4 wskazówki dotyczące pielęgnacji gerber w domu

Gerbery to jedna z najpiękniejszych roślin, jakie możesz wprowadzić do swojego ogrodu. Dzisiaj podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji gerber w domu.
4 wskazówki dotyczące pielęgnacji gerber w domu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gerbery to rośliny zielne z Afryki Południowej, które nie mają zdrewniałych łodyg. Gatunek ten jest jednym z najpopularniejszych na świecie i wniesie niepowtarzalne piękno do Twojego ogrodu. Poznaj kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji gerber w domu, które dostarczamy w dzisiejszym artykule.

Rośliny te rosną w formie rozety, więc wszystkie ich liście są ułożone w orientacji kolistej i są symetryczne. Dodatkowo można je hodować w ziemi lub w doniczkach, ponieważ nie są zbyt duże.

Charakterystyka rośliny gerbery

Gerbery mają kłącza, które są łodygami rosnące pod ziemią i pomagającymi przechowywać składniki odżywcze. Ponadto od tego miejsca wyrastają korzenie i zaczynają rosnąć liście.

Te rodzaje roślin mają pojedynczą, zieloną łodygę, a korzenie mogą rosnąć do 3 stóp głębokości. Dodatkowo środek kwiatu może być jasny lub czarny.

Gatunek ten jest również bardzo wytrzymały, więc gerbery przetrwają cały rok; kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Kwiaty zwykle rosną do około 7 cali wysokości, dlatego ludzie tak bardzo je lubią. Mogą być czerwone, pomarańczowe, żółte, różowe, fioletowe, niebieskie lub białe.

Rośliny mogą mieć jeden lub dwa kwiaty. W przypadku pojedynczych kwiatów płatki nie będą się pokrywać. Jednak w roślinach z dwoma kwiatami możesz znaleźć dwie warstwy płatków razem.

Narzędzia ogrodowe obok kwiatów.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji gerber w domu

Gerbery to jedna z najlepszych roślin do dekoracji domu. Należy jednak przestrzegać naszych wskazówek dotyczących pielęgnacji gerber w domu, aby były jak najpiękniejsze.

1. Temperatura i światło to podstawowe czynniki

Gerbery pochodzą z obszarów tropikalnych. Dlatego najlepiej przechowywać je w temperaturze około 62-75 stopni Fahrenheita. Ponadto nigdy nie należy wystawiać tych roślin na działanie temperatur poniżej 55 stopni Fahrenheita.

Rośliny te potrzebują światła do wzrostu, ale nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej więc umieścić je w lekko zacienionym miejscu.

2. Musisz nawozić glebę

Rośliny Gerbera muszą rosnąć w glebie bogatej w materię organiczną. Ten element zapewni Twoim roślinom składniki odżywcze, których potrzebują do wzrostu. Ponadto trzeba równomiernie rozprowadzić glebę, aby korzenie się nie dusiły i mogły dobrze rosnąć.

Poza tym ważne jest, aby używać nawozów bogatych w potas, aby gleba pozostała zdrowa. To pozwoli roślinom uzyskać składniki odżywcze, których potrzebują do wyhodowania dużej liczby kwiatów.

3. Wilgotność i podlewanie dozowane

Ten gatunek roślin musi rozwijać się na obszarach o dobrej wilgotności. Dlatego doniczki należy trzymać z dala od przedmiotów, które oddają nadmierne ciepło i wysuszają przestrzeń wokół nich.

Ponadto konieczne jest ciągłe podlewanie, ale nie używaj zbyt dużo wody. Korzenie tej rośliny są delikatne i mogą gnić. Musisz więc upewnić się, że roślina ma skuteczny drenaż, który pozwoli wodzie krążyć w dobrym tempie. Ponadto musisz się upewnić, że nie tworzy żadnych kałuż.

Najlepszą rzeczą w sezonach o umiarkowanych temperaturach jest podlewanie rośliny co 3 dni. Następnie, jeśli przychodzą kolejne dni, w których jest bardzo gorąco, powinieneś codziennie podlewać swoją roślinę. Dzięki temu gleba nie wysycha.

Kobieta wąchająca kwiat

4. Usuwanie szkodników jest naprawdę ważne

W pewnym momencie wszystkie rośliny staną się żywicielami szkodników. A gerbery nie są wyjątkiem.

Dlatego ważne jest, aby często je monitorować, aby sprawdzić, czy któryś z liści jest w złym stanie. Jeśli tak, powinieneś je wyciąć, aby uniknąć rozprzestrzeniania się szkodników.

Jak sadzić gerbery w domu?

Jeśli chcesz sadzić gerbery w domu, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ustawić rozsadnik w nasłonecznionym miejscu. Następnie, gdy już wykiełkują, przenieś je do odpowiedniej doniczki i poczekaj, aż zakwitną wczesną wiosną.

Powinieneś także użyć szerokiej doniczki, aby żadna część rośliny nie została uszkodzona podczas jej wzrostu. Ponadto, dodając ziemię, należy wykopać metrową dziurę, aby roślina mogła dobrze się ukorzenić.

Ważne jest, aby pamiętać, że podłoże, którego używasz w doniczce, powinno być jak najbardziej gładkie. W ten sposób woda w doniczce będzie mogła spływać bez blokowania.

Najlepszym sposobem na hodowlę gerber w domu jest doniczka. To pozwoli Ci przenieść roślinę do wewnątrz w przypadku niepogody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soroa, María R., Revisión bibliográfica Gerbera jamesonii L. Bolus. Cultivos Tropicales [Internet]. 2005; 26 (4): 65-75
  • Herreros M. Cultivo de la gerbera [Internet]. Madrid: (S.E); (S.F) [citado 14 de julio de 2021]
  • Torres-Guerrero, Carlos Alberto, Etchevers B., Jorge D., Fuentes-Ponce, Mariela Hada, Govaerts, Bram, De León-González, Fernando, Herrera, Juan Manuel, INFLUENCIA DE LAS RAÍCES SOBRE LA AGREGACIÓN DEL SUELO. Terra Latinoamericana [Internet]. 2013; 31 (1): 71-84
  • Bonvissuto G. Propagación en pastizales naturales: rizomas y estolones vs semillas ¿Quién gana? [Internet]. Argentina: INTA EEA Bariloche; 2011 [citado 14 de julio de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.