Zwierzęta w domu to prawdziwy skarb - zalety z ich posiadania

Posiadanie zwierzaka to jedno z doświadczeń, które każde dziecko pamięta jako osoba dorosła. Zwierzęta dają dzieciom wspaniałe lekcje, a także otaczają bezwarunkową miłości, którą trudno jest znaleźć.
Zwierzęta w domu to prawdziwy skarb - zalety z ich posiadania
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zwierzęta w domu to skarb. Ich obecność wpływa bardzo korzystnie na rozwój dzieci. Więź, która tworzy się między rodziną a zwierzakiem, promuje miłość i odpowiedzialność. Zwierzęta są również doskonałym czynnikiem bezpieczeństwa i znakomitym kompanem w życiu codziennym. Zwierzęta w domu to najlepsze co człowiek może mieć!

Jakie są zalety z posiadania zwierzaka w domu?

1. Odpowiedzialność

Pamiętaj, że posiadanie zwierzaka absorbuje czas i wiąże się z odpowiedzialnością, ponieważ to praktycznie nowy członek rodziny. Odpowiedzialność za ich opiekę i żywienie nie może spoczywać wyłącznie na barkach rodziców albo dzieci.

Rodzice powinni uczyć swoje dzieci wszystkiego, co dotyczy opieki nad zwierzętami. Na przykład, gdy kąpie się psa, rodzice powinni to robić z pomocą swoich dzieci, aby mogły obserwować i uczyć się jak delikatna trzeba z nim postępować i jak taka kąpiel powinna wyglądać.

Celem jest to, żeby dzieci mogły to robić same w przyszłości, bez pomocy rodziców. Dzieciom można powierzyć proste zadania, takie jak na przykład karmienie. Oczywiście nie zapominając aby przypomnieć lub zapytać, czy zwierzę zostało nakarmione.

Tak powinno się postępować, aż do dnia, w którym dzieci same będą pamiętały o karmieniu zwierzęcia o wymaganych porach.

2. Sprawiają, że dzieci zdobywają nową wiedzę

W zależności od zwierzaka, które posiada rodzina, dzieci nabywają wiedzę o nim samym . Na przykład, jeśli mają żółwia domowego, dowiedzą się, jakie występują rodzaje żółwi, co jedzą, jakie jest ich środowisko naturalne, jak długo żyją i jak się rozmnażają.

Dorastając ze zwierzętami, dzieci mogą dowiedzieć się, że zwierzęta również cierpią z powodu choroby, zimna i głodu, tak jak ludzie. Ponadto mogą uczyć się różnych etapów ewolucji (narodziny, reprodukcja i śmierć).

pies i edukacja dzieci

3. Pozytywny wpływ na zdrowie dzieci

Dorastając z psami, kotami lub innymi zwierzętami, które mają sierść, dzieci się uodparniają mając lepszą możliwość na wytworzenie przeciwciał przeciwko patogenom wywołującym alergie i astmę. Obecność zwierząt domowych pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wpływa korzystnie na pracę naszego serca.

Zwierzęta sprawiają, że nasze życie jest zdrowsze. Dzieje się tak dlatego, gdy się z nimi bawimy lub je przytulamy, nasze ciało zaczyna wydzielać endorfiny, neuroprzekaźniki, które redukują stres, zmniejszają lęk i smutek.

4. Zwierzęta w domu – dobry rozwój emocjonalny dzieci

Towarzystwo, które zapewnia zwierzak naszym dzieciom sprawia, że kształtują dobrą postawę i poczucie własnej wartości, dodają pewności siebie i sprawiają, że czują się bezpieczniej. Ze zwierzętami dzieci uczą się empatii, będąc w stanie rozpoznać, czy ich zwierzę jest szczęśliwe, zmęczone, smutne czy spokojne.

Uczą się również znaczenia szacunku dla innych, troski, opieki i dzielenia się. Ponadto dzieci mogą tworzyć różnego rodzaju opowieści czy fantazje, w których ich zwierzak jest głównym bohaterem.  A to sprawia, że one są one szczęśliwe, a rodzice dumni z rozwoju kreatywności swojej pociechy.

pies to też członek rodziny

5. Komfort dzieci

Gdy jest nam źle, czasami chcemy być sami i w samotności wypłakiwać wszystkie nasze smutki. W takich chwilach zwierzęta nas pocieszą, obdarowując w milczeniu ich bezwarunkową miłości i towarzystwem. Kiedy czujemy się osamotnieni, zwierzęta są doskonałym wsparciem.

Ich towarzystwo daje nam siłę, by stawić czoła odosobnieniu i samotności.

6. Wszyscy członkowie rodziny w doskonałej formie

szczęśliwa rodzina i pies

Jeśli rodzina postanowiła adoptować zwierzę, które lubi ruch, takie jak pies, pomoże to wszystkim w zachowaniu dobrej figury. Będą musieli się z nim bawić, chodzić na spacery i wszędzie biegać. Precz a nudą!

7. Wzmocnia więzi rodzinne

Gdy zwierzę jest włączone aktywnie w życie prowadzone przez rodzinę, staje się to główną atrakcją. Daje początek wyjątkowym chwilom, a tym samym pięknym wspomnieniom, w czasie najbardziej wyjątkowym dla wszystkich.

Zwierzęta, które najlepiej adoptuą się w rodzinie

Zwierzęta w domu to bardzo ważna decyzja, której nie można lekceważyć. Przy wyborze zwierzaka należy wziąć pod uwagę: czas jaki jest potrzebny, charakter zwierzęcia oraz, w zależności od wieku dzieci, jak właściwe może wpłynąć na ich rozwój i koegzystencję w domu.

zwierzęta w domu pies i kot

Najczęstsze rodzaje zwierząt domowych to:

• Psy. Najbardziej polecanymi rasami są: beagle, bokser, collie, święty bernard, pudel, sznaucer, m. In.
• Koty
• Ptaki
• Żółwie
• Ryby
• Króliki
• Chomiki

Refleksja

Jeśli wybierzesz psa jako zwierzaka, pamiętaj, że za każdym razem, kiedy wrócisz do domu, będzie na ciebie czekał z ogromną dozą radości i szczęścia. Tak czy inaczej, nie ma znaczenia, jakie zwierzę wybierzesz, każde zapewni niezapomniane wrażenia i doświadczenia.

Będą cię kochać tak bardzo, że staną się kolejnym członkiem rodziny. Zwierzęta w domu – twoi specjaliści od wychowania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hall, G. B. C., Szechtman, H., & Nahmias, C. (2003). Enhanced salience and emotion recognition in autism: A PET Study. American Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1176/appi.ajp.160.8.1439
  • Adamle, K., Riley, T., & Carlson, T. (2009). Evaluating college student interest in pet therapy. Journal of American College Health. https://doi.org/10.3200/JACH.57.5.545-548
  • Parthasarathy, V., & Crowell-Davis, S. L. (2006). Relationship between attachment to owners and separation anxiety in pet dogs (Canis lupus familiaris). Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research. https://doi.org/10.1016/j.jveb.2006.09.005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.