4 wskazówki, jak przestać pić alkohol
Alkohol jest uważany za dopuszczalną używkę w naszych społeczeństwach, więc jego dystrybucja jest obecnie legalna. Jednak jego nadmierne spożycie może przejść w uzależnienie i wtedy trudno jest przestać pić.
Nałóg wpływa negatywnie na różne obszary życia człowieka, powodując spustoszenie. Z tego powodu najlepiej jest spróbować zerwać z nałogiem alkoholowym, aby odzyskać utraconą kontrolę.
Celem tego artykułu jest wsparcie osób, które chcą przestać pić alkohol. Skorzystaj z tych porad, a łatwiej ci będzie podjąć decyzję. Nie jest to jednak przewodnik odstawiania alkoholu, nie ma również na celu zachęcania pacjenta do rezygnacji z profesjonalnej pomocy.
Wręcz przeciwnie, ma dostarczać rzetelnych informacji o tym, na jak trudną drogę wchodzący osoby, które decydują się przestać pić. Najlepiej byłoby więc to zrobić przy wsparciu terapeuty.
1. Miej świadomość, że spożywanie alkoholu jest problemem
Pierwszy krok do osiągnięcia zmiany jest najtrudniejszy. Chodzi o rozpoznanie, że spożywanie alkoholu stało się prawdziwym problemem. Możliwość wizualizacji wyrządzonych szkód może być dość bolesnym punktem, z którym trzeba się zmierzyć.
Można to jednak przekształcić w prawdziwy pęd do przezwyciężenia problemu. Aby to zrobić, trzeba uświadomić sobie skutki spożywania alkoholu i częstotliwości, z jaką go spożywamy.
Ponadto warto się zatrzymać i obiektywnie ocenić różne role, jakie odgrywamy w życiu: między innymi partnera, rodzica, dziecka, rodzeństwa, przyjaciela, pracownika i szefa. Dzięki refleksji nad tymi aspektami zacznie się wyłaniać rzeczywistość ukryta w sieci uzależnienia.
Życie uzależnionych często obfituje w ciągłe kłótnie, problemy finansowe i niską produktywność. To wyraźny dowód, że coś jest nie tak. Świadomość tego może zainspirować zmiany.
2. Uznaj rzeczywistość: musisz poszukać pomocy
Jednym z wielkich paradygmatów, który wciąż pozostaje do złamania w wielu społeczeństwach, jest uznanie, że alkoholizm jest w rzeczywistości chorobą, a nie występkiem lub brakiem siły charakteru. Prawdziwa zaleta właściwego spojrzenia polega na tym, że alkoholik przestaje być ostatecznym winowajcą. Staje się natomiast człowiekiem, który, aby przestać pić, potrzebuje wsparcia otaczających go osób.
Podobnie bardzo przydatne jest uczęszczanie do ośrodków takich jak Anonimowi Alkoholicy. W tych grupach pomoc pochodzi od różnych osób zmagających się z tym samym problemem.
Dlatego członkowie takich grup naprawdę wiedzą, z czym mają do czynienia. Ciągłe wzajemne wsparcie, na którym opierają się te stowarzyszenia, generuje dłuższe okresy abstynencji od alkoholu, o ile pacjent zobowiązuje się do uczęszczania przynajmniej raz w tygodniu.
Współczucie ze strony otoczenia a spożywanie alkoholu
Często najbliższe otoczenie alkoholika ma szczere chęci, by pomóc nie osądzając osoby uzależnionej. Największa trudność w tym zakresie zależy od tego, w jakim stopniu spożywanie przez nią alkoholu wpłynęło na życie rodzinne. Zwykle dochodzi bowiem do częstych i stałych szkód wyrządzanych każdemu z jej członków, a zwłaszcza dzieci.
Z tego powodu często pojawiają się mieszane uczucia w stosunku do alkoholika, które nierzadko przeciwdziałają pragnieniu, aby członek rodziny rzeczywiście wyzdrowiał. Jednym z przydatnych sposobów rozwiązania tego problemu jest rozwijanie współczucia. Chociaż istnieją różne techniki, aby to zrobić, wszystkie mają na celu rozmontowanie bolesnego obrazu postaci potwora, którą uosabia alkoholik.
Kultywowanie współczucia dla innych i dla siebie jest kluczowym punktem w leczeniu różnych stopni toksyczności. W najlepszym przypadku wyboista droga do rzucenia picia nieco się wygładza, gdy istnieje wsparcie w najbliższym środowisku.
Jeśli jednak tak się nie stanie, umiejętność przyjęcia współczującej i uczciwej postawy i tak pomoże, by alkoholik nie użył sytuacji rodzinnej jako pretekstu do ponownego picia.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Dieta ketogeniczna i alkohol: wszystko, co musisz wiedzieć
3. Rozpoznaj wyzwalacze do picia
Zazwyczaj ciągłe picie jest formą ochrony przed światem i samym alkoholikiem. Nawyk picia zapewnia pewnego rodzaju ulgę w pewnych aspektach, z którymi dana osoba nie potrafi sobie poradzić.
Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, dlaczego ktoś pije. Najlepszy czas na to jest wtedy, gdy pojawia się potrzeba konsumpcji.
Jednym ze sposobów jest prowadzenie osobistego pamiętnika, w którym zapisuje się własne spostrzeżenia na ten temat. Aby przestać pić, przede wszystkim musisz zająć swój umysł czymś innym niż chęć wypicia drinka. Następnie musisz ustalić, co doprowadziło cię do tego pragnienia, na początek. W ten sposób uświadamiasz sobie niektóre z podstawowych przyczyn twojego picia.
4. Znajdź sposoby radzenia sobie z lękiem, aby przestać pić alkohol
Jednym z problemów, z jakimi boryka się osoba w trakcie rekonwalescencji, są objawy odstawienia, w tym lęk. W tym kontekście istnieją różne techniki relaksacyjne i medytacyjne, które pozwalają pacjentowi zmniejszyć poziom stresu. Celem jest zapobieganie nawrotom spożycia alkoholu.
Niedocenianie syndromu odstawienia jest częstym błędem osób, które chcą przestać pić.
Z tego powodu konieczne jest skorzystanie ze wskazówek profesjonalisty specjalizującego się w uzależnieniach, aby wybrać najlepszy sposób postępowania. Ocena i stała obserwacja pacjentów w ambulatoryjnym programie odstawienia alkoholu musi być bardzo rygorystyczna. Zapewnia to pacjentowi dostęp do wymaganych opcji terapeutycznych, w tym stosowania leków.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Co się dzieje, gdy pijesz alkohol na pusty żołądek
Kluczowe punkty, aby przestać pić alkohol
Choć może się to wydawać oczywiste, wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia będzie miało pozytywny wpływ na trudne zadanie zerwania z nałogiem alkoholowym. Te wskazówki są pomocne szczególnie na początku, ponieważ budują motywację. Wymagają jednak od pacjenta konsekwencji i dyscypliny.
Niektóre z zaleceń to:
- Wyeliminuj alkohol z domu
- Wprowadzaj regularne ćwiczenia fizyczne
- Unikaj spotkań towarzyskich, w których picie alkoholu jest priorytetem
- Zaplanuj regularne godziny jedzenia i snu w nocy
Rzucenie alkoholu wymaga ciągłego podnoszenia się z upadków
Droga do trzeźwości jest krętą ścieżką, z ciągłymi nawrotami. Z tego powodu często pojawiają się przeszkody, które są tak trudne, że prowadzą do założenia, że najłatwiejszym wyjściem jest poddanie się.
I może to być prawdą w krótkim okresie. Jednak to alkoholizm zaciemnia wizję korzyści z rzucenia nałogu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Głównym wrogiem procesu jest poczucie porażki. U wielu osób pojawia się ono w momencie samego nawrotu. Jednak to brak wytrwałości we wracaniu do trzeźwości tyle razy, ile to konieczne, jest prawdziwą porażką.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pascual, F.; Alcoholismo y Ayuda Mutua. De la Necesidad a la Evidencia; Adicciones; 25 (4): 243 – 245; 2015.
- Ramírez, A.; Naal, A.; Salinas, E.; Pérez, C.; Una Visión del Alcoholismo del Padre desde la Mirada de los Hijos; Health and Addictions; 14 (2): 109 – 120; 2014.
- Carreras, A.; Intervenciones en el Consumo de Alcohol: de los Grupos de Autoayuda a la Regulación de la Propia Conducta. ¿Métodos Complementarios o Antagónicos?; Colegio Oficial de Psicólogos de Madrid; Clínica Contemporánea; 2 (3): 249 – 269; 2011.
- Montes, R.; Rabuñal, R.; Guía de Práctica Clínica: Tratamiento del Síndrome de Abstinencia Alcohólica; Galicia Clínica; 72 (2): 51 – 64; 2011.
- Zgierska, A.; Burzinski, C.; Mundt, M.; McClintock, A.; Cox, J.; Coe, C.; Miller, M.; Fleming, M.; Mindfulness-based Relapse Prevention for Alcohol Dependence: Findings from a Randomized Controlled Trial; Journal of Substance Abuse Treatment; 100: 8 – 17; 2019.
- Siñol, N.; Martínez, E.; Guillamó, E.; Campos, M.; Efectividad del Ejercicio Físico como Intervención Coadyuvante en las Adicciones: Una Revisión; Adicciones; 2013.