by ginger and the molecular basis of immunosuppression by 6-gingerol through T cell inactivation. J Nutr Biochem. 2016;27:112-122. doi:10.1016/j.jnutbio.2015.08.025
  • Bloomfield SF, Stanwell-Smith R, Crevel RW, Pickup J. Too clean, or not too clean: the hygiene hypothesis and home hygiene. Clin Exp Allergy. 2006;36(4):402-425. doi:10.1111/j.1365-2222.2006.02463.x
  • Gehlhaar P, González-de-Olano D, Madrigal-Burgaleta R, Bartolomé B, Pastor-Vargas C. Allergy to ginger with cysteine proteinase GP-I as the relevant allergen. Ann Allergy Asthma Immunol. 2018;121(5):624-625. doi:10.1016/j.anai.2018.07.013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.