7 powodów, dla których przyjaźń ma znaczenie
Nie ma wątpliwości, że przyjaźnie czynią życie o wiele lepszym. Przyjaciele pomogą Ci się uśmiechnąć i podnieść na duchu, gdy poczujesz smutek. I bez wątpienia sprawią, że wieczór w mieście lub popołudnie na plaży będą o wiele ciekawsze.
Przyjaźnie są dobre z powodów, których prawdopodobnie nie znasz. W rzeczywistości znacznie poprawiają twoją wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Sprawiają też, że masz znacznie ostrzejszy umysł i jesteś przygotowany na sukces. Ale… jakie jeszcze korzyści oferują?
7 powodów, dla których przyjaźń ma znaczenie
1. Przyjaciele sprawiają, że jesteś zdrowszy
Nie chodzi nam o to, że nie musisz ćwiczyć, zdrowo się odżywiać i przyjmować dla siebie zdrowych nawyków. Ale oprócz tego wszystkiego powinieneś dodać do tej listy element socjalizacji.
Otaczanie się dobrymi przyjaciółmi to ważny sposób na zachowanie zdrowia przez całe życie.
Być może nie jest to coś, czym powinieneś być zaskoczony. W końcu ludzie zawsze korzystali z pracy zespołowej, aby przetrwać i rozwijać się.
To jest coś, co robimy od milionów lat, ale nie zaszkodzi o tym przypomnieć.
Z drugiej strony na co cierpią osoby w każdym wieku, które nie mają silnych związków z innymi? Zwykle mają wysokie ciśnienie krwi, zwiększone ryzyko otyłości brzusznej i wyższe ryzyko chorób serca, raka i zapalenia stawów.
Zobacz też, jak lęk przed odrzuceniem izoluje nas od innych
2. Przyjaźnie pomagają przedłużyć życie
Niezależnie od wieku, jeśli otaczają Cię dobrzy przyjaciele i rodzina, Twoje szanse na śmierć z jakiegokolwiek powodu spadają o 50%.
Z drugiej strony samotność może być cichym zabójcą, który prowadzi do złych nawyków , takich jak palenie, przejadanie się lub brak ćwiczeń.
Kiedy jesteś przywiązany do jakiejś grupy lub jesteś odpowiedzialny za innych, jest bardziej prawdopodobne, że zadbasz o siebie i unikniesz niepotrzebnego ryzyka.
3. Kiedy zachorujesz, więzi społeczne zmniejszają ryzyko pogorszenia się
W ten sam sposób, w jaki przyjaźnie mają duży wpływ na zapobieganie chorobom , zwiększają one również Twoje szanse na przeżycie choroby zagrażającej życiu.
W rzeczywistości, według jednego z badań, kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium, i nie miały bliskich więzi społecznych, były o 34% bardziej narażone na śmierć.
To samo dotyczy innych zagrażających życiu chorób, takich jak zawały serca, choroby nerek i inne.
4. Socjalizacja poprawia jakość snu
Im bliżej jesteś innych ludzi, tym lepiej śpisz.
Osoby, które czują się odizolowane lub wykluczone społecznie, często mają problemy ze snem, są bardziej niespokojne w łóżku i śpią płytko budząc się w odstępach czasu.
W rzeczywistości, wraz ze wzrostem skali samotności, odnotowuje się wzrost pobudzenia do 8% podczas godzin snu. Dzieje się tak, ponieważ nasz prymitywny instynkt sprawia, że odpoczywamy lepiej, gdy czujemy się bezpiecznie i dobrze w związku, jaki mamy z innymi ludźmi.
5. Przyjaźnie zwiększają nasze zdolności intelektualne
Spędzanie czasu z przyjaciółmi, nawet 10 minut, poprawia pracę mózgu i zdolność rozwiązywania problemów.
A zatem, gdy przestajesz spędzać czas z przyjaciółmi, tym więcej szkód wyrządzasz mózgowi . Może to nawet przyspieszyć spadek funkcji poznawczych, który pojawia się wraz ze starzeniem się.
Osoby starsze, które nie mają wsparcia społecznego, są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby aktywne społecznie, ze względu na poczucie izolacji.
6. Przyjaciele poprawiają odporność emocjonalną
Dzielenie się z przyjaciółmi dobrymi i złymi rzeczami, które ci się przytrafiają, pomaga poprawić samopoczucie psychiczne, pozwalając lepiej radzić sobie ze wzlotami i upadkami w życiu.
Zmniejsza to stres, poprawia poczucie optymizmu i zmniejsza ryzyko choroby psychicznej.
Komunikacja ze znajomymi daje poczucie przynależności i niewątpliwie zwiększa poziom bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości .
Zobacz, dlaczego Nie jesteś problemem, problemem jest Twoja samoocena
To z kolei wzmacnia twoją siłę psychiczną i tłumi reakcje twojego ciała na stres, które mogą wywoływać pewne emocje.
Dzieje się tak, ponieważ więzi międzyludzkie często zmniejszają negatywne skutki neurochemiczne przewlekłego stresu. Łagodzą też uwalnianie hormonów związanych ze stresem, pobudzających do walki lub ucieczki.
7. Silny krąg społeczny pomaga osiągać cele
Może ci pomóc zarówno stracić kilka kilogramów, jak i uzyskać awans o pracę, którego pragniesz.
Otaczanie się wspierającymi przyjaciółmi, którzy mają cele podobne do twoich, może ułatwić ci drogę do swoich celów. Ale nie chodzi tylko o to, że ci kibicują. Istoty ludzkie często naśladują ludzi wokół siebie i są pod wpływem nawyków i preferencji swojej grupy społecznej.
Z tego powodu ważne jest, abyś otaczał się ludźmi, którzy mają taką samą determinację jak ty, aby osiągnąć określone cele. Abyście mogli wspierać się na drodze do sukcesu .
Doceń przyjaźnie, które naprawdę są dla Ciebie ważne
Nie jest łatwo znaleźć prawdziwych przyjaciół. Dlatego doceniaj to, co masz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alekseeva Kaminskaya, Iryna. (2020). Calidad del sueño en las personas mayores en un centro sociosanitario, factores relacionados con insomnio. Universidad de Zaragoza. https://zaguan.unizar.es/record/98499?ln=es
- Azcárate-García, E., Valle-Matildes, U., Villaseñor-Hidalgo, R., y Gómez-Pérez, AI (2017). Apoyo social a mujeres con cáncer de mama en una unidad de medicina familiar de la Ciudad de México. Atención Familiar, 24 (4), 169-172. https://doi.org/10.1016/j.af.2017.08.002
- Bastos, A. A.; González Boto, R.; Molinero González, O.; Salguero del Valle, A. OBESIDAD, NUTRICIÓN Y ACTIVIDAD FÍSICA Revista Internacional de Medicina y Ciencias de la Actividad Física y del Deporte / International. Journal of Medicine and Science of Physical Activity and Sport, vol. 5, núm. 18, junio, 2005, pp. 140- 152 Universidad Autónoma de Madrid. Madrid, España
- Lara Elvira (2020). “¿La soledad no deseada causa demencia? Revista Mente y Cerebro. https://www.investigacionyciencia.es/files/52789.pdf
- López Doblas, J. y Díaz Conde, MDP (2018). El sentimiento de soledad en la vejez. Revista Internacional de Sociología, 76 (1), 085. https://doi.org/10.3989/ris.2018.76.1.16.164