11 najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów
Cyfrowi nomadzi to ludzie, którzy pracują zdalnie i niezależnie w dowolnym miejscu na świecie. Telepraca w ostatnim czasie rośnie i wydaje się, że jest to globalny trend, który będzie się rozwijał. Jeśli należysz do tej grupy, być może zainteresują Cię najlepsze miejsca dla cyfrowych nomadów.
Choć na początku łączenie pracy i wypoczynku może wydawać się trudne, z czasem udaje się osiągnąć dobrą równowagę. Jedną z głównych atrakcji bycia cyfrowym nomadą jest podróżowanie po świecie przy jednoczesnym generowaniu dochodu.
Przyjrzyjmy się, jakie cechy mają te miejsca i które z nich są najlepszymi opcjami dla cyfrowych nomadów.
Najlepsze miejsca dla cyfrowych nomadów: gdzie i dlaczego
Ogólnie rzecz biorąc, wielu cyfrowych nomadów nie jest zbyt wymagających, jeśli chodzi o wybór kolejnego miejsca zamieszkania i pracy na czas nieokreślony. Wydaje się jednak, że wszyscy szukają nowego miejsca zamieszkania, które zapewniłoby bezpieczeństwo, doskonałe połączenie internetowe, niskie koszty utrzymania i szeroki wachlarz możliwości rekreacji.
Mając to na uwadze, wybraliśmy 11 miast na całym świecie, które wydają się być jedną z najlepszych opcji dla pracowników zdalnych.
1. Belgrad
Stolica Serbii, położona w południowo-wschodniej Europie, jest jednym z najlepszych wyborów dla pracowników zmieniających miejsce zamieszkania. Oferuje życie towarzyskie, które jest w ciągłym ruchu, bardzo ciekawe zajęcia kulturalne i bardzo dogodne kursy wymiany.
Ogólnie rzecz biorąc, jest to miejsce, które przyciąga wielu telepracowników, więc jest bardzo prawdopodobne, że spotkasz ludzi w podobnej sytuacji. W tym mieście mówimy o miesięcznym wydatku około 850 dolarów na czynsz i inne koszty.
2. Budapeszt : jedno z najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów
Pejzaże miejskie i wiejskie oferują specjalne inspirujące środowisko dla tych, którzy interesują się sztuką, projektowaniem lub pisaniem. Stare łączy się tu z nowoczesnością, a pomysły szybko pojawiają się w umysłach najbardziej kreatywnych cyfrowych nomadów w tym mieście.
Z drugiej strony koszty życia w Budapeszcie mieszczą się w średniej innych miastach europejskich (1500 USD miesięcznie). Jednak system transportu publicznego jest niezawodny i łatwo dostępny, a połączenie internetowe jest bardziej niż wydajne.
3. Kraków
Kontynuując europejskie miasta, proponujemy Ci ten klejnot, jeśli chcesz połączyć sezon pracy i wypoczynku, które doskonale się uzupełniają. Jest to bardzo niedrogie miejsce, które oferuje szeroką gamę atrakcji kulturalnych, a także aktywne życie nocne.
Jedyną wadą jest to, że zima jest tutaj długa. Jeśli więc nie lubisz chłodów, Kraków nie będzie najlepszym wyborem.
4. Lizbona
To jeden z naszych ulubionych miast, bo ma wszystko: plażę, centra kultury, wyśmienitą gastronomię, architekturę i mnóstwo atrakcji życia towarzyskiego.
Ponadto technologia jest dobrze rozwinięta i dostosowana do pracy cyfrowych nomadów. Tutaj jednak koszty utrzymania mogą sięgać 1500 dolarów miesięcznie.
Na pewno spodoba ci się ten artykuł: Złagodź ból pleców za pomocą prostej techniki oddychania
5. Praga
Chociaż nie należy do najtańszych (1900 USD miesięcznie), jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych miast Europy do życia i pracy. Każdy zakątek miasta kryje w sobie coś wartego odkrycia i będzie źródłem inspiracji.
Jednocześnie internet jest doskonały, a standard życia bardzo dobry.
6. Bangkok
Następnie jedziemy do Azji. Zacznijmy od jednego z ulubionych miejsc tych, którzy wybierają ten kontynent do pracy, życia i podróży. Koszty życia są niskie i wynoszą około 1000 dolarów miesięcznie.
Tajska stolica jest wręcz idealna dla pracowników zdalnych, ponieważ internet osiąga dobrą prędkość, są przestrzenie coworkingowe, jedzenie jest wyśmienite, a miasto zapewnia swoim mieszkańcom dobry poziom bezpieczeństwa.
7. Czang Maj
Miesięczne koszty utrzymania tego miasta położonego na północy Tajlandii wynoszą zaledwie około 500 USD. To naprawdę bardzo odpowiednie miejsce dla cyfrowych nomadów, ponieważ spełnia wymagania najbardziej potrzebne tego typu pracownikom.
Dodatkowo są kafejki internetowe z dobrym internetem, zróżnicowaną i niedrogą kuchnią, a wydarzenia kulturalne są zawsze na porządku dziennym.
8. Hoi An : Jedno z najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów
To wietnamskie miasto oferuje nie tylko spokojne życie, ale jego różnorodność kulturowa i geograficzna sprawiła, że jest jednym z najbardziej poszukiwanych miast dla pracowników zdalnych z całego świata. Wyróżnia się szeroką gamą kawiarni i przestrzeni coworkingowych.
Jeśli chodzi o aspekt ekonomiczny, mówimy o koszcie utrzymania około 600 dolarów miesięcznie.
9. Tajpej
Położone na Tajwanie miasto Tajpej jest jednym z miast, które umacnia się jako ulubione miejsce azjatyckich cyfrowych nomadów. Internet jest doskonały, transport publiczny jest bardziej niż wydajny, a koszty utrzymania wynoszą około 1300 dolarów miesięcznie.
Nie należy do najtańszych, ale warto zatrzymać się w tym pięknym mieście!
Może ci się spodobać: Środki ostrożności przed, podczas i po ekspozycji na słońce
10. Miasto Meksyk
Teraz przenosimy się do Ameryki. Zaczniemy od tego pięknego i gorącego miasta, którego alternatywy są nieograniczone. Jego rozwój technologiczny znacznie się poprawił, więc w tym aspekcie nie będziesz miał trudności.
To miejsce o intensywnym programie kulturalnym i bardzo atrakcyjnym życiu nocnym. Jednak jednym z jego mankamentów jest brak bezpieczeństwa, z jakim muszą się liczyć mieszkańcy i turyści. Jednak jego koszty utrzymania są więcej niż akceptowalne: 900 dolarów miesięcznie.
11. Medellín: Jedno z najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów
Chociaż prawdą jest, że to kolumbijskie miasto zyskało złą reputację pod względem bezpieczeństwa i ochrony, w rzeczywistości stało się miastem kosmopolitycznym, którego perspektywy są bardzo obiecujące dla cyfrowych nomadów. Ciepłe przyjęcie ze strony jego mieszkańców, świąteczna atmosfera, bogata kultura i wymarzone krajobrazy przyciągają coraz więcej ludzi.
Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 800 dolarów.
Wybierz jedno z najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów
Wszystkie przedstawione przez nas propozycje mają swoje plusy i minusy, bo nie ma czegoś takiego jak idealne miasto. Mogą jednak istnieć miejsca wygodniejsze niż inne.
W tym kontekście, według badania The Economist, najlepszym miastem do życia jest Auckland (Nowa Zelandia). Analizowane parametry to stabilność, bezpieczeństwo kraju oraz sposób działania systemów zdrowotnych, edukacyjnych i infrastrukturalnych.
Niezależnie jednak od tego, na co wskazują statystyki, wybór miasta do zamieszkania i pracy jest bardzo ważnym wyborem, przy którym należy mieć na uwadze kilka zmiennych. Ponadto jest to bardzo osobista decyzja, ponieważ to, co jest wartościowe dla ciebie, może takie nie być dla kogoś innego.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania niektórych z tych miast, czytania forów, opinii i innych informacji, zanim wybierzesz jedno z najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Acuto, M., Pejic, D., & Briggs, J. (2021). Taking city rankings seriously: engaging with benchmarking practices in global urbanism. International Journal of Urban and Regional Research, 45(2), 363-377.
- Browne, G. R., & Lowe, M. (2021). Liveability as determinant of health: testing a new approach for health impact assessment of major infrastructure. Environmental Impact Assessment Review, 87, 106546.
- CEBALLOS SALGADO, J. C. Vancouver: la mejor ciudad para vivir.
- Carazo, J. (1999). Las mejores ciudades para vivir. Tribuna de actualidad, (599), 36-39.
- Alonso-Calero, J. M., & Cano-García, J. EVOLUCIÓN DE ESPACIOS DE TRABAJO DESLOCALIZADOS COMO VALOR DEL BINOMIO TRABAJO/TURISMO: NÓMADAS DIGITALES EN ESPACIOS DE COWORKINGS Y EMPRENDIMIENTO DE MÁLAGA. In I Congreso Internacional Turismo transversal y Paisaje, TOURISCAPE. Actas(p. 106).
- Echeverría, J. (2010). Nomadismo digital. Nomadismos contemporáneos. Formas tecnocuturales de la globalización, 65-75.