4 sytuacje, w których należy unikać karmienia piersią

Czy wiesz, kiedy należy unikać karmienia piersią? Dowiedz się tutaj, jakie choroby oznaczają, że nie powinnaś tego robić, by nie zaszkodzić swojemu dziecku.
4 sytuacje, w których należy unikać karmienia piersią

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta piły wyłącznie mleko matki do około 6 miesiąca życia. Jednak są niestety sytuacje, w których powinnaś unikać karmienia piersią. Tutaj opiszemy Ci bliżej niektóre z nich.

Czy wiesz, kiedy należy unikać karmienia piersią? Z naszego dzisiejszego artykułu będziesz miała możliwość dowiedzieć się, jakie choroby oznaczają, że nie powinnaś tego robić, by nie zaszkodzić swojemu dziecku.

Zapraszamy do lektury!

7 sytuacji, w których należy unikać karmienia piersią

Ogólnie rzecz biorąc, matki mogą karmić swoje dziecko piersią, nawet gdy są chore. Przynajmniej do momentu, gdy nie jest to jedna z chorób, które opiszemy dalej. Nie powinny też tego robić, jeśli zagraża ona ich życiu lub jeśli zażywają leki, które mogą przedostawać się do mleka matki.

W rzeczywistości szpital Marina Alta w Denia w Hiszpanii stworzył specjalną stronę internetową, na której można znaleźć informacje o zgodności różnych popularnych leków na drobne choroby (typu grypa, dusznica bolesna, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie pęcherza itp.) z karmieniem piersią.

Jeśli nie masz oporów przed czytaniem publikacji w języku hiszpańskim, możesz ją odwiedzić tutaj. Co się jednak dzieje, gdy matka wymaga hospitalizacji lub ma poważną infekcję? Tutaj dowiemy się, w jakich sytuacjach należy unikać karmienia piersią.

1. Przewlekła białaczka limfocytowa T-komórkowa.

Przewlekła białaczka limfocytowa T-komórkowa jest wywoływana przez retrowirusa. Po pomyślnym zakażeniu komórki wirus używa enzymu do przekształcenia jej RNA w DNA. Tutaj miesza się z DNA komórki gospodarza i następnie się mnoży się. Ta infekcja może przejść z matki na dziecko podczas karmienia piersią.

2. Wirus HIV

Udowodniono, że wirus HIV przenika przez mleko matki. Dlatego najlepiej unikać karmienia piersią, jeśli masz w swoim organizmie tego wirusa. Jednak naukowcy analizują różne sposoby karmienia piersią przez matki zakażone wirusem HIV. nad tymi opcjami wciąż trwają badania, warto więc śledzić pojawiające się wyniki.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Wyleczony z HIV – drugi pacjent na świecie

3. Galaktozemia: kolejna sytuacja, w której należy unikać karmienia piersią

Ta choroba charakteryzuje się niezdolnością dziecka do trawienia galaktozy, jednego z cukrów tworzących laktozę znajdującą się w mleku matki. To rzadka choroba dziedziczna, która może uszkodzić wątrobę dziecka i jego ośrodkowy układ nerwowy.

Kiedy unikać karmienia piersią?

Istnieją trzy rodzaje galaktozemii, ale są one bardzo trudne do zdiagnozowania. Chociaż osoby z galaktozemią obwodową lub pośrednią mogą spożywać pewne ilości tego cukru, to jednak wielu lekarzy zaleca unikanie karmienia piersią w takim przypadku.

Dzieje się tak, ponieważ nie można ze stuprocentową pewnością określić dokładnej odmiany tej choroby.

4. Miałaś ciążę wysokiego ryzyka

Inną sytuacją, w której należy unikać karmienia piersią, jest ciąża o podwyższonym stopniu ryzyka. Jeśli Twoja ciąża nie należała do tej grupy, lekarze na ogół zgadzają się, że możesz karmić piersią. Jednak w przypadku krwawienia lub potencjalnego przedwczesnego porodu specjaliści zwykle mówią, że należy wtedy unikać karmienia piersią.

5. Cytomegalowirus

Dane dotyczące możliwości karmienia piersią, jeśli nosisz w sobie wirusa cytomegalii, są niejednoznaczne. Niektóre badania pokazują, że przenoszenie tego wirusa przez mleko matki może spowodować poważne uszkodzenia u wcześniaków. Jednak nie ma na ten temat rozstrzygających informacji.

Badania pokazują również, że zamrażanie mleka matki może pomóc dezaktywować tego wirusa i umożliwić dzieciom bezpieczne karmienie. Porozmawiaj o tym z lekarzem. Tylko on będzie w stanie podjąć odpowiednią decyzję.

6. Zażywanie niektórych leków

Regularne zażywanie niektórych leków zwykle oznacza, że ​​należy wtedy unikać karmienia piersią. Na przykład dotyczy to osób, które stosują regularnie leki przeciwlękowe, przeciw retrowirusom, leki na migrenę lub środki nasenne. To samo dotyczy chemioterapii.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać odpowiednią opinię na temat Twojego indywidualnego przypadku.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Bezpieczne leki w ciąży – poznaj 5 z nich

7. Wszelkiego rodzaju uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu i narkotyków to dwie sytuacje, w których nie możesz karmić piersią. W rzeczywistości zaleca się po prostu zaprzestanie używania alkoholu i narkotyków, nawet przed próbą zajścia w ciążę.

Choroby, które wcale nie oznaczają, że powinnaś unikać karmienia piersią

Z wyjątkiem chorób wymienionych powyżej, inne schorzenia nie stanowią problemu w przypadku karmienia piersią. Oczywiście pod warunkiem, że nie występują u Ciebie inne przeciwwskazania medyczne. Ponadto powinnaś zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpisz na którąkolwiek z następujących chorób, tak dla pewności:

Kobieta w ciąży
  • Wirusowe zapalenie wątroby. Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C nie przenika przez mleko matki. W pierwszym przypadku, gdy matka jest nosicielką wirusa, noworodek zwykle otrzymuje szczepionkę przeciwko chorobie i odpowiednią immunoglobulinę, aby uniknąć jego rozprzestrzeniania się.
  • Choroba Chagasa. Dane na ten temat nie są rozstrzygające. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) pokazują, że matki z tą chorobą nie muszą przerywać karmienia piersią.
  • Zapalenie sutka. Zapalenie gruczołu mlekowego jest częstym zjawiskiem u matek karmiących. Nie musisz przerywać karmienia piersią. W rzeczywistości ssanie dziecka pomaga nawet złagodzić odczuwany wtedy dyskomfort.
  • Gruźlica. Według danych Hiszpańskiego Stowarzyszenia Pediatrii karmienie piersią nie stanowi problemu w przypadku tej choroby.
  • Ospa wietrzna. Lekarze zwykle sugerują kontynuowanie karmienia piersią, a także monitorowanie stanu zdrowia noworodka. W rzeczywistości możliwe jest także podanie dziecku szczepionki przeciwko ospie wietrznej.
  • Operacja piersi. Jeśli przeszłaś operację piersi, aby ją powiększyć lub zmniejszyć, możesz bez problemu karmić dalej. Oczywiście poziom produkcji mleka różni się w zależności od danej kobiety, ale rozmiar piersi praktycznie rzecz biorąc nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Astma, alergie, czkawka i nadczynność tarczycy również nie są chorobami istotnymi w takim przypadku. A to oznacza, że wcale nie musisz unikać karmienia piersią. Jednak jak zawsze powtarzamy, skonsultuj się z lekarzem w celu omówienia Twojego konkretnego przypadku. Nikt nie może doradzić Ci lepiej niż specjalista z tej dziedziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.