Adrenalina i jej uwalnianie: stymulacja, stres i bóle głowy

Krótkotrwałe uwalnianie hormonu, jakim jest adrenalina, może sprawić, że poczujesz się lepiej pod wieloma względami, ale jeśli proces ten będzie długotrwały, może nieść ze sobą również negatywne skutki, takie jak skurcze mięśni i bóle głowy.
Adrenalina i jej uwalnianie: stymulacja, stres i bóle głowy
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Każdy z nas bez wątpienia wielokrotnie słyszał o czymś takim, jak adrenalina. Prawdopodobnie kojarzysz uwalnianie tego hormonu z emocjami, motywacją i tą energią, której potrzebujesz, aby czuć się dobrze i załatwiać wszelkiego rodzaju sprawy szybko i skutecznie.

Adrenalina to hormon, który działa również jako neuroprzekaźnik i może być ogromną pomocą w codziennym życiu.

Ale skoro już powiedzieliśmy A, warto także powiedzieć B, czyli zauważyć, że ta sama substancja może także prowadzić do przewlekłego stresu, bólów głowy i ogólnego uczucia niepokoju.

Dzisiaj zanurzmy się zatem w to interesujące zagadnienie, jakim jest adrenalina. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu wszechstronnemu związkowi chemicznemu, którego nasz organizm tak bardzo potrzebuje i tak doskonale potrafi z niego korzystać.

Czym tak naprawdę jest adrenalina?

Jak już powiedzieliśmy powyżej, adrenalina jest hormonem, który działa również jako neuroprzekaźnik. Twoje ciało wytwarza ją w nadnerczu i niektórych częściach centralnego układu nerwowego.

Zasadniczo jest to swego rodzaju “mediator” chemiczny. Jest to związek, którego działanie polega na zmianach stopnia aktywności kilku różnych narządów.

Głównym celem tego hormonu jest przygotowanie Cię do walki lub ucieczki zawsze wtedy, gdy Twój mózg zinterpretuje sytuację w Twoim otoczeniu jako zagrożenie.

Inną rzeczą, którą zapewnia Ci adrenalina, jest to, że jesteś dzięki niej w stanie dać pełne 100% samego siebie. Inaczej mówiąc, pozwala Ci ona wykorzystać cały Twój fizyczny potencjał do osiągnięcia celu lub wręcz przeciwnie – do uniknięcia potencjalnego niebezpieczeństwa.

Ekstremalna jazda na rowerze a adrenalina

Wykorzystanie tego potencjału, czyli jego aktywacja może zostać zrealizowana na kilka różnych sposobów. Należą do nich przyśpieszenie tętna, podniesienie ciśnienie krwi i zwiększenie zdolności płuc do zatrzymywania i wymiany powietrza.

Inne funkcje adrenaliny

Adrenalina powoduje również rozszerzenie źrenic i wpływa na przesyłanie większych ilości krwi do mięśni ramion i nóg.

Innym efektem działania tego hormonu – i prawdopodobnie najbardziej znanym – jest jego wpływ na procesy metaboliczne. W dużym uproszczeniu wydzielanie adrenaliny powoduje zmaksymalizowanie poziomów glukozy, aby następnie można było przesłać ją do mózgu, który bardzo jej w tym momencie potrzebuje.

Inną ciekawostką dotyczącą adrenaliny jest to, że znacząco wpływa ona na Twój układ pokarmowy zawsze wtedy, kiedy Twój mózg wyczuwa jakieś niebezpieczeństwo lub stan zagrożenia.

Procesy trawienia zostają wtedy spowolnione, a ruchy robaczkowe jelit mogą nawet zostać zatrzymane. Dzięki temu cała energia może zostać spożytkowana przez Twoje mięśnie.

W ten sposób nawet podstawowe funkcje organizmu, takie jak trawienie i wchłanianie składników odżywczych zostają zepchnięte na drugi plan. Wynika to z tego, że zadania te wymagają sporych ilości energii. Jest ona w tym momencie  niezwykle cenna i organizm nie może sobie pozwolić na jej utratę.

W jaki sposób kontrolowane jest uwalnianie adrenaliny?

Kiedy pojawia się zagrożenie lub gdy doświadczasz intensywnych emocji, takich jak strach lub lęk, nerwy połączone z gruczołami nadnercza pobudzają wydzielanie adrenaliny. Dzięki temu przedostaje się ona do krwiobiegu w odpowiednio dużych ilościach.

Ilość uwolnionej adrenaliny wystarcza, aby poczuć “zastrzyk energii” przez 3 do 5 minut. To mniej więcej tyle czasu, ile potrzeba, by skutecznie zareagować na sytuację zagrożenia bez narażania stanu zdrowia innych narządów.

Wspinaczka a adrenalina

Jednak sama adrenalina ma nie tylko zbawienne właściwości. Może ona także stać się dość istotnym problemem. Szczególnie istotna ta kwestia staje się wtedy, gdy masz do czynienia z chronicznym, silnym stresem przez dość długi czas.

W takim przypadku mechanizm uwalniania adrenaliny ulega “wyczerpaniu”, rolę elementu stymulującego produkcję tego związku chemicznego przejmuje inny hormon – kortyzol.

W takim przypadku adrenalina nie będzie krążyć w Twoim ciele przez raptem 3 do 5 minut. Podwyższony poziom tego hormonu może trwać kilka dni lub nawet tygodni, co bardzo negatywnie wpływa na Twoje zdrowie.

Możesz doświadczać zaburzenia rytmu lub palpitacji serca, mieć zawroty głowy, zacząć uskarżać się na problemy ze strony układu pokarmowego lub odczuwać dokuczliwe bóle głowy.

Adrenalina: jej pozytywne i negatywne strony

Bez tego niesamowitego hormonu ludzie stracą co najmniej odrobinę swojej prawdziwej osobowości. Jednak po tym wszystkim, co powiedzieliśmy powyżej, możesz mieć negatywne wrażenie na temat znaczenia, jakie adrenalina odgrywa w Twoim życiu.

Niemniej jednak powinieneś za wszelką cenę zrozumieć, jak ważna jest adrenalina dla Twojej codzienności, życia, a nawet dla Twojej osobowości.

Adrenalina sprawia, że czujesz się “pełen życia” i energii

Wszyscy odczuwamy te przyjemne “wzloty” i uczucie radości, kiedy uprawiamy sporty ekstremalne, tańczymy, jeździmy na rollercoasterze, jesteśmy zakochani… Wszystkie te uczucia składają się na to, co neurolodzy nazywają “narkotykiem przyjemności dla mózgu”.

W rzeczywistości jednak niektórzy ludzie naprawdę uzależniają się od sytuacji, w których adrenalina zaczyna krążyć intensywnie w ich organizmach. Może to przekładać się na przykład na zamiłowanie do uprawiania ryzykownych sportów.

Dziewczyna z wielkimi ze strachu oczami

Kolejną interesującą kwestią jest to, że adrenalina może utrzymać depresję z dala od Twojego umysłu. Wynika to z tego, że odgrywa ona również znaczącą rolę w produkcji serotoniny. Jest to hormon powszechnie kojarzony z dobrym samopoczuciem psychicznym i fizycznym.

Uprawianie sportów lub spędzanie czasu z przyjaciółmi to świetny sposób na uwolnienie adrenaliny w bezpiecznych dawkach.

Konsekwencje zbyt wysokich poziomów adrenaliny

Nadmierne martwienie się, ciągły strach, bezustanny niepokój, a nawet zmuszanie się do fizycznej aktywności przez wiele godzin, przekraczającej Twoje siły, może zaowocować uwalnianiem przez Twój organizm zbyt dużych ilości adrenaliny.

Dzisiejszy styl życia pod silną presją obowiązków i stresu, znacząco ułatwia wystąpienie tej “anormalnej” sytuacji w Twoim organizmie. Innymi słowy, podczas realizacji codziennych obowiązków w Twojej krwi może znajdować się zbyt duża ilość tego hormonu.

Zauważysz tę sytuację natychmiast, wystarczy zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Bóle i skurcze mięśniowe
  • Napięcie mięśni szyi, ramionach lub nogach
  • Zawroty głowy
  • Niewyraźne widzenie lub uczucie ucisku w Twoich oczach
  • Bóle głowy
  • Problemy ze snem
  • Bóle brzucha
  • Nadciśnienie
  • Chroniczne zmęczenie

Podsumowując, kluczem do zdrowia jest utrzymanie poziomu adrenaliny w  organizmie w stanie doskonałej, delikatnej równowagi.

Prowadzenie aktywnego trybu życia wraz z ćwiczeniami fizycznymi i dobrym życiem towarzyskim oraz odpowiednią ilością czasu przeznaczonego na relaks, a także prawidłowe zarządzanie stresem jest wspaniałym sposobem na poprawę jakości życia pod każdym względem. Nie zapominaj o tym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Comité de Medicamentos de la Asociación Española de Pediatría. (2017). Adrenalina. Pediamécum.
  • Brandan, N., Llanos, I., Díaz, D. A., & Rodríguez, A. (2010). Hormonas Catecolamínicas Adrenales. Cátedra de Bioquímica. https://doi.org/doi:10.2514/6.1998-2696
  • Adrenalina. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 24 de septiembre de 2017  de https://es.wikipedia.org/wiki/Adrenalina

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.