9 przepisów na Jabłka - ciesz się ich korzyściami
Jabłka są polecane przez wielu dietetyków do codziennego spożywania, kierując się mottem “jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie “W końcu ten niepozorny owoc ukrywa ogromną ilość korzyści dla naszego zdrowia.
Odkryj wszystkie zalety, jakie niosą ze sobą jabłka i poznaj 9 różnych sposobów ich konsumowania.
Jabłka i ich niesamowite zalety
Jabłka są naprawdę niesamowitymi owocami dla twojego zdrowia. Oto niektóre z ich właściwości:
- Walczą z wolnymi rodnikami dzięki zawartości przeciwutleniaczy.
- Obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają miażdżycy.
- Jabłka wspomagają prawidłową pracę jelit.
- Zawierają flawonoid zwany karotenem o właściwościach antyrakowych.
- Poprawiają funkcję wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz wspomagają eliminację toksyn.
- Pomagają nam mieć zdrowszą skórę.
- Zmniejszają nadciśnienie tętnicze i regulują poziom cukru we krwi.
- Mają wysoką moc alkalizującą.
- Utrzymuj jamę ustną, dziąsła i zęby w czystości i zdrowiu.
- Stymulują pracę mózgu, a także poprawiają pamięć i koncentrację.
- Oprócz tego wszystkiego, jabłka zapobiegają także chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
Jak najlepiej spożywać jabłka
1. Surowe ze skórką
Jabłka są zdrowe o każdej porze dnia. Są orzeźwiającą przekąską, lekką i satysfakcjonującą, która pozwala zachować czyste usta i zęby, bez względu na to gdzie jesteś.
Jeśli owoce są ekologiczne, zalecamy zjedzenie ich ze skórkami. To dlatego, że w skórce znajduje się najwięcej składników odżywczych i duża ilość błonnika. Jeśli nie są ekologiczne, najlepiej je umyć i obrać przed zjedzeniem.
2. W soku z marchewką
Zdrowa, tradycyjna domowa receptura, to jabłko w towarzystwie marchewki. To pyszne połączenie, które jest korzystne dla Twojej skóry, włosów i paznokci. Ten słodki i orzeźwiający koktajl doskonale nadaje się do picia o każdej porze dnia lub nawet pół godziny przed posiłkiem.
3. Jabłko i zielony koktajl warzywny
Zielone koktajle to nie tylko nowy trend. W rzeczywistości są one połączeniem różnych produktów, które powinniśmy jeść codziennie. Dodatkowo, koktajle są pysznym napojem, który łatwo przygotować.
- Wystarczy tylko zmiksować w blenderze jabłka z zielonymi warzywami liściastymi (szpinak, rukola, seler naciowy, zielona rzodkiewka, rukiew wodna itp.)
- Jeśli chcesz, aby napój był słodki, możesz dodać stewię, miód, a nawet banana.
- Rezultat jest tak pyszny, że może Cię zaskoczyć!
4. Jabłka z orzechami i rodzynkami
Są też inne sposoby, np. gotowanie jabłek.
Jednym z najprostszych metod jest podsmażenie ich na patelni z odrobiną wody, aż będą miękkie i słodkie. Jeśli dodasz do tego rodzynki, doskonale uzupełnią one przepis.
• Ponadto, orzechy nadadzą chrupkości i zapewnią dobrą ilość białka i błonnika.
5. Pieczone jabłka
Innym praktycznym sposobem przyrządzania jabłek jest pieczenie ich z dodatkiem cynamonu, imbiru i miodu. W rezultacie otrzymasz deser, który nie wymaga cukru, ponieważ będzie zawierał naturalne, skoncentrowane cukry z owoców.
Jeśli chcesz podać gościom deser, możesz uzupełnić pieczone jabłka kremem lub nawet gałką lodów waniliowych. Rezultat jest spektakularny!
6. Plastry w sałatkach
Jeśli chcesz wzmocnić ściągające i przeciwzapalne właściwości jabłek, możesz je pokroić i zostawić na chwilę, aby się utleniły. Możesz dodać je do sałatki, aby otrzymać oryginalny i smaczny przepis.
7. Gazpacho
Gazpacho to zimna zupa z warzyw, zagęszczona chlebem. Jeśli szukasz ciekawej alternatywy, możesz do klasycznego przepisu dodać jabłko.
Otrzymasz kremowy chłodnik z nutą słodyczy.
8. Udekoruj mięso lub ryby
Pieczone jabłka lub sos jabłkowy są również doskonałym dodatkiem do różnych dań mięsnych i rybnych.
Oprócz dodania ich doskonałego smaku jabłka ułatwiają strawienie całego posiłku.
9. Racuchy z jabłkami
Czy próbowaliście kiedykolwiek racuchów z jabłkami? Możesz zrobić je wykorzystując ugotowane wcześniej jabłka. Rezultatem będą placuszki ze słodkim akcentem, który zapewni ogromną dawkę witalności. Pokochasz to danie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ibanez, A. M., & Dandekar, A. M. (2007). Apple. In Biotechnology in Agriculture and Forestry. https://doi.org/10.1007/978-3-540-49161-3_10
- Kalinowska, M., Bielawska, A., Lewandowska-Siwkiewicz, H., Priebe, W., & Lewandowski, W. (2014). Apples: Content of phenolic compounds vs. variety, part of apple and cultivation model, extraction of phenolic compounds, biological properties. Plant Physiology and Biochemistry. https://doi.org/10.1016/j.plaphy.2014.09.006
- Boyer, J., & Liu, R. H. (2004). Apple phytochemicals and their health benefits. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-3-1
- Wolfe, K., Wu, X., & Liu, R. H. (2003). Antioxidant activity of apple peels. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf020782a