5 wskazówek pozwalających lepiej czyścić zasłony łazienkowe i chronić je przed pleśnią

Czy tak często wymieniasz zasłony prysznicowe, że stały się one już częścią Twoich miesięcznych wydatków? Powiemy Ci, jak je wyczyścić środkami, które na pewno masz w domu, aby wyglądały jak nowe.
5 wskazówek pozwalających lepiej czyścić zasłony łazienkowe i chronić je przed pleśnią

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż niektóre akcesoria są uważane za zwykłe ozdoby, w rzeczywistości są głównym źródłem zanieczyszczenia, jeśli nie zostały odpowiednio odkażone. W tym artykule zaprezentujemy Ci kilka sztuczek pozwalających lepiej wyczyścić zasłony łazienkowe, a tym samym zapobiegać namnażaniu się grzybów i bakterii.

Łazienka to miejsce sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia ze względu na panującą w tym pomieszczeniu wilgoć i ciepło. Zasłony to jeden z elementów, który często brudzi się bardziej niż inne, ale zwykle nie zwracamy na nie większej uwagi.

Wskazówki pozwalające skuteczniej wyczyścić zasłony łazienkowe

Najlepsze jest to, że nie będziesz musiał niczego kupować, ponieważ większość z tych porad wymaga zastosowania jedynie tylko produktów, które większość z nas ma w domu.

1. Alkohol

Alkohol jest środkiem dezynfekującym par excellence i każdy z nas musi z pewnością ma go w domu. Aby użyć go na zasłonach, musimy zwilżyć gąbkę lub ściereczkę i pocierać nią okrężnymi ruchami powierzchnię zasłony.

Skoncentruj się szczególnie na obszarach najbardziej pokrytych pleśnią. Nie musisz ich spłukiwać, ponieważ alkohol sam wyparuje.

2. Ocet

Ocet może być naturalnym środkiem czyszczącym dzięki dużej zawartości kwasu octowego. Chociaż nie zapewnia on dezynfekcji, to skutecznie usunie brud i tłuszcz, które zbierają się na zasłonie po kontakcie z mydłem, szamponami i odżywkami.

Po prostu musimy przelać go do dużego pojemnika, który pozwoli nam zamoczyć zasłony w roztworze wody i 2 szklanek octu jabłkowego. Pozostaw zasłony do namoczenia przez 20 minut. Następnie wystarczy je spłukać wodą i to wszystko – zasłony będą wyglądać jak nowe.

Możesz być zainteresowany także innym artykułem: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?

3. Pasta do zębów

Już za moment poznasz inne zastosowanie pasty do zębów, które Cię z pewnością zaskoczy. Aby wyczyścić zasłony prysznicowe, zwilż gąbkę, a następnie nałóż na nią dużą ilość pasty do zębów. Następnie wetrzyj ją w plamy, spłucz, a zasłony będą czystsze niż kiedykolwiek.

Szczoteczka do pasty do mycia firan łazienkowych.
Pasta do zębów może być używana nie tylko do czyszczenia jamy ustnej. Użyj jej, aby zasłony w łazience lśniły jak nowe.

4. Soda oczyszczona

W takim przypadku zasłony namocz w pojemniku z wodą i sodą oczyszczoną, i pozostaw następnie na kilka minut. Oprócz tego zasłony można włożyć do pralki i dodać do niej sodę oczyszczoną.

5. Roztwór na bazie olejku z drzewa herbacianego

Aby przygotować ten środek czyszczący, potrzebujesz 1 szklanki wody, ¼ szklanki alkoholu, 1 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego i 1 butelki z dyszą rozpylającą. Przelej wszystkie składniki do butelki i spryskaj zasłonę tą mieszaniną. Następnie przetrzyj ją gąbką i spłucz wodą.

Czyszczenie zasłon w łazience: krok po kroku

Jeśli wolisz prać ręcznie zasłony łazienkowe, zalecamy skorzystanie z poniższego przewodnika krok po kroku, aby jeszcze bardziej zoptymalizować cały proces:

  1. Zdejmij uchwyty do zawieszania, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny zasłon.
  2. Zanurz zasłonę w dużym pojemniku z wodą i mydłem w płynie. Zamiast mydła można użyć gruboziarnistej soli.
  3. Pozostaw je do namoczenia przez co najmniej 2 godziny.
  4. Szczotką usuń najbardziej uporczywe plamy z pleśni. Jeśli zauważysz, że nie schodzą, spróbuj dodać trochę sody oczyszczonej do wody.
  5. Opłucz je wodą, aby usunąć z nich całe mydło. Jeśli chcesz, możesz dodać trochę octu do ostatniego płukania, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
  6. Pozwól im wyschnąć w miejscu o dobrej wentylacji.

Jeśli zdecydujesz się prać zasłony łazienkowe w pralce, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Upewnij się, że swoje zasłony możesz wyprać w pralce. Upewnij się też, że temperatura wody nie jest wyższa niż 30 stopni Celsjusza.
  • Dodaj oprócz zwykłego mydła także sodę oczyszczoną.
  • Nie zapomnij włożyć czystych ręczników do zasłon – aby je ochronić – i wyłączyć cykl wirowania.

Możesz być też zainteresowany innym artykułem: Pralka – Pozbądź się pleśni i grzybów!

Wskazówki dotyczące czyszczenia zasłon w łazience

Gdy zasłony będą wyglądać na czyste i pozbawione pleśni, sugerujemy podjęcie następujących kroków, co pozwoli zachować je w nieskazitelnym stanie na dłużej:

  • Opłucz je po każdej kąpieli lub prysznicu: dzięki temu pozostałości mydła nie wnikną w zasłony. Rozciągnij je dobrze, aby nie wyglądały jak harmonijka.
  • Wietrz łazienkę po zakończeniu kąpieli: otwórz wszystkie okna, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.
  • Pierz je często – aby plamy były łatwiejsze do usunięcia.
Soda oczyszczona do czyszczenia zasłony prysznicowej.
Dodanie sody oczyszczonej do prania ręcznego lub maszynowego usprawnia proces czyszczenia zasłon prysznicowych.

Inne sposoby pozwalające lepiej wyczyścić zasłony łazienkowe

Do tej pory przyjrzeliśmy się ogólnym sposobom czyszczenia zasłon łazienkowych. Chcemy jednak zaprezentować Ci możliwość oczyszczenia ich również w inny sposób:

  • Usuń pleśń: jeśli zasłona jest czysta, ale ma plamy z pleśni, których nie można usunąć, spróbuj przetrzeć je cytryną przeciętą w środku. Możesz także rozpuścić w 3 częściach wody 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej, a następnie spryskać tym roztworem plamę. Następnie wyszoruj całość szczoteczką.
  • Wybiel zasłony: zanurz je w wodzie za pomocą specjalnego roztworu do zasłon prysznicowych. Jeśli są białe, możesz dodać trochę wybielacza.

Końcowe wskazówki dotyczące czyszczenia zasłon w łazience

Aby mieć pewność, że czyszczenie zasłon prysznicowych nie zabierze Ci dużo czasu, staraj się je utrzymywać w czystości. Jeśli spłukujesz je codziennie, to kiedy nadejdzie czas na dokładne czyszczenie, wystarczy, że włożysz je do pralki bez dodatkowych zabiegów.

Pamiętaj, aby przetestować domowe sposoby w niewidocznym miejscu zasłony, aby mieć pewność, że ich nie uszkodzą. Na koniec przeczytaj etykiety, aby nie poddawać zasłon takim procesom czyszczenia, które mogłyby je uszkodzić.

Mamy nadzieję, że będziesz w stanie zastosować się do niektórych z tych wskazówek i że Twoje zasłony zawsze będą wyglądać jak nowe. I że będą pozbawione pleśni, bakterii i grzybów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kahrs, R. F. (1995). Principios generales de la desinfección.  sci. tech. Off. int. Epiz14(1), 143-163.
  • Diomedi, Alexis, Chacón, Eiiana, Delpiano, Luis, Hervé, Beatrice, Jemenao, M. Irene, Medel, Myriam, Quintanilla, Marcela, Riedel, Gisela, Tinoco, Javier, & Cifuentes, Marcela. (2017). Antiseptics and disinfectants: aiming at rational use. Recommendations of the Advisory Committee on Healthcare Associated Infections. Sociedad Chilena de Infectología. Revista chilena de infectología34(2), 156-174.
  • Molina Esquivel, E. (2015). Contaminantes biológicos del aire interior de la vivienda: factores contribuyentes, afecciones relacionadas y medidas correctivas. Revista Cubana de Higiene y Epidemiología53(1), 0-0.
  • Graziano, M. U., Graziano, K. U., Pinto, F. M. G., Bruna, C. Q. D. M., Souza, R. Q. D., & Lascala, C. A. (2013). Eficacia de la desinfección con alcohol al 70%(p/v) de superficies contaminadas sin limpieza previa. Revista Latino-Americana de Enfermagem21(2), 618-623.
  • Accame, M. E. C. (2008). El árbol del té. Panorama actual del medicamento32(318), 1217.
  • Torres Cárdenas, P. A. (2020). Articulación de la limpieza y desinfección en baños públicos nacionales.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.