6 wskazówek, jak wykorzystać zwierzęce wzory w wystroju domu?
Zwierzęce wzory często pojawiają się na ubraniach, ale można je również wykorzystać w dekoracji wnętrz. Ta koncepcja jest jedną z najbardziej przyciągających uwagę w wystroju domu. Może się pojawić na meblach, zasłonach, dywanach, a nawet na zastawie stołowej.
Bardzo dyskretne lub dość wyraziste nadruki proponowane przez ten styl nadają każdemu pomieszczeniu egzotyczny i niekonwencjonalny charakter. Oczywiście trzeba być ostrożnym stosując zwierzęce wzory, aby intencja nie przekroczyła granic dobrego smaku.
Jeśli chcesz udekorować swój dom detalami nawiązującymi do świata zwierząt, rozważ propozycje, które prezentujemy poniżej. Spójrzmy!
Nonszalancja i status społeczny a zwierzęce wzory
Definicja nadruku zwierzęcego podana w Słowniku Neologizmóœ Potocznego Hiszpańskiego jest bezpośrednia i prosta: „Odnosi się do tkaniny, której nadruk imituje skóry zwierzęce”.
Z drugiej strony Ohio State University wspomina, że w przeszłości zwierzęcy nadruk był symbolem władzy. W rzeczywistości królowie i królowe używali dywanów ze zwierzęcym nadrukiem tylko po to, aby pokazać swój status społeczny.
Niektórzy uważali, że te nonszalanckie wzory przekazują swoim właścicielom siłę upolowanych bestii.
Jednak współcześnie zwierzęcy nadruk jest powszechnie wykorzystywany w modzie i wystroju wnętrz. Nie wyznacza przy tym dystansu między swoimi zwolennikami a klasami społecznymi. Obecnie bowiem w każdej warstwie można znaleźć ozdoby odpowiadające temu stylowi.
Istnieje też istotna różnica między tym, jak pozyskiwano zwierzęce wzory w przeszłości, a tym jak to się dzieje współcześnie. Dziś nie trzeba uciekać się do polowań, aby zdobyć tkaninę dekoracyjną z tym motywem. Obecnie produkuje się je z syntetycznych tkanin podobnych do skór zwierzęcych, aby oszczędzić cierpienia, któremu poddawane były różne gatunki.
Zwierzęce wzory przeszły transformację od bardzo ekscentrycznych ozdób do subtelnych i eleganckich detali. Pojawiają się jako gładkie nadruki lub jako tekstury, takie jak futro.
Możesz być zainteresowany: Feng Shui – 9 błędów, których należy unikać w wystroju wnętrz
Nadruki wykorzystujące zwierzęce wzory
Często pierwsze nadruki, jakie przychodzą nam do głowy, gdy mówimy o nadruku zwierzęcym, to panterka i tygrys. Rzeczywiście mogą być najpopularniejsze, ale nie są jedyne. Oprócz tych klasyków dostępny jest różnorodny katalog ponadczasowych wzorów. Przyjrzyjmy się niektórym z nich poniżej:
- Krowy.
- Zebry.
- Żyrafy.
- Jaszczurki.
- Gepardy.
- Węże.
- Pawie.
Do tej listy można dodać inne tropikalne rysunki, takie jak egzotyczne ptaki, a także wprowadzić pastelowe kolory, aby przełamać konwencjonalne schematy i podejść do tematu z fantazją.
Dlatego nierzadko można znaleźć poduszki, dywaniki i inne akcesoria dekoracyjne podobne do skóry zebry, ale łączące na przykład odcienie niebieskiego i białego.
Możesz przeczytać również: Szyk orientalny – nowy trend w dekoracji wnętrz
Zalecenia, jak wprowadzić zwierzęce wzory do wystroju domu
Zwierzęcy nadruk świetnie nadaje się do dekoracji domu, w tym mebli, dywanów i ceramiki. Można go stosować w salonie, w jadalni oraz w sypialniach dorosłych i dzieci. Aby uzyskać pomyślny wynik, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
1. Roztropność w użyciu
Są tacy, którzy wybierają dzikie zwierzęce nadruki w dużych ilościach, ale powściągliwość sprawi, że całość będzie wyglądać elegancko.
Nie wypełniaj futrami całego domu, skoro w salonie możesz użyć tylko dywanu lub poduszek w kontraście z jednokolorowymi meblami. Wystarczy narzuta na sofę, puf lub mała ściana z tapetą w zwierzęce wzory, aby wpasować się w ten trend.
2. Subtelność w tonacji
Jeśli kolor nadruku jest delikatny, dopuszczalne jest pokrycie większej powierzchni. Pokryj kilka ścian jasnymi tapetami, aby nie przeciążyć scenerii.
A jeśli chcesz tapicerować mebel, poproś firmę wykonawczą o zaprojektowanie wzoru w odświeżonej palecie. To pozwoli się trzymać barw, ale w subtelniejszej gamie.
3. Wprowadź zwierzęce wzory do kuchni
Tapicerowany zestaw do jadalni, obrus, kafelki i zastawa stołowa w zwierzęcy nadruk to również sposoby na wprowadzenie tego stylu do kuchni. Oczywiście bez przesady.
4. Uważaj na szczegóły
Obraz ze zdjęciem skóry żyrafy, malowane bordiury czy pościel w paski zebry to drobne, ale odpowiednie detale w dekoracji z motywem zwierząt.
Oznacza to, że nie trzeba wypełniać przestrzeni dużymi, sugestywnymi znakami danej sztuki, czasem jednym lub kilkoma przedmiotami można osiągnąć najlepszy efekt.
5. Zachowaj styl w ramach trendu
Zamiast mieszać różne nadruki, najlepiej połączyć styl z tym, co pasuje do tej samej linii dekoracyjnej. Już same zwierzęce wzory przyciągają wzrok, więc nie warto zaśmiecać pokoju różnymi rodzajami barw.
Jeśli wybierasz lamparta, niech to będzie tylko lampart. Jeśli zdecydujesz się na ścianę z motywem flaminga, nie dodawaj innych elementów z pręgowanymi paskami. Istnieje cienka granica między personalizacją a kiczem, staraj się jej nie przekraczać.
6. Rozważ połączenie z innymi materiałami
Ponieważ pomysł nie polega na nasyceniu wnętrza tymi wzorami, postaraj się zrównoważyć dekorację, włączając drewniane meble lub akcesoria z naturalnych włókien, takich jak juta lub wiklina. To pozwoli stworzyć harmonię bez uszczerbku dla zwierzęcego stylu. Listwy ścienne i marmurowe blaty to rozsądne i uzupełniające opcje dla tego trendu.
Czego nie robić, stosując zwierzęce wzory w dekoracji
Celem dekoracji jest oryginalność, ale nie pozwól, aby całość wymknęła się spod kontroli. Chociaż „akcent zwierzęcy” jest istotny, najlepiej trzymać się z dala od mebli z częściami takimi jak kocie głowy na końcach, ramiona imitujące węże lub łapy z pazurami. Nawet jeśli są to odtworzone elementy, ich włączenie daje ciężki efekt, dla niektórych nawet nieprzyjemny.
Kolejny błąd polega na obfitym wykorzystaniu nadruku, który nie zawsze wygląda dobrze. Skorzystanie z porady eksperta w dziedzinie projektowania wnętrz pomoże zrównoważyć elementy zwierzęcego nadruku. Ale jeśli podejmujesz wyzwanie bez tej pomocy, powyższe wskazówki z pewnością będą bardzo pomocne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Redacción Neoma Prensa de Murcia y Alicante. Animal print. Diccionario de Neologismos del Español Actual. Universidad de Murcia. https://www.um.es/neologismos/index.php/v/neologismo/508/animal-print#:~:text=Definici%C3%B3n,las%20pieles%20de%20los%20animales.
- Thibault.21. (2018). La historia detrás del estampado de animales. Líneas de Ropa. Blog de la colección de trajes y textiles históricos. Universidad Estatal de Ohio. https://u.osu.edu/clotheslines/2018/11/16/the-history-behind-animal-prints/