7 wskazówek, jak dbać o koszule

Dziś powiemy Ci, jakie kroki należy podjąć, aby zachować koszule w świetnym stanie, nie wydając fortuny na środki do prania i nie poświęcając zbyt wiele czasu na ich pielęgnację.
7 wskazówek, jak dbać o koszule

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak dbać o koszule? Koszula, w każdej ze swoich wersji to element stroju, który nigdy nie wyjdzie z mody. Każdego sezonu wybiegi modowe mogą prezentować różne style, ale istota tej dobrze skrojonej i odpowiednio zachowanej odzieży jest ponadczasowa.

A ponieważ wiemy, że chcesz, aby wyglądały zupełnie jak nowe, podzielimy się z Tobą wskazówkami, jak dbać o swoje koszule i sprawić, by wyglądały nienagannie.

Koszula to symbol dobrego wyglądu, stylu i elegancji. Niezależnie od okazji, zawsze warto ją założyć. Nieważne, czy chodzi o pracę, spotkania towarzyskie czy eleganckie przyjęcia – ten element stroju można łączyć z dżinsami lub spodniami. Będziesz zafascynowana swoim odbiciem w lustrze.

Powiemy Ci, jak możesz zadbać o swoje koszule, aby długo Ci służyły i pozostały w świetnym stanie.

Wskazówki, jak dbać o koszule i jak przedłużyć ich życie

Jeśli należysz do osób, które przywiązują się do tej samej części garderoby i często nosisz te same rzeczy, niektóre z Twoich koszul prawdopodobnie wykazują oznaki zużycia. Mankiety i kołnierze ulegają zużyciu i odbarwieniu.

Nie ma znaczenia, czy Twoje koszule wytrzymały jeden sezon, czy kilka – liczy się to, jak o nie dbasz.

1. Pierz je ostrożnie

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest przeczytanie metki koszuli, ponieważ zawiera ona instrukcje prania. Najlepiej byłoby, gdybyś stosowała się do ich zaleceń. Jeśli na przykład na metce jest napisane, że odzież nie nadaje się do prania w pralce, unikaj prania w pralce.

Należy pamiętać, że przy pierwszym praniu koszula może się trochę skurczyć. Dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze rozmiaru. Z drugiej strony staraj się nie czyścić koszul na sucho, chyba że jest tak napisane na metce. Wynika to z nagromadzenia chemikaliów, które specjalista będzie musiał usunąć.

Zalecamy również użycie dodatkowego detergentu do czyszczenia mankietów, pach i kołnierza, ponieważ są to miejsca, które najbardziej cierpią podczas noszenia. Na koniec zdejmij podpórki, rozepnij guziki i włóż je do pralki odwrócone na lewą stronę.

Jak dbać o koszule?

Nie wszystkie koszule można prać w pralce, więc najpierw sprawdź metki.

2. W razie potrzeby usuń plamy

Sugerujemy używanie specjalnych produktów do koszul, ponieważ tradycyjne odplamiacze mogą zniszczyć materiał. Idealny jest talk w proszku i woda gazowana.

3. Porządnie wysusz koszulę

Unikaj używania suszarki. Lepiej powiesić koszulę na wieszaku, gdy jest jeszcze mokra, w miejscu z dobrą wentylacją.

4. Prasuj ubrania

Aby móc nosić koszule należy je wcześniej wyprasować. Zagniecenia sprawiają, że ubrania wyglądają niechlujnie.

Najpierw należy wyprasować bluzkę z lewej strony, a następnie z prawej. Użyj żelazka z funkcją ustawiania temperatury od najniższej do najwyższej. Wybierz żelazko parowe, aby zapobiec uszkodzeniu tkaniny.

Następnie zalecamy zachować następującą kolejność: kołnierz, mankiety, przód, tył i na końcu rękawy.

5. Przechowuj je w prawidłowy sposób

Koszule najlepiej jest powiesić na wieszaku, aby nie marszczyły się tak bardzo i nie gromadziły wilgoci w zmarszczeniach. Może to prowadzić do rozwoju pleśni.

Jeśli musisz je złożyć, uważaj na kołnierz. Koszule z bardzo sztywnym kołnierzem mogą się zdeformować, jeśli złożysz je nieprawidłowo, a następnie rozpadną się, gdy będą noszone bez krawata.

6. Zwróć uwagę na wieszaki

Koszule nie powinny wisieć na jednym wieszaku. Powinnaś raczej wieszać każdą osobno. Najlepsze wieszaki są wykonane z lakierowanego drewna, dzięki czemu nie mają drzazg, które mogłyby uszkodzić ubrania.

Plastikowe lub druciane wieszaki deformują ramiona koszul. Z tego powodu najlepiej inwestować w dobre wieszaki, wykonane z odpowiedniego materiału.

7. Sprawdzaj białe koszule

Nawet jeśli jest to jedna z Twoich ulubionych części garderoby, białe koszule mają datę ważności, której nie powinnaś próbować nadmiernie przedłużać. Nie używaj wybielacza do usuwania starych żółtawych odcieni – raczej poszukaj zamiennika ubrania.

Pranie koszul

Na białe koszule nie ma innego sposobu. Bez względu na to, ile technik zastosujemy, przychodzi czas, kiedy trzeba je wyrzucić.

Dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji koszul

Na koniec przedstawimy kilka dodatkowych wskazówek, które wydłużą życie Twoich koszul:

  • Zmieniaj je i nie noś ciągle tej samej. Możesz zaopatrzyć się w różne kolory, na przykład dwie białe, dwie niebieskie i jedną różową.
  • Nie noś tej samej koszuli częściej niż raz w tygodniu. W ten sposób tkanina odzyska swoją pierwotną fakturę i nie będzie się ścierać po wielu praniach.
  • Zdecyduj się na koszule spersonalizowane i szyte na miarę: zazwyczaj są one wyposażone w dodatkowy zestaw mankietów i kołnierza, które możesz wymienić, jeśli uznasz to za konieczne. Chociaż są droższe, na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze.

Mamy nadzieję, że zastosujesz się do tych wskazówek i wydłużysz żywotność swoich koszul. Jak powiedzieliśmy na początku, jest to wszechstronna odzież, która zawsze sprawi, że będziesz wyglądać elegancko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Catherman, J. (2017). Guía práctica para la masculinidad: Cómo asar un filete a la perfección, cambiar un neumático, impresionar a una chica y 97 habilidades más que necesitas para sobrevivir. Baker Books.
  • Flores López, R. S. (2017). Creación de la nueva línea de camisas para hombre en tela jean ecológica de la empresa American Jeans, de la ciudad de Ambato(Bachelor’s thesis, Universidad Técnica de Ambato. Facultad de Ciencias Administrativas. Carrera de Marketing y Gestión de Negocios.).
  • RONDÓN ORREGO, M. A. R. L. O. N., SALAZAR FRANCO, Y. A., & ISAZA OSORIO, J. E. (2014). Camisas ecológicas.
  • Altamirano Tene, M. P., & Pauta Coello, D. C. (2017). Experimentación y sistematización de procedimientos para eliminar diversas manchas de acuerdo al tipo de base textil(Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).
  • Mas Muñoz, M. C. (2016). Procesos de lavado, planchado y arreglo de ropa en alojamientos. Ediciones Paraninfo, SA.
  • de Sousa Congosto, F. (2007). Introducción a la historia de la indumentaria en España(Vol. 231). Ediciones AKAL.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.