3 naturalne środki na ból krzyża

Ból krzyża zwykle pojawia się po upadku lub uderzeniu w plecy. Jednak może się również pojawić w wyniku złej techniki ćwiczeń, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub złej postawy.
3 naturalne środki na ból krzyża
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2022

Urazy dolnej części pleców mogą powodować intensywny ból krzyża i talii, chociaż może być również odczuwalny w mięśniach i pośladkach. Zwykle są spowodowane złą postawą lub urazem mięśni. Aby skutecznie leczyć ból krzyża, ważne jest, aby zachować cierpliwość i konsekwencję.

Często ból kręgosłupa pojawia się po upadku lub silnym uderzeniu w plecy. Jednak może również pojawić się w wyniku słabej kondycji podczas ćwiczeń, podnoszenia dużych ciężarów lub złej postawy.

Rodzaje bólu krzyża

Kobieta podnosi ciężkie pudła.
Ból krzyża może mieć ostry charakter i szybko minąć lub może stać się przewlekły i długotrwały.

Aby właściwie leczyć ból krzyża, ważne jest, aby dobrze zrozumieć objawy. Dwa z najczęstszych rodzajów bólu pleców to:

Ostry ból krzyża

To ból, który zaczyna się po nagłym ruchu lub przyjęciu złej postawy ciała. Warto zauważyć, że ostry ból powinien ustąpić samoistnie po trzech lub czterech dniach.

Przewlekły ból krzyża

Z drugiej strony, jeśli często odczuwasz ból pleców, który trwa dłużej niż dwanaście tygodni, możesz mieć chroniczny problem. Szacuje się, że około 20% wszystkich przypadków bólu krzyża ma charakter przewlekły i są one regularnie związane z ciążą, otyłością, zapaleniem stawów i stresem. Co ciekawe, kobiety są najbardziej narażone na przewlekły ból pleców.

Korygowanie złej postawy i unikanie sytuacji, które mogłyby dodatkowo uszkodzić plecy, to dwa proste sposoby leczenia bólu pleców. Jednakże, chociaż mogą to być pierwsze kroki w leczeniu, możesz również skorzystać z fizjoterapii, akupunktury lub masażu.

3 naturalne sposoby na ból krzyża

Kora wierzby białej

Kora wierzby białej działa przeciwzapalnie i może pomóc złagodzić objawy gorączki. Z tego powodu często zaleca się ją przy przeziębieniach i grypie. Dodatkowo kora wierzby białej działa przeciwbólowo i szczególnie dobrze działa na stawy. Dlatego jest bardzo przydatna w leczeniu bólu krzyża.

Herbatki ziołowe z kory wierzby białej można spożywać do trzech razy dziennie, najlepiej w połączeniu z innymi roślinami, które mogą spotęgować jej właściwości lecznicze i poprawić jej smak. Zalecamy stosowanie krwawnika, mięty, kaliny i skrzypu polnego.

Imbir

Imbir pomaga leczyć ból krzyża.
Imbir ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają złagodzić ból krzyża. Używaj go miejscowo lub w postaci naparu.

Imbir jest dobrze znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych, co czyni go jednym z najlepszych naturalnych środków do leczenia bólu krzyża. Możesz pić napar z imbiru lub nakładać go bezpośrednio na zranione miejsce jako maść lub kompres.

Do przygotowania naparu zmieszaj dwie łyżki imbiru i pół litra wody. Po przygotowaniu możesz wypić napój lub użyć go do zwilżenia gazy i przyłożenia do bolesnego miejsca.

Ponadto imbir jest popularny ze względu na działanie relaksujące, które pomaga w obrzękach i bólu. Dlatego olejek imbirowy świetnie nadaje się do masażu. Aby go przygotować, zmieszaj pięć kropli olejku imbirowego z dziesięcioma kroplami olejku migdałowego. Następnie nałóż bezpośrednio na dotknięty obszar i delikatnie masuj.

Harpagophytum procumbens, czyli czarci pazur

Badania pokazują, że czarci pazur może zmniejszyć krótkotrwały ból pleców i potrzebę przyjmowania farmaceutycznych leków przeciwbólowych. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że należy używać tej rośliny przez co najmniej dwa do trzech miesięcy, aby odczuć trwałe efekty w leczeniu bólu krzyża.

Zioło działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwskurczowo. Ze względu na właściwości przeciwbólowe zaleca się jego stosowanie w leczeniu bolesnych lub zapalnych chorób tkanek kostnych i ścięgien. Kapsułki z bulwy czarciego pazura można znaleźć w dawkach 450-500mg.

Czarci pazur może również zapobiegać skurczom. Z tego powodu używa się go również do leczenia problemów trawiennych, takich jak gazy, brak apetytu lub wzdęcia brzucha.

Jak zapobiegać nawrotom bólu

Joga dla relaksu.
Regularne praktyki relaksacyjne mogą pomóc w zapobieganiu bólom i napięciu mięśni.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania bólom pleców jest unikanie stresu i niepokoju. Rzeczywiście, stres ma szkodliwy wpływ na organizm i jest jedną z głównych przyczyn napięcia mięśni, które powoduje ból i dyskomfort.

Dlatego, gdy poczujesz napięcie w okolicy lędźwiowej, usiądź na krześle i pochyl się do przodu, kładąc brzuch na udach. Pozostań w tej pozycji przez kilka sekund. Powinieneś poczuć rozciągnięcie odcinka lędźwiowego.

Dodatkowo picie herbat ziołowych z cytryną i lawendą również pomoże uspokoić nerwy i złagodzić napięcie mięśni. Oczywiście fizjoterapia, ćwiczenia rehabilitacyjne, akupunktura oraz praktyki relaksacyjne i uważności, takie jak joga, tai chi i medytacja, są skutecznymi sposobami zarówno leczenia, jak i zapobiegania bólom krzyża.

Wniosek

Aby zapobiec bólom pleców i mieć zdrowy kręgosłup, pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, rozciąganiu i staraj się utrzymać zdrową wagę. I nie zapomnij sprawdzić, czy masz prawidłową postawę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buka, A. J. (1934). Lumbago. The American Journal of Surgery. https://doi.org/10.1016/S0002-9610(34)90179-3
  • Da Silva, A. G., De Sousa, C. P. G., Koehler, J., Fontana, J., Christo, A. G., & Guedes-Bruni, R. R. (2010). Evaluation of an extract of Brazilian arnica (Solidago chilensis Meyen, Asteraceae) in treating lumbago. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.2934
  • Dissanayake, Kankanam Gamage Chithramala, W. A. L. C. Waliwita, and R. P. Liyanage. “A review on medicinal uses of Zingiber officinale (ginger).” International Journal of Health Sciences and Research 10.6 (2020): 142-148.
  • Dunford E, DClinPsy MT. Relaxation and Mindfulness in Pain: A Review. Rev Pain. 2010;4(1):18–22. doi:10.1177/204946371000400105
  • Gagnier, J. J., Chrubasik, S., & Manheimer, E. (2004). Harpgophytum procumbens for osteoarthritis and low back pain: a systematic review. BMC complementary and alternative medicine, 4, 13. https://doi.org/10.1186/1472-6882-4-13
  • Mauro, G. L., Martorana, U., Cataldo, P., Brancato, G., & Letizia, G. (2000). Vitamin B12 in low back pain: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. European Review for Medical and Pharmacological Sciences.
  • Shara, Mohd, and Sidney J. Stohs. “Efficacy and safety of white willow bark (Salix alba) extracts.” Phytotherapy Research 29.8 (2015): 1112-1116.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.