4 olejki eteryczne łagodzące ukąszenia pszczół

Olejki eteryczne mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które pomagają w leczeniu użądleń pszczół. Czy wiesz, jak ich używać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
4 olejki eteryczne łagodzące ukąszenia pszczół

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2021

Czy wiesz, że istnieją olejki eteryczne, które mogą złagodzić ukąszenia pszczół? Dzięki naturalnym olejkom, takim jak m.in. lawenda, oregano i drzewo herbaciane, możemy w prosty i naturalny sposób złagodzić swędzenie i stany zapalne.

Czytaj dalej, ponieważ opowiemy dzisiaj o olejkach eterycznych, które po nałożeniu na skórę łagodzą użądlenia pszczół – i ich właściwościach leczniczych. Wyjaśnimy także, jak ich używać. Nie przegap tego!

4 olejki eteryczne na ukąszenia pszczół

Na początek, odnosząc się do olejków eterycznych, musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: aby miały one właściwości lecznicze, muszą to być naturalne olejki eteryczne, a nie esencje syntetyczne. Powinny być czyste i najwyższej jakości.

Główny składnik, jakim jest olej, musi znajdować się w opakowaniu z łacińską nazwą rośliny. Należy także podać część rośliny, z której olej został wyekstrahowany, chemotyp i kraj pochodzenia. Dobra marka zawsze udzieli nam tych informacji.

1. Lawenda

Kojące właściwości olejku lawendowego pomagają zmniejszyć pieczenie i podrażnienia spowodowane użądleniem pszczoły.

Olejki eteryczne

Przede wszystkim olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych dzięki swoim właściwościom relaksującym i przyjemnemu kwiatowemu aromatowi. Jego najczęstszym zastosowaniem jest pomoc w zrównoważeniu zaburzeń nerwowych, takich jak lęk, stres i bezsenność.

Jednak jego miejscowe zastosowanie jest bardzo korzystne w łagodzeniu użądleń pszczół i innych owadów, zmniejszaniu stanu zapalnego i swędzenia, a także w leczeniu oparzeń, skaleczeń i innych ran. Dodatkowo działa antyseptycznie i antybakteryjnie, a także ułatwia regenerację komórek skóry w przypadku blizn.

  • Idealny sposób to rozcieńczenie od 3 do 5 kropli w oleju nośnym, którym może być kokos lub oliwa z oliwek, a następnie naniesienie mieszanki na wybrane miejsca.

2. Oregano

Liczne badania wskazują na ciekawe działanie olejku z oregano: ma on właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Z tego powodu olej ten można mieć w swojej szafce jako remedium na wiele dolegliwości.

Stosowany miejscowo olej z tej aromatycznej rośliny pomaga nam w leczeniu różnych problemów skórnych. Oprócz łagodzenia ukąszeń pszczół, pająków i innych owadów działa również odstraszająco. Wreszcie, jest również stosowany w leczeniu trądziku, tłustej skóry, brodawek, trądziku różowatego i łuszczycy.

  • Olejek ten może łatwo podrażniać naszą skórę, dlatego zawsze należy rozcieńczać np. w aloesie, glince lub oleju kokosowym. Nie jest zalecane stosowanie go u dzieci poniżej 6 roku życia.

3. Drzewo herbaciane

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, olejek z drzewa herbacianego jest dobrą opcją przeciwko tego typu użądleniom.

Drzewo herbaciane

Trzeci olejek eteryczny łagodzący użądlenia pszczół jest tak samo popularny, a nawet popularniejszy niż poprzednie dwa. Olejek ten, otrzymywany z liści drzewa herbacianego, jest silnym naturalnym środkiem przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Olejek z drzewa herbacianego łagodzi ukąszenia pszczół i innych owadów. Może też leczyć trądzik, grzybicę paznokci i wszy. Dlatego wygodnie jest mieć zawsze pod ręką ten prosty środek. Zabawny fakt – specjaliści medyczni używają drzewa herbacianego jako pierwszej pomocy od czasów drugiej wojny światowej!

  • Podobnie jak w przypadku innych olejków, należy go rozcieńczyć w oleju nośnym lub aloesie. Wystarczy około 5 lub 8 kropli na łyżkę stołową.

4. Mięta na ukąszenia pszczół

Na koniec nie możemy nie wspomnieć o olejku miętowym, który wyróżnia się pysznym i orzeźwiającym aromatem, szczególnie w przypadku mięty pieprzowej. To bardzo wszechstronny olejek, skuteczny w leczeniu różnych dolegliwości, niezależnie od tego, czy go spożywamy, czy nakładamy na skórę.

Olejek zapewnia natychmiastowe uczucie zimna, które łagodzi swędzenie i dyskomfort po ukąszeniu pszczoły. Ponadto ma również właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, czyli pomaga w złagodzeniu bólu.

  • Ten olejek może być bardzo drażniący dla naszej skóry. Specjaliści zawsze zalecają rozcieńczenie go. Nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 6 roku życia, u osób starszych lub osób z padaczką.

Teraz już znacie 4 bardzo skuteczne olejki eteryczne, które mogą nam pomóc w przypadku użądlenia przez pszczołę. Podsumowując, zawsze dobrze jest mieć niektóre z nich w domu, zarówno w przypadku ugryzień, jak i wielu innych zastosowań, które te naturalne esencje mają do zaoferowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Teixeira, B., Marques, A., Ramos, C., Serrano, C., Matos, O., Neng, N. R., … Nunes, M. L. (2013). Chemical composition and bioactivity of different oregano (Origanum vulgare) extracts and essential oil. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/jsfa.6089
  • Lodhia, M. H., Bhatt, K. R., & Thaker, V. S. (2009). Antibacterial activity of essential oils from palmarosa, evening primrose, lavender and tuberose. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. https://doi.org/10.4103/0250-474X.54278
  • Orchard, A., & Van Vuuren, S. (2017). Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2017/4517971
  • Béjaoui, A., Chaabane, H., Jemli, M., Boulila, A., & Boussaid, M. (2013). Essential oil composition and antibacterial activity of Origanum vulgare subsp. glandulosum Desf. at different phenological stages. Journal of medicinal food16(12), 1115–1120. https://doi.org/10.1089/jmf.2013.0079
  • Gao, Ying-Ying MD; Xu, Duan-lian MD; Huang, li-Juan MD; Wang, Rong MD; Tseng, Scheffer C G MD, PhD Treatment of Ocular Itching Associated With Ocular Demodicosis by 5% Tea Tree Oil Ointment, Cornea: January 2012 – Volume 31 – Issue 1 – p 14-17 doi: 10.1097/ICO.0b013e31820ce56c
  • Tsai, M. L., Wu, C. T., Lin, T. F., Lin, W. C., Huang, Y. C., & Yang, C. H. (2013). Chemical composition and biological properties of essential oils of two mint species. Tropical Journal of Pharmaceutical Research. https://doi.org/10.4314/tjpr.v12i4.20

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.