Akrocyjanoza: czym jest i na czym polega jej leczenie?

Akrocyjanoza to choroba, na którą nie ma skutecznego leczenia, ale nie jest niepokojącym zjawiskiem.
Akrocyjanoza: czym jest i na czym polega jej leczenie?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Akrocyjanoza to obraz kliniczny charakteryzujący się niebieskim zabarwieniem obszarów akralnych. Są to głównie dłonie i stopy. Słowo to pochodzi z języka greckiego, gdzie „akro” oznacza „ekstremalne”, a „kyan” – „ciemnoniebieski”. Jest to trwałe i bezbolesne niebieskawe zabarwienie.

Akocyjanoza występuje zwykle u kobiet. W rzeczywistości częściej dotyczy to palców dłoni. Ponadto obraz ten jest zwykle wywoływany przez wystawienie na zimno lub w stresujących sytuacjach. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega i jak go leczyć. Czytaj dalej!

Dlaczego pojawia się akrocyjanoza?

Akrocyjanoza polega na niebieskawym zabarwieniu i zimnie dystalnych części kończyn. Pocenie się jest również powszechne. Jest to spowodowane skurczem tętnic, który jest zwykle wywołany zimnem lub stresem emocjonalnym.

Krew w żyłach

Obraz kliniczny wynika z faktu, że kiedy tętnice kurczą się krew z trudnością dociera do najbardziej skrajnych części ciała. Podobnie nie dociera też tlen. W ten sposób palce u rąk i nóg stają się niebieskie i zimne.

Nie są znane czynniki etiologiczne akrocyjanozy. U tych pacjentów zwykle stwierdza się zmiany immunologiczne. Po pierwsze, występuje podwyższenie poziomu przeciwciał przeciwjądrowych (ANA). Są to przeciwciała, które mają podwyższone poziomy w chorobach autoimmunologicznych.

Stwierdzono również krążące kompleksy immunologiczne.

Akrocyjanoza występuje zwykle u kobiet, zwykle w wieku około 20 lat. Jednak czasami pojawia się w dzieciństwie. Obserwowano ją również stosunkowo często u pacjentów ze schizofrenią. Nie można tego jednak uznać za czynnik etiologiczny. Podobnie akrocyjanoza została powiązana z niektórymi lekami.

Na przykład beta-blokery i niektóre leki stosowane w chemioterapii.

Możesz być zainteresowany: Zimne dłonie? Poznaj możliwe przyczyny

Jakie są objawy?

Jak wspomnieliśmy, jest to trwały zespół naczyniowy. Zaangażowanie jest zwykle symetryczne. Ponadto dominuje w palcach i dłoniach oraz w mniejszym stopniu w stopach. Co ważne, zimno nie jest wyzwalaczem, jak mogłoby się wydawać. Jest to czynnik zaostrzający objawy, która są mniej nasilone w czasie upałów.

Chociaż jest to bezbolesna patologia, czasami może wystąpić większa wrażliwość i ból. Dzieje się tak, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska. Podobnie często występuje nadmierna potliwość.

Jest to objaw charakteryzujący się nadmierną produkcją potu. Zwykle występuje na dłoniach. Ponadto nasila się, gdy jest gorąco i pod wpływem stresu emocjonalnego.

Akrocyjanoza może powodować u pacjenta problemy z samooceną. Głównie dlatego, że jest bardzo widoczna, ale także z powodu wspomnianej nadmiernej potliwości.

W przeciwieństwie do tego, co dzieje się w zespole Raynauda, ​​w akrocyjanozie utrzymuje się niebieskie zabarwienie. W rzeczywistości nie da się tego łatwo odwrócić. Nie ma również zmian troficznych ani wrzodów. Ponadto w zespole Raynauda pacjent odczuwa ból.

Może Cię zainteresować: Zdrowe żyły – 5 sposobów leczenia

Akrocyjanoza – rodzaje

Jest podzielona na dwa typy:

  • Pierwotny: najczęściej występuje w wieku od 20 do 30 lat. Rzadko występuje po menopauzie. Fakt ten sugeruje hormonalny wpływ na patologię.
  • Wtórny: jest to forma związana z postem i jadłowstrętem psychicznym. Zaobserwowano również w nowotworach, chorobach takich jak kiła i tak dalej. Nawet przy podawaniu niektórych leków, takich jak niektóre leki przeciwdepresyjne.

Leczenie

Żyły

Nie ma konkretnego i skutecznego leczenia tej patologii. Jednak zaleca się unikanie narażenia na niskie temperatury. W ten sam sposób wskazane jest maksymalne ograniczenie sytuacji stresowych.

Czasami w celu rozszerzenia tętnic stosuje się leki, takie jak blokery kanału wapniowego. Problem w tym, że jego skuteczność nie została udowodniona.

Podsumowanie

Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić pacjentowi, że nie jest to poważna patologia. Musi także zrozumieć, że jest to trwały problem i że pewne sytuacje mogą go pogorszyć. Jeśli dobrze rozumie mechanizm, za pomocą którego to się dzieje będzie wiedział, jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.