9 wskazówek dotyczących pakowania walizki
Nadszedł czas spakowania walizki i pojawiają się wątpliwości co zabrać, a czego nie. Niezależnie od czasu trwania i celu podróży, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wskazówki dotyczące pakowania walizki, którymi podzielimy się z Tobą w tym artykule.
Priorytety dotyczące tego, co należy spakować, różnią się w zależności od osoby, wycieczki i grupy. Jednak przede wszystkim trzeba zadać sobie kilku pytań dotyczących czynności, które będziesz wykonywać w miejscu docelowym i pogody.
1. Sprawdź zasady dotyczące bagażu
Jeśli podróżujesz samolotem, niezbędna jest znajomość zasad dotyczących bagażu danej linii lotniczej. Rozmiar, ilość i waga walizki to zazwyczaj 3 parametry, które powinieneś znać przed rozpoczęciem pakowania.
Pamiętaj, że co innego bagaż podręczny a co innego bagaż rejestrowany. Są też przedmioty, których nie można przewozić, a także inne ograniczenia dotyczące pojemności pojemników zawierających płyny czy kremy.
Jeśli podróżujesz autobusem, pociągiem lub samochodem, pamiętaj o tym, ile masz miejsca na bagaż.
Możesz być zainteresowany: Babcia z plecakiem: podróżowanie po świecie od 65 roku życia
2. Wybierz odpowiedni typ walizki
Jeśli musisz kupić walizkę, najpierw przeanalizuj każdy z modeli, ich wymiary, systemy zamykania, przyczepność i mobilność. Ogólnie rzecz biorąc, polecamy te, które mają twardą strukturalną powłokę. W ten sposób nie będziesz w stanie jej przepełnić, pakując rzeczy na siłę.
3. Sporządź listę bagażu, który chcesz spakować do walizki
Teraz, gdy znasz ograniczenia linii lotniczych i masz odpowiednią walizkę, nadszedł czas, aby wziąć ołówek i notatnik i sporządzić listę. Weź pod uwagę liczbę dni, prognozę i działania, które zamierzasz wykonać.
Wszystko sprowadza się do znajomości trasy. Planujesz leżenie na plaży przez cały dzień? Planujesz wędrówki po górach? Czy będą jakieś uroczystości, które wymagają stroju wieczorowego?
4. Mądrze wybieraj ubrania, które pakujesz
Jednym z najbardziej znanych sposobów doboru ubrań jest metoda 5/4/3/2/1 na tygodniowe wyjazdy. Składa się z 5 par skarpet i bielizny, 4 części na górną część ciała, 3 na dolną część ciała, 2 pary butów i 1 nakrycie głowy.
Oczywiście liczby te możesz modyfikować w zależności od potrzeb i rodzaju wyjazdu. Chodzi jednak o zabranie tylko minimum niezbędnych rzeczy.
Pomyśl o wszechstronności odzieży, i wybierz taką, które możesz nadać różne zastosowania. Stosujemy tę koncepcję również do artykułów higieny osobistej. Na przykład możesz zdecydować się na ten sam krem, który służy jednocześnie jako krem nawilżający, podkład i filtr przeciwsłoneczny.
5. Zapomnij o zasadzie „na wszelki wypadek”
Pakowanie czegoś “na wszelki wypadek” powinno odejść w zapomnienie. Nie tylko nie będziesz nosić tych rzeczy, ale dodatkowo niepotrzebnie obciążysz walizkę i nie zostawisz miejsca na zakupy. Ta praktyka wiąże się ze strachem przed pominięciem lub zapomnieniem czegoś ważnego.
Jeśli jednak zrobisz listę zawczasu, masz możliwość dodania pozycji, które uznasz za istotne. Jeśli będąc w miejscu docelowym zauważysz, że zapomniałaś o czymś istotnym, z pewnością znajdziesz sposób, aby temu zaradzić.
6. Spakuj walizkę jak puzzle
Każdy przedmiot ma swoje miejsce w walizce. Niektórzy zalecają, aby cięższe ubrania, takie jak buty i płaszcze umieszczać na dole, podczas gdy cieńsze i lżejsze ubrania na górze.
Z drugiej strony warto myśleć o swojej walizce jako o szufladzie. Sugerujemy, by przechowywać ubrania zwinięte, a nie złożone, ponieważ zajmują mniej miejsca.
Sukienki i dżinsy umieszczamy w rogach walizki. Buty (ze skarpetami w środku) na końcu.
Istnieją również akcesoria do pakowania, które umieszcza się wewnątrz walizki, gdzie pełnią funkcję przegródek pozwalających zachować porządek.
Inne zalecenie polega na pakowaniu według kategorii. Ubrania z ubraniami, a nie z kablami i butami. Jeśli podróżujesz z dziećmi, możesz spakować walizkę z ubraniami na każdy dzień.
Istnieją różne metody pakowania, więc spróbuj znaleźć tę, która najbardziej Ci odpowiada.
7. Prawidłowo przechowuj pojemniki
Kremy, szampony i perfumy należy pakować w zapieczętowane torebki. Jednak produkty higieny osobistej, takie jak mydła i produkty do pielęgnacji włosów, są też dostępne w postaci stałej. Nie tylko są lżejsze, ale też bardziej praktyczne w podróży.
Butelki należy przechowywać w pozycji pionowej.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 9 wskazówek, jak zadbać o swoje finanse podczas wakacji
8. Odpowiednio przechowuj urządzenia elektroniczne
Jedną z wielu wskazówek dotyczących pakowania walizki podróżnej dotyczy tego, jak przechowywać urządzenia elektroniczne. Jednym z najbardziej praktycznych sposobów jest umieszczenie każdego z nich wraz z odpowiednimi kablami i akcesoriami w oddzielnych torebkach.
A skoro mowa o tego typu zamykanych woreczkach, postaraj się zabrać ze sobą kilka dodatkowych na brudne lub mokre ubrania, buty, a także kosmetyki.
9. Nie zapomnij…
Na koniec pamiętaj o tych drobnych szczegółach:
- Zważ swoją walizkę przed dniem podróży, aby nie być zaskoczonym na lotnisku i nie płacić za nadbagaż.
- Umieść wartościowe rzeczy w bagażu podręcznym, a także ubranie na zmianę na wypadek zagubienia walizki.
- Dodaj naklejki lub wstążki, aby łatwo wyróżnić swoją walizkę.
- Wybierz miniaturowe pojemniki do przechowywania produktów higieny osobistej.
Wskazówki dotyczące pakowania walizki, aby zwiększyć przyjemność z podróży
Mamy nadzieję, że zastosujesz niektóre z tych wskazówek, dostosowując je do własnych okoliczności. Najważniejsze jest to, aby cieszyć się pobytem, minimalizując nieoczekiwane sytuacje. Dlatego tak ważne jest staranne i sumienne pakowanie walizki.
Szczęśliwej podróży!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Acuto, M., Pejic, D., & Briggs, J. (2021). Taking city rankings seriously: engaging with benchmarking practices in global urbanism. International Journal of Urban and Regional Research, 45(2), 363-377.
- Capafóns, J. I., Avero, P., Sosa, C. D., & López-Curbelo, M. (1999). Fobia a viajar en avión: Valoración de un programa de exposición. Psicología Conductual, 7(1), 119-135.
- GUILLÉN PÉREZ, C. A. R. O. L. I. N. A. (2013). Lavado de ropa en alojamientos. Ediciones Paraninfo, SA.
- Tinajero Romero, S. (2015). Lavar la ropa: una tarea de minga (Tema Central).
- Flores Comeca, A. L. (2018). Diseño e implementación de un módulo de peso y alarma para una maleta de viaje.
- Alvarado Santis, E. A. (2020). Herramienta de analítica visual para el manejo de irregularidades de equipajes(Master’s thesis, Uniandes).