Kolagen w Twojej skórze - 8 produktów uzupełniających

Chociaż możesz go dostarczać do organizmu z pomocą kremów i balsamów, to prawda jest taka, że w celu uzupełnienia kolagenu, powinnaś wzbogacić swoją dietę o żywność bogatą w ten składnik
Kolagen w Twojej skórze - 8 produktów uzupełniających
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Jeśli przekroczyłaś 35 rok życia i zauważyłaś, że Twoja skóra traci sprężystość i jędrność oraz pojawiły się na niej pierwsze zmarszczki, to wskażemy Ci winowajcę. Jest nim kolagen.

Kolagen jest białkiem zbudowanym z komórek tkanki łącznej zwanej fibroblast. Jest z niej zbudowane 30% całkowitej masy białkowej oraz 80% tkanki łącznej twojego organizmu.

Mówiąc prościej, to białko jest spoiwem, które skleja całe ciało razem. Bez niego twój organizm nie mógłby stanowić całości.

Kolagen i skóra

Zdrowie twojej skóry jest bezpośrednio związane z kolagenem, który jest odpowiedzialny za ochronę jej struktury i tworzy barierę dla toksyn i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zdrowa skóra twarzy

Jest to główny składnik włosów i paznokci, jak również więzadeł i tkanki łącznej. Ściślej rzecz biorąc, jest on odpowiedzialny za jędrność twojej skóry.

Z tego powodu, gdy stracisz kolagen możesz również utracić jędrność i elastyczność swojej skóry.

Kiedy zaczynasz tracić kolagen i dlaczego?

Ludzie zaczynają tracić kolagen od około 25 roku życia, a po 35 roku życia strata ta zaczyna być widoczna.

W czasie, gdy ilość kolagenu maleje, słabnie tkanka nabłonkowa, skóra staje się cieńsza, twoje włosy są słabsze, zaczynają pojawiać się zmarszczki i skóra wiotczeje.

Również twoje ścięgna i więzadła stają się mniej elastyczne, tak samo jak twoje stawy.

Czynniki przyspieszające utratę kolagenu

  • Zbyt długie przebywanie na słońcu, palenie tytoniu, zanieczyszczenia, toksyny, stres i nadmierny wysiłek fizyczny, a także wzrost produkcji wolnych rodników niszczących zgromadzony w organizmie kolagen.
  • Mała produkcja hormonów w okresie menopauzy i starzenia się, również wpływają na zmniejszenie ilości produkowanego kolagenu.
  • Problemy zdrowotne, które uniemożliwiają organizmowi prawidłowe wchłanianie witamin i minerałów, dodatkowo pogarszają sytuację.

Co należy jeść w celu uzupełnienia kolagenu w skórze?

Mimo że produkcja kolagenu w twoim organizmie się zmniejsza, to sytuacja w cale nie jest beznadziejna. Istnieją pewne produkty spożywcze, które są bogate w białko i inne składniki odżywcze, pomagające w jego produkcji.

Starzenie się

Ich spożycie może pomóc odzyskać jędrność, świeżość i sprężystość skóry. Zaliczamy do nich:

1. Mięso

Mięso jest ważnym elementem odżywczym diety. Dzięki dużej zawartości kolagenu, najlepsze mięsa to:

  • Wołowina
  • Kurczak
  • Kozina
  • Mięso z jelenia
  • Wieprzowina (zwłaszcza nogi)

Skóra, kości i podroby są bogatym źródłem białka i minerałów, tak samo jak świńska skóra, rosół na kościach, itp.

2. Ryby

Mimo że ryby mają niższe stężenie tej substancji odżywczej niż reszta źródeł białka, to łuski ryb, są bardzo bogate w kolagen.

Pamiętaj również, że kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w łososiu czy tuńczyku mogą pomóc chronić błony otaczające komórki skóry.

W efekcie zmniejsza to stany zapalne i zapewnia elastyczność i jędrność.

3. Żelatyna

Żelatyna składa się w 90% z pochodnych kolagenu. Zawiera ona, również bardzo mało kalorii.

żelatyna

4. Czerwone owoce i warzywa

Czerwone owoce i warzywa takie jak jabłka, truskawki, wiśnie, buraki, czerwona papryka, i wiele więcej, zawierają likopen, substancję, która oprócz tego, że jest doskonałym przeciwutleniaczem, stymuluje również produkcję kolagenu.

5. Owoce bogate w witaminę C

Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu. Znajdziesz ją w pomarańczy, cytrynie, kiwi, grejpfrucie, mango, ananasie, itp.

Zawierają one również antyoksydanty, które redukują powstawanie zmarszczek.

6. Warzywa

Warzywa, takie jak kapusta, bakłażan, cykoria endywia i szpinak są doskonałe w zwiększeniu produkcji kolagenu.

7. Żywność bogata w związki siarki

Produkty takie jak seler, zielone i czarne oliwki, czosnek, ogórki, banany, cebula i tofu charakteryzują się wysoką zawartością siarki, która stymuluje produkcję kolagenu.

Miska oliwek

8. Inne pokarmy

Inne produkty, które należy uwzględnić w swojej diecie to: mleko sojowe, ser, herbata, orzechy, oraz żywność bogata w lizynę, taka jak ziemniaki, wodorosty, a także drożdże piwne.

Wszystkie te produkty są łatwe do zdobycia. Łącz je w swojej diecie według własnego uznania. Upewnij się, że twoja dieta jest zdrowa i zrównoważona, a zaczniesz dostrzegać efekty zwiększonej produkcji kolagenu w organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abreu Reyes J. A. Uso del hexafluoruro de azufre en la cirugía filtrante del glaucoma. Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología. Febrero 2006. 81 (2).
  • Castellanos L, Rodríguez M. El efecto de omega 3 en la salud humana y consideraciones en la ingesta. Revista Chilena de Nutrición. Marzo 2015. 42 (1).
  • Martínez Ruíz Mª A, Morales Hernández Mª E. Aproximación al tratamiento del envejecimiento cutáneo. Ars Pharmaceutica. Octubre – Diciembre 2015. 56 (4).
  • Nimni, M. E., & Harkness, R. D. (2018). Molecular structure and functions of collagen. In Collagen: Volume I: Biochemistry. https://doi.org/10.1201/9781351070799
  • Prockop, D. J., & Guzmán, N. a. (1981). El colágeno. Tiempos Médicos.
  • Silva, T. F. reira, & Penna, A. L. B. (2012). Colágeno: Características químicas e propriedades funcionais. Rev Inst Adolfo Lutz. https://doi.org/10.1007/978-3-642-17226-7_13
  • Valdés F. Vitamina C. Actas Dermo – Sifiliográficas. Noviembre 2006. 97 (9): 557-568.
  • Waliszewski K. N, Blasco G. Propiedades nutracéuticas del licpoeno. Salud Pública de México. Junio 2010. 52 (3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.