5 skutecznych sposobów na infekcje oczu
Sposoby na infekcje oczu łagodzą objawy takie jak pieczenie i zaczerwienienie. Doskwiera ci ten problem? Dowiedz się, jak przyspieszyć leczenie.
Sposoby na infekcje oczu mają za zadanie zniwelowanie symptomów takich jak zaczerwienienie, zapalenie i swędzenie. Chociaż nie zwalczają w bezpośredni sposób patogenu wywołującego problem, pomagają znieść spowodowane przez niego dolegliwości.
Należy mieć na uwadze, że ten typ infekcji może prowadzić do komplikacji, jeśli nie będzie odpowiednio leczony. Dlatego przed zastosowaniem naturalnych metod należy udać się do lekarza, by ustalić przyczynę i powagę problemu.
Sposoby na infekcje oczu: 5 naturalnych alternatyw
Infekcje oczu mogą mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Jednak niezależnie od przyczyny są jednakowo męczące. Choć rzadko stanowią poważny problem, wywołują świąd, zapalenie, ból i zaburzenia widzenia.
Na szczęście nie jest trudno je wykryć, co ułatwia ich diagnostykę i leczenie. Poniżej kilka naturalnych sposobów hamujących męczące objawy. Nie przegap ich!
1. Roztwór soli
Roztwór soli to substancja o wielu zastosowaniach. Można korzystać z niej, by odetkać nos oraz w wielu innych przypadkach.
Nałożona na oczy, pomaga w naturalny sposób je oczyścić i minimalizuje ilość bakterii.
Zastosowanie
- Zanurz wacik w płynie i nałóż na powieki.
- By zadziałać w bardziej bezpośredni sposób, wpuść parę kropli do oka.
- Powtarzaj dwa razy dziennie.
Czytaj teraz: Sól fizjologiczna – poznaj jej zastosowania
2. Letnie okłady
Jednym z najlepszym sposobów na infekcje oczy są letnie kompresy. Ich działanie terapeutyczne zmniejsza pieczenie, podrażnienie i swędzenie. Co więcej, badania z 2012 roku wykazały, że letnie kompresy pomagają pacjentom z zapaleniem powiek, redukując zapalenie i strupy na powiekach.
Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca stosowanie letnich kompresów przy zapaleniu spojówek. Należy jednak pamiętać, że mają one jedynie łagodzącą funkcję i nie leczą choroby jako takiej.
Zastosowanie
- Najpierw zanurz wacik w letniej wodzie.
- Potem nałóż delikatnie na oko i przyklep.
- Korzystaj z czystego wacika, by nie wprowadzać patogenów do oka.
3. Miód pszczeli
W podsumowaniu badań z 2016 roku stwierdzono, że miód pszczeli to skuteczny środek na choroby oczu. Dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu, jego zastosowanie to jeden z najlepszych sposobów na infekcje oczu.
Kropelki miodu pozytywnie wpływają na leczenie zapalenia rogówki i spojówki. Choroba ta pojawia się w wyniku nadmiernej suchości rogówki.
Zastosowanie
- Zmieszaj łyżeczkę miodu z letnią wodą i przemywaj powstałym płynem oczy.
- Opcjonalnie, zanurz wacik w miksturze i nałóż na 5 minut na oczy.
Zobacz teraz: Dzieci nie mogą jeść miodu – czy wiesz, dlaczego?
4. Świetlik
Świetlik to roślina lecznicza polecana na infekcje oczu. Chociaż potrzeba więcej badań potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania, użytek zewnętrzny potrafi złagodzić problemy takie jak zapalenie spojówek.
Zastosowanie
- Przygotuj napar z łyżeczki świetlika i filiżanki wody.
- Następnie ostudź, odcedź i nakładaj na zewnętrzne części oka.
- Powtarzaj, aż zauważysz poprawę.
5. Torebki herbaty na infekcje oczu
Torebki herbaty to jeden z najpopularniejszych sposobów na infekcje oczu. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i łagodzącemu, skutecznie niwelują opuchliznę, zaczerwienienie i łzawienie.
Zastosowanie
- Najpierw wybierz herbatę o łagodzących właściwościach. Do wyboru masz: rumianek, zieloną herbatę, Rooibos, czarną herbatę i nagietek.
- Następnie zaparz i ostudź.
- Wyjmij torebki i nałóż na powieki.
- Pozostaw na 10 minut.
- Jeśli objawy nie ustępują, powtórz kurację.
Znasz już te domowe sposoby? Nie zapominaj o nich, kiedy pojawi się u ciebie infekcja oczu. Jeśli objawy nie ustąpią lub pogorszą się, udaj się do lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lindsley, K., Matsumura, S., Hatef, E., & Akpek, E. K. (2012). Interventions for chronic blepharitis. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.cd005556.pub2
- Bilkhu, P. S., Naroo, S. A., & Wolffsohn, J. S. (2014). Effect of a commercially available warm compress on eyelid temperature and tear film in healthy eyes. Optometry and Vision Science. https://doi.org/10.1097/OPX.0000000000000134
- Molan, P. C. (2012). The antibacterial activity of honey and its role in treating diseases. Downloaded from Professor Peter Molan’s Articles on Http://Waikato.Academia.Edu/PeterMolan. https://doi.org/10.1080/0005772X.1992.11099109
- Salehi, A., Jabarzare, S., Neurmohamadi, M., Kheiri, S., & Rafieian-Kopaei, M. (2014). A double blind clinical trial on the efficacy of honey drop in vernal keratoconjunctivitis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2014/287540
- Paduch, R., Woźniak, A., Niedziela, P., & Rejdak, R. (2014). Assessment of eyebright (Euphrasia officinalis L.) extract activity in relation to human corneal cells using in vitro tests. Balkan Medical Journal. https://doi.org/10.5152/balkanmedj.2014.8377