6 rzeczy, których powinnaś unikać, jeśli masz trądzik różowaty
Trądzik różowaty to częsta choroba skóry, która powoduje zaczerwienienia i pojawiające się, dobrze widoczne naczynia krwionośne na twarzy. Może również powodować małe, czerwone guzy, które w niektórych przypadkach będą wypełniać się ropą.
Ten stan może pojawić się u każdej osoby. Jednak trądzik różowaty najczęściej dotyka kobiety w średnim wieku o jasnej karnacji. Objawy mogą zaostrzać się w okresie od tygodni do miesięcy, a następnie przez pewien czas ustępować lub zanikać zupełnie.
Czasami objawy tej choroby są mylone z typowym trądzikiem, reakcją alergiczną lub innymi problemami skórnymi. Jak uniknąć tego problemu? Co zrobić, jeśli u Ciebie tez wystąpi trądzik różowaty? Pomóc w tym mogą Ci pomóc pewne zmiany stylu życia.
W wyniku kontaktu z substancjami drażniącymi w produktach kosmetycznych na skórze może pojawić się trądzik różowaty w formie ognisk zapalnych. Może on nawet wystąpić z powodu stresu.
Z naszego dzisiejszego artykułu będziesz w stanie dowiedzieć się, czego powinnaś unikać, jeśli cierpisz na tę przypadłość.
Czego należy unikać, jeśli masz trądzik różowaty?
Jeśli masz trądzik różowaty, być może zauważyłaś, że niektóre produkty podrażniają i pogarszają Twoją skórę. Nawet te, które twierdzą, że są przeznaczone dla wrażliwej skóry, mogą powodować niepożądane reakcje.
Chociaż skóra każdej osoby reaguje inaczej i nie wszystkie składniki wpływają na nią w równym stopniu, przedstawimy sześć rzeczy, których należy unikać, aby problem się nie pogarszał. Odkryj je poniżej!
Trądzik różowaty objawia się między innymi pojawieniem się naczyniami krwionośnymi na powierzchni skóry. Występują także symptomy takie jak ciepło i podrażnienie w niektórych przypadkach.
1. Alkohole
Według publikacji National Rosacea Society, w badaniu przeprowadzonym wśród 1066 uczestników, alkohol okazał się być czynnikiem drażniącym w aż 66% badanych przypadków.
W związku z tym ważne jest, aby unikać kosmetyków opartych na tych składnikach. Wynika to z tego, że odwadniają i uszkadzają one ochronne bariery skórne. W rzeczywistości mogą także zapobiegać naturalnej regeneracji, powodując jeszcze więcej podrażnień.
Alkohole są używane w balsamach do skóry tłustej lub ze skłonnością do trądziku. Często ukrywa się jako inne składniki. Takie jak na przykład denaturat, alkohol denaturowany lub propanol. Dlatego też zawsze warto czytać etykiety produktów.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Metabolizm wątrobowy: antybiotyki i alkohol
2. Niektóre składniki złuszczające
Zabiegu peelingujące wymagające szczotkowania, używania ręcznika lub nakładania na skórę produktu takiego jak cukier, nie są zalecane w przypadku tego stanu chorobowego.
Z drugiej jednak strony niektóre składniki złuszczające, które działają na poziomie chemicznym nie uszkadzając powierzchni skóry, mogą pomóc w delikatnym usunięciu martwych komórek skóry.
Pamiętaj, że poniższe produkty nie są odpowiednie dla skóry wrażliwej, a tym bardziej powinny ich unikać osoby chorujące na trądzik różowaty.
- Węgiel w proszku. Nie rozróżnia on martwych komórek i zdrowej tkanki skórnej. W efekcie tego jest bardzo agresywnym środkiem złuszczającym, co jest szczególnie istotne w przypadku trądziku różowatego.
- Ekstrakt z pestek grejpfruta. Sprawia, że naczynia krwionośne zbliżają się do powierzchni skóry, powodując zaczerwienienie i zwiększone przypadki drażniącego kontaktowego zapalenia.
- Alfa-hydroksykwasy lub AHA. Chociaż są to zwykłe chemiczne środki złuszczające, działają ściernie na skórę wrażliwą lub z trądzikiem różowatym. Niektóre z nich to kwas cytrynowy, kwas mlekowy lub kwas glikolowy.
3. Perfumy i środki zapachowe
Jeśli należysz do osób, które lubią produkty ze składnikami aromatyzującymi, czeka Cię niemiła niespodzianka. Dzieje się tak dlatego, że zapachy dodawane do produktów, czy to syntetyczne, czy pochodzenia naturalnego, często podrażniają skórę.
Według wspomnianej powyżej publikacji, jedną z głównych przyczyn alergicznego kontaktowego zapalenia skóry są substancje zapachowe. Powodują one więcej problemów skórnych niż kontakt z jakimkolwiek innym składnikiem.
Ponadto, aby utrwalić zapachy i zachować ich aromat, niektóre produkty zawierają alkohol, czyli kolejny element drażniący, jak to opisaliśmy powyżej. Ogólnie rzecz biorąc wszelkiego rodzaju środki zapachowe mogą działać drażniąco na osoby chorujące na trądzik różowaty.
4. Stres
Stres jest również częstym czynnikiem wywołującym trądzik różowaty. Ważne jest więc, aby regularnie stosować techniki radzenia sobie ze stresem, takich jak między innymi relaksacja, joga, głębokie oddychanie lub tai chi. Te rodzaje aktywności mogą pomóc obniżyć poziom stresu i kontrolować objawy choroby.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bezsenność wywołana stresem – jak zasnąć?
5. Światło słoneczne może wywoływać trądzik różowaty
Światło słoneczne jest jednym z typowych czynników wywołujących trądzik różowaty. Jeśli masz taki stan skóry, ważne jest, aby w miarę możliwości nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej 30 SPF, nawet gdy na dworze jest raczej pochmurno.
6. Odpowiednia dieta
Zdrowie jelit i skóry idą w parze. Wyniki badania opublikowanego w British Journal of Dermatology sugerują, że może istnieć ścisły związek między niektórymi chorobami żołądkowo-jelitowymi a pojawieniem się trądziku różowatego.
Dlatego też należy ograniczyć spożycie niektórych produktów, takich jak między innymi alkohol, pikantne potrawy, duże i ciężkostrawne posiłki, tłuszcze trans i produkty rafinowane.
Po czym poznać, że masz trądzik różowaty?
Twój konkretny przypadek musi zostać oceniony przez dermatologa. Tylko ten specjalista będzie w stanie dokładnie zbadać Twoją skórę i określić, czy jest to trądzik różowaty, czy inny rodzaj choroby. Ponadto zasugeruje Ci też odpowiednią metodę leczenia, w zależności od konkretnego przypadku.
I chociaż nie ma skutecznego lekarstwa na ten stan, opisane przez nas dzisiaj wskazówki mogą Ci pomóc zredukować dokuczliwe objawy choroby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bodom RD, James WG, Berger T. Andrew’s Diseases of the Skin. Dermatology. 9th ed. Philadelphia, Pennsylvania: WB Saunders Company; 2004. p. 300-3.
- Vin-Christian K. Acne rosácea as a cutáneos manifestation of VIH infection. J Am Acad Dermatol. 1994;(30):139.
- Plewig G, Jansen T. Rosácea. En: Fitzpatrick. Dermatología en Medicina General. 6ta ed. Santa Fe de Bogotá: Editorial Médica Panamericana; 2005.
- Egeberg, A., Weinstock, L. B., Thyssen, E. P., Gislason, G. H., & Thyssen, J. P. (2017). Rosacea and gastrointestinal disorders: a population-based cohort study. British Journal of Dermatology. https://doi.org/10.1111/bjd.14930