Życie z PChN: o czym należy pamiętać?

Życie z PChN: o czym należy pamiętać?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

U wielu osób przewlekła choroba nerek (PChN) nie daje żadnych objawów do momentu, w którym nie jest bardzo zaawansowana. Aby dowiedzieć się, czy na nią cierpisz, powinnaś wykonać badania krwi i moczu.

PChN polega na stopniowym i nieodwracalnym pogarszaniu się funkcjonowania nerek. W konsekwencji nerki stopniowo tracą umiejętność oczyszczania organizmu z toksyn i kontrolowania ilości wody w organizmie.

W większości przypadków chroniczna choroba nerek rozwija się przez dłuższy czas. Dlatego też etap chroniczny może pojawić się po latach od postawienia początkowej diagnozy.

Gdy nerki tracą umiejętność prawidłowego działania, przestają również produkować wiele hormonów. Hormony te pomagają regulować ciśnienie tętnicze oraz stymulują produkcję czerwonych krwinek i wchłanianie wapnia.

Wiele osób nie ma żadnych objawów przewlekłej choroby nerek, póki nie wejdzie ona w zaawansowane stadium rozwoju. Aby dowiedzieć się, czy cierpisz na chorobę nerek, musisz wykonać badania krwi i moczu.

Przyczyny przewlekłej choroby nerek (PChN)

Lekarz trzymający nerkę - PChN
Kiedy pacjent cierpi na niewydolność nerek, jego organizm traci możliwość oczyszczania krwi z toksyn, elektrolitów i wody.

Dwie najczęstsze przyczyny PChN to cukrzyca i wysokie ciśnienie tętnicze. Jednak nerkom mogą szkodzić również:

  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Wrodzone zaburzenia nerek,
  • Niektóre toksyczne chemikalia,
  • Kamienie nerkowe i infekcje nerek,
  • Niektóre leki, takie jak leki przeciwbólowe, antybiotyki i stosowane w leczeniu nowotworów.

Przewlekła choroba nerek może prowadzić do gromadzenia się płynów i odpadów w organizmie. Właśnie dlatego wpływa na większość procesów zachodzących w organizmie.

Rozwój i leczenie przewlekłej choroby nerek (PChN)

Chroniczna choroba nerek pogarsza się z czasem. Utrata właściwego funkcjonowania nerek może być na tyle wolna, że nie nie będzie dawała żadnych objawów aż do momentu, w którym nerki całkowicie nie przestaną działać.

Końcowy etap przewlekłej choroby nerek jest nazywany schyłkową niewydolnością nerek (SNN). Rozwój zależy od przyczyny uszkodzenie nerek i nawyków pacjenta. Na tym etapie nerki nie są już w stanie usuwać wystarczającej ilości odpadów i nadmiaru płynów w organizmie.

Kiedy pacjent znajdzie się na tym etapie, musi być dializowany lub poddać się przeszczepowi nerek. W większości przypadków dializę stosuje się, gdy nerki działają jeszcze w 10-15%. Dializy mogą potrzebować nawet osoby, które oczekują na przeszczep nerki.

Leczenie

Pacjent podczas dializy
Aby uniknąć uszkodzenia całego organizmu, pacjenci cierpiący na niewydolność nerek muszą poddawać się dializie.

Chociaż nie istnieje terapia, która jest w stanie wyleczyć przewlekłą chorobę nerek, to może spowolnić jej rozwój. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków w celu obniżenia ciśnienia tętniczego, kontrolowania poziomu cukru we krwi oraz obniżenia poziomu cholesterolu.

Inne sposoby leczenia polegają na przyjmowaniu leków nazywanych preparatami wiążącymi fosforany, które pomagają uchronić się przed wysokim poziomem fosforu. Z kolei w celu leczenia anemii lekarz może przepisać suplementację żelazem.

Jednak przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów z wapniem i witaminą D należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Poza tym bardzo dużą rolę odgrywa przestrzeganie wytycznych dotyczących diety, na przykład ograniczyć spożywanie białek. Jednak musisz pamiętać o spożywaniu wystarczającej ilości kalorii, aby nie dopuścić do utraty wagi.

Pacjenci cierpiący na przewlekłą chorobę nerek powinni stosować szczepionki przeciwko zapaleniu wątroby typu A, zapaleniu wątroby typu B, grypie i zapaleniu płuc.

Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej: Niewydolność nerek – 8 ignorowanych objawów

Czy można uchronić się przed przewlekłą chorobą nerek?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przewlekła choroba nerek pojawia się najczęściej w wyniku cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Właśnie dlatego, aby uchronić się przed PChN, należy kontrolować te dwa parametry. Zdrowy styl życia może sprawić, że się nie rozwiną lub pozostaną na zdrowym poziomie.

Pamiętaj, że możesz podjąć właściwe decyzje zdrowotne, które pomogą Ci zadbać o Twoje nerki. Poniższe zalecenia mogą obniżyć ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek i związanych z nią problemów. Oto kilka zaleceń:

  • Przestrzeganie diety ubogiej w sól i tłuszcz.
  • Ćwiczenia fizyczne uprawiane każdego dnia przez pół godziny.
  • Przeprowadzanie badań moczu i krwi przynajmniej raz do roku. Lekarze zlecają je, aby monitorować poziom glukozy we krwi.
  • Unikanie palenia.
  • Ograniczenie spożycia alkoholu.
  • Kontrolowanie wagi: postaraj się utrzymać właściwą wagę.
  • Przestrzeganie diety, która dobrze wpływa na serce. Zwiększ spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Enfermedad renal crónica. (2009). FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(09)71805-5
  • Lee, T., Thamer, M., Zhang, Q., Zhang, Y., Allon, M., & GPC. (2015). Prevención, Diagnóstico y tratamiento de la Enfermedad Renal Crónica temprana. American Journal of Nephrology. https://doi.org/10.1159/000446159
  • Guzmán-Guillén, K. A., Fernández de Córdova-Aguirre, J. C., Mora-Bravo, F., & Vintimilla-Maldonado, J. (2014). Prevalencia y factores asociados a enfermedad renal crónica. Revista Médica Del Hospital General De México. https://doi.org/10.1016/j.hgmx.2014.06.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.