7 sposobów na posprzątanie przestrzeni na zewnątrz przed latem
Gdy nadchodzi upał, życie rodzinne często przenosi się na taras lub na balkon. Wiele osób spędza więcej czasu na zewnątrz niż w domu, ciesząc się świeżym powietrzem. Dzisiaj chcemy podzielić się kilkoma sposobami, w jaki można posprzątać przestrzeń na zewnątrz zanim nadejdzie lato, abyś mógł się nią maksymalnie cieszyć.
Trawa, rośliny, kwiaty jak również meble ogrodowe: każdy balkon, taras czy ogród będzie wymagał specjalnej pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest utrzymanie go w dobrym stanie, aby był gotowy do intensywnego i częstego użytkowania latem.
Poniżej sugerujemy kilka wskazówek, których możesz użyć, aby uporządkować swoje przestrzenie na zewnątrz domu.
Wskazówki dotyczące czyszczenia przestrzeni na zewnątrz
Staraj się o niczym nie zapomnieć, ale co ważniejsze, staraj się postępować zgodnie z określoną kolejnością. Sugerujemy uważne przyjrzenie się swojemu balkonowi lub patio i sporządzenie listy czynności do wykonania.
W ten sposób praca będzie bardziej wydajna, efektywna i produktywna.
Oto niektóre z opcji:
1. Wyrzuć to, czego nie potrzebujesz
To pierwsza rzecz, którą musisz zrobić, sprzątając przestrzeń na zewnątrz przed latem. Po przejrzeniu każdego zakątka wyrzuć wszystko, czego nie będziesz używać ani naprawiać. W ten sposób będziesz mieć więcej miejsca do pracy i renowacji.
Tutaj mówimy o starych meblach, które od wieków planowałeś odnowić lub ponownie wykorzystać, ale z jakiegokolwiek powodu, nigdy tego nie zrobiłeś. Jeśli masz w rodzinie dzieci, możesz również przekazać komuś lub wyrzucić zabawki, których nie używały od dawna.
2. Wyczyść meble
W zależności od materiału, z którego wykonane są meble zewnętrzne, możesz wynająć myjkę ciśnieniową. Wspaniałą rzeczą jest to, że woda wypływa pod dużym ciśnieniem, co zwykle zapewnia głębokie doczyszczenie.
Jeśli Twoje meble są drewniane, uważaj, aby nie uszkodzić farby siłą wody. Gdy będą wyczyszczone, będziesz w stanie stwierdzić, czy należy je odrestaurować czy tylko wyretuszować.
Niektóre opcje renowacji mebli drewnianych mogą obejmować stosowanie uszczelniacza, aby zapobiec uszkodzeniu powierzchni przez wilgoć, światło słoneczne lub wodę deszczową. Jeśli są wykonane z plastiku lub metalu, wystarczy trochę farby, aby je odświeżyć i zabezpieczyć.
Musisz również dokładnie wyczyścić wszelkie poszewki na poduszki lub koce, które masz na meblach ogrodowych. Nie zapomnij też wyregulować wszystkich śrub, gwoździ lub mocowań. W ten sposób upewnisz się, że wszystko jest w porządku, gdy ponownie ich użyjesz.
Możesz być także zainteresowany: Twój własny miniogród: poznaj 6 genialnych pomysłów
3. Zadbaj o trawę, aby wyczyścić przestrzeń zewnętrzną
Robiąc to, możesz również zrobić kilka innych rzeczy. Na przykład zadania takie jak usuwanie chwastów, dodawanie nawozu, sianie nasion i utrwalanie roślin. Jeśli zdecydujesz się zacząć od trawy , zacznij od usunięcia chwastów i wszelkich gałęzi lub liści, które mogły pozostać tam od zimy i jesieni. Gdy masz już wolną przestrzeń, dobrym pomysłem jest rozłożenie ściółki lub kompostu, aby ją wzmocnić.
Jeśli chodzi o rośliny, proces przycinania będzie zależał od każdego gatunku. To, co zawsze możesz zrobić, to usunąć suche gałęzie lub liście, aby poprawić ich wygląd.
Podobnie po zakończeniu sprzątania sugerujemy posadzenie sezonowych kwiatów, aby nadać ogrodowi trochę więcej kolorów. Kompozycja kolorowych doniczek ożywi Twój ogród!
4. Wyczyść odpływy
W miesiącach jesienno-zimowych w kanalizacji mogą gromadzić się wszelkiego rodzaju odpady. A gdy nadejdzie pora deszczowa, mogą zostać zablokowane. Z tego powodu po oczyszczeniu tarasu nadszedł czas, aby zwrócić uwagę na tę część.
5. Oczyść drewniane podłogi na zewnątrz
Ogólnie rzecz biorąc, do ich dokładnego czyszczenia można użyć szczotki o miękkim włosiu i wody. Jeśli jednak już je wyczyściłeś i nie wygląda dużo lepiej, możesz spróbować zeszlifować drewno i pokryć lakierem.
Lakier nie tylko przywróci kolor i połysk, ale także przywróci część utraconej warstwy ochronnej. Podłogi ceramiczne lub kamienne można natomiast łatwo czyścić wodą i mydłem.
Możesz być także zainteresowany: Letnie kwiaty – 6 propozycji dla Twojego ogrodu
6. Przyjrzyj się ścianom, sufitom i narożnikom
Za pomocą myjki ciśnieniowej możesz wyczyścić ściany, narożniki dachu, rynny i odpływy. Zwykle gromadzą się również stare liście i gałęzie, które mogą powodować problemy, gdy deszcz pada bardziej regularnie.
Jeśli chodzi o ściany, ważne jest, aby zachować ostrożność przy maszynie, ponieważ zbyt duże ciśnienie może uszkodzić farbę lub połączenia, jeśli masz cegły lub kamienie.
W przypadku markiz i parasoli konieczne może być najpierw użycie odkurzacza. Po usunięciu kurzu umyj je wodą z mydłem.
7. Zdobądź wszystkie niezbędne narzędzia
Zanim zaczniesz sprzątać swoją przestrzeń zewnętrzną, upewnij się, że masz wszystkie narzędzia. Na przykład możesz potrzebować rękawic ogrodniczych oraz grabi i łopaty do pracy w ziemi.
Środki czyszczące, węże i narzędzia powinny być gotowe wcześniej. Jeśli zaniedbasz ten punkt, będziesz musiał zatrzymać się w połowie, aby ich poszukać, i zmarnujesz czas.
Oczyść swoje przestrzenie zewnętrzne przed latem, nie przemęczając się
Korzystanie z listy zadań to świetny pomysł, ponieważ w ten sposób będziesz wiedział, jak najlepiej zorganizować swój czas. Lato zaprasza nas do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu i cieszenia się przestrzenią zewnętrzną.
Sprzątanie przestrzeni na zewnątrz przed latem jest niezbędne, aby móc cieszyć się nią z przyjaciółmi i rodziną. Zachęcamy, aby każdy członek Twojej rodziny wniósł swój wkład w sprzątanie tarasu lub balkonu. Pod koniec dnia wszyscy będą chcieli tam spędzić lato!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de Administración Regional, E. (2009). Limpieza y tratamiento de muebles y enseres.
- COLLADO, H., & ADAY, M. (2017). Limpieza y puesta a punto de pisos y zonas comunes en alojamientos. Ediciones Paraninfo, SA.
- Quincke, A., GARCÍA LAMOTHE, L., & Morón, A. (2008). Manejo de la fertilización en cultivos de verano. Jornada INIA La Estanzuela. Cultivos de verano, INIA La Estanzuela. Montevideo: INIA, 1-4.
- Barreiro, S., & Hirsch, T. (2011). Protección de la madera.
- Villegas Castillo, V. A., & Trippel, S. (2004). Manual de tratamientos superficiales en madera(Doctoral dissertation, Universidad de Talca (Chile). Escuela de Ingenieria en Industrias de la Madera.).