Żylaki? Mamy na nie kilka domowych sposobów!
Powszechnie wiadomo, że żylaki to, krótko mówiąc, spuchnięte żyły – zdeformowane i rozszerzone. Są widoczne gołym okiem i wyglądają wyjątkowo nieestetycznie.
Na wystąpienie tej dolegliwości wpływa wiele różnych czynników. W większości przypadków jest to utrudniony przepływ krwi od nóg do serca. Problemy z układem krwionośnym to nie tylko żylaki. Dłuższe zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Jeżeli żylaki nie dochodzą do zaawansowanego stadium, nie stanowią żadnego zagrożenia i można je zwalczyć naturalnymi sposobami. W innych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga specjalisty.
Domowe sposoby nie gwarantują całkowitego rozwiązania problemu. Możliwe, że dolegliwość powróci. Warto jednak stosować je, żeby regularnie kontrolować symptomy i hamować rozwój żylaków.
Naturalne sposoby na żylaki
Skrzyp polny znany jest od zawsze jako środek korzystny dla układu krążenia – poprawia przepływ krwi i zapobiega zatorom. Spożywany regularnie może nawet całkowicie zapobiec dolegliwościom, takim jak żylaki.
Przygotowanie
- Najlepiej w formie naparów. Wystarczy zaparzyć dwie łyżeczki skrzypu polnego (10 g) w szklance wrzątku (250 ml) i gotować przez 5 minut. Odstawić na chwilę i pijać jedną porcję dziennie, codziennie.
- Możesz też przygotować okład i stosować go bezpośrednio na żylaki. Działa przeciwzapalnie i łagodząco.
Przeczytaj też: Spuchnięte nogi? Są na to sposoby
Kasztanowiec indyjski
To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na żylaki. Wyjątkowo dobrze wpływa na układ krwionośny. Jeżeli Twoje dolegliwości związane są z czynnikiem genetycznym, kasztanowiec indyjski pomoże Ci uregulować problem.
Sposób przygotowania
- W sklepach zielarskich możesz kupić go w formie kapsułek lub tabletek. Bardzo efektywne są również napary. Wystarczy jedna łyżeczka (5 g) kory lub nasion kasztanowca. W tym przypadku wypijaj dwie filiżanki dziennie.
Aloes na żylaki
Żel z aloesu zmniejsza obrzęk i działa przeciwzapalnie na naczynia krwionośne. Jego lecznicze właściwości i nawilżające działanie pomagają zwalczyć także najróżniejsze problemy skórne.
Jak stosować?
- Możesz przygotować sok z dodatkiem aloesu. Uważaj tylko na ilość, ponieważ aloes jest również środkiem przeczyszczającym i może wywoływać biegunki.
- Świetnie spisze się też żel z aloesu nakładany bezpośrednio na żylaki. Pamiętaj, żeby wykonać delikatny masaż, żeby poprawić rezultaty.
Ocet jabłkowy na żylaki
Ocet jabłkowy nakładany na skórę poprawia krążenie krwi i zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych.
Jak go używać?
- Wystarczy namoczyć mały ręcznik w occie jabłkowym i owinąć nim nogi. Po około 20 minutach wykonaj delikatny masaż, żeby wzmocnić jego działanie.
Przeczytaj również: Ocet jabłkowy z miodem – pij go codziennie
Terapia na żylaki z użyciem kawy i masła kakaowego
Związek aktywny obecny w kawie – kofeina – stymuluje krążenie krwi. Poniższy krem przygotowany z kawy i masła kakaowego działa wyjątkowo skutecznie i pozwala przywrócić żyły do ich naturalnego stanu. Wykorzystuje się go też do zwalczania cellulitu i rozstępów.
Składniki
- 5 łyżek stołowych fusów po kawie (50 g)
- 5 łyżek stołowych masła kakaowego (70 g)
Sposób przygotowania
- Na początek wymieszaj oba składniki w celu uzyskania swego rodzaju pasty.
- Gotowy preparat nakładaj na nogi i wykonuj delikatny masaż okrężnymi ruchami.
- Zmyj letnią wodą. Powtarzaj zabieg codziennie wieczorem, przed pójściem spać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mandavia, R., Anwar, M. A., & Davies, A. H. (2014). Varicose veins. In Metabolism of Human Diseases: Organ Physiology and Pathophysiology. https://doi.org/10.1007/978-3-7091-0715-7_40
- Bootun, R., Onida, S., Lane, T. R. A., & Davies, A. H. (2016). Varicose veins and their management. Surgery (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.mpsur.2016.02.002
- Willenberg, T. (2014). Treatment of varicose veins. Reviews in Vascular Medicine. https://doi.org/10.1016/j.rvm.2014.01.002