Astma – jakie produkty powinniśmy spożywać?
Astma to choroba przewlekła, która wpływa bezpośrednio na układ oddechowy człowieka. Astma pojawia się, gdy mamy do czynienia z alergenami, czyli czynnikami drażniącymi nasz układ odpornościowy, co powoduje trudności związane z oddychaniem. Pomimo faktu, iż nie wynaleziono jeszcze leku, który pozwalałby na zawsze pokonać astmę, istnieją środki, dzięki którym można ją kontrolować. Ty sam możesz zmniejszyć jej działanie za pomocą specjalnej diety. My ułatwimy ci zadanie, przedstawiając poniżej 10 produktów, które pomogą w walce z astmą.
Astma – zalecane produkty
1. Awokado
Awokado jest wspaniałym rozwiązaniem dla astmatyków, szczególnie dla tych osób, u których astma związana jest z alergią na orzechy. Owoc ten zawiera glutation, substancję, która zabezpiecza komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Posiada on również, właściwości oczyszczające organizm.
2. Brokuły
Jak głoszą najświeższe badania, częste jedzenie brokułów, pomaga astmatykom zwalczać objawy tej choroby. Dowiedziono także, że brokuły przeciwdziałają wszelkiego rodzaju zapaleniom dróg oddechowych oraz pomagają w pozbyciu się wolnych rodników.
3. Jabłka
Jabłka są kolejnym niesamowicie pomocnym produktem w walce z astmą. Specjaliści twierdzą, że istotną rolę odgrywa tutaj duża zawartość flawonoidów. Jest to, między innymi kwercetyna, która jest naturalnym środkiem przeciwhistaminowym oraz przeciwdziała zapaleniu dróg oddechowych.
4. Banany
Banany wspomagają prawidłowe oddychanie, dzięki czemu ich spożywanie jest wysoce zalecane, szczególnie dla astmatyków. Owoc ten zawiera pirydoksal, który jest powszechnie znany jako witamina B6. Jednym z jego właściwości jest odprężenie mięśni gładkich znajdujących się w oskrzelach.
5. Imbir
Dla astmatyków dobrym produktem jest też imbir. Specjaliści mówią, że zawiera on substancje anty-zapalne, które pomagają w leczeniu astmy. W zasadzie, to właśnie te substancje nadają imbirowi jego charakterystyczny smak.
6. Szpinak
Szpinak jest niesamowicie zdrowym produktem. Ostatnie badania dowiodły, że pomaga on także zapobiegać astmie. Informacja ta nie powinna być dla nas zaskoczeniem, ponieważ szpinak zawiera w sobie dużą dawkę witamin i składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
7. Rozmaryn
Dzięki zawartości antyoksydantów oraz substancji anty-zapalnych, jest on wysoce polecanym ziołem dla astmatyków. Stosując rozmaryn, utrzymasz swój układ oddechowy w bardzo dobrej kondycji. W żadnym wypadku, nie pozwoli on na zatykanie się dróg oddechowych.
8. Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika zawierają w sobie rozmaite substancje odżywcze i wykazują wiele właściwości pomagających zapobiegać astmie. Spośród nich można wyróżnić: witaminę E, potas i magnez. Jednak, należy być ostrożnym, bowiem ziarna słonecznika mogą wywołać u niektórych osób alergię.
9. Mięta
Mięta posiada różnorakie właściwości, między innymi udrożnia twoje przewody pokarmowe. Jest to niesłychany ratunek dla ludzi cierpiących na astmę. Prawdę mówiąc, mięta jest powszechnie używanym środkiem w leczeniu chorób układu oddechowego.
10. Witamina C
Świetnym pomysłem dla astmatyka, jest wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminę C. Jak powszechnie wiadomo, witamina ta niesie za sobą niebywałe korzyści zarówno dla twojego układu oddechowego, jak i całego organizmu. Posiada również właściwości odkażające.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tresguerres, J.Villanua, M.López-Calderon, A. (2009). Sistema Respiratorio. In Anatomia y fisiologia del cuerpo humano. https://doi.org/10.1016/S0006-3495(00)76404-6
- Rojas, E. Á., & De La Oliva, P. (2010). Insuficiencia respiratoria aguda en el niño. Revista Espanola de Pediatria.
- Del, P. (2004). Patología del sistema respiratorio. Pathology.
- CALVO FERNANDEZ, L. (1949). Asma infantil. Acta Pediátrica Española. https://doi.org/10.1016/S1245-1789(16)77913-3