Związek i problemy — kiedy terapia dla par?
Każdy związek wcześniej czy później wystawiany jest na próbę. Przechodzi wtedy przez szereg trudnych sytuacji. Pokazują one, czy uczucie, które kiedyś połączyło dwie osoby, rzeczywiście jest prawdziwe.
Chociaż głównym celem bycia z drugą osobą jest doświadczanie szczęścia i uczucie wsparcia, nie zmienia to faktu, że czasem przychodzą momenty, kiedy wszystko wydaje się być na tyle skomplikowane, że chwilami aż nie do zniesienia.
Prawdą jest, że w wielu przypadkach najlepszym, najzdrowszym, a może najwygodniejszym sposobem na rozwiązanie problemu jest separacja.
Jednak jeżeli oboje z partnerów wciąż widzą sens w byciu razem, chcą walczyć o związek i chcą przezwyciężyć ten ciężki moment w relacji wypełniony dyskusjami i negatywnymi uczuciami, gdy uda im się przez to przejść razem, może być to prawdziwy początek czegoś naprawdę silnego!
Gdy związek napotyka trudności…
Problemy, jakie zaczynamy mieć w związku, przede wszystkim powinny być rozwiązywane poprzez dialog między dwiema osobami. A oprócz tego istnieje kilka strategii działania, które pomagają w odnowieniu uczuć. Jednak, gdy wszystkie sposoby zaczynają zawodzić, warto zastanowić się nad terapią dla par.
Terapie dla par są skierowane do tych osób, które mimo usilnych prób nie potrafią znaleźć porozumienia. Jest to swojego rodzaju ostatnia deska ratunku. Ma ona pomóc w przezwyciężeniu trudności i rozpoczęciu nowej drogi.
Terapia dla par jest nadzieją na to, że osobom, które kiedyś połączyło wielkie uczucie, uda się znaleźć nić porozumienia. A jeżeli nie, przynajmniej będzie możliwością na zamknięcie pewnego rozdziału w życiu bez poczucia winy lub urazy do drugiej osoby.
Istnieje kilka objawów, które powinny być znakiem ostrzegawczym dla par, że w trybie natychmiastowym powinny zgłosić się o pomoc, jeżeli chcą w zdrowy sposób rozwiązać swoje problemy. Dziś dowiesz się jakie sygnały świadczą o tym, że związek zaczyna mieć trudności.
1. Kłótnie zawsze o to samo? Jaki związek to wytrzyma!
Okazjonalne spieranie się o drobnostki nie jest tym samym, co niekończące się kłótnie związane z jedną i tą samą kwestią. Jeżeli obydwie strony żywią do siebie urazę lub wciąż nie zgadzają się z czymś, co już wcześniej zostało omówione i wyjaśnione, najprawdopodobniej zakończy się to wzajemnymi atakami i pretensjami.
Obydwie strony powinny dogłębnie przemyśleć problem i na początek postarać się lepiej kontrolować swoje emocje i impulsywne reakcje.
2. Brak poprawnej komunikacji
Udany związek opiera się na dobrej komunikacji, jednak z tą może dojść do wielu poważnych problemów. Pierwszym z nich jest utrata kontroli nad sobą, a jednocześnie szacunku do drugiej osoby i używanie destrukcyjnego, pogardliwego języka.
Innym problemem z kolei jest brak rozmowy z obawy o prawdopodobną reakcję partnera. Jeżeli ten jakże ważny filar przestanie istnieć, dwie kochające się osoby staną się obcymi sobie jednostkami, które jedyne czego będą pragnąć to jak najszybszego oddalenia się od siebie.
Zobacz także: Komunikacja z dzieckiem – jak udzielać mu porad?
3. Brak życia seksualnego, a udany związek?
Seks nie jest najważniejszym aspektem związku, jednak jest on niezbędny do utrzymania żywej, zdrowej relacji.
Intymność jest tak samo istotna, jak sama miłość, szacunek do partnera i reszta silnych uczuć, które sprawiają, że cieszymy się towarzystwem drugiej osoby.
Jednak jeżeli w związku zabraknie relacji seksualnych lub jedno z dwojga partnerów zorientuje się, że nie sprawia mu on oczekiwanej przyjemności, lepiej natychmiastowo zareagować i jak najszybciej zwrócić się o pomoc.
Przeczytaj również: Najpopularniejsze mity na temat seksu
4. Karanie partnera poprzez brak czułości
Jest całkowicie zrozumiałe, że w chwilach złości ciężko zdobyć się na odrobinę pozytywnych uczuć. Jednak nie oznacza to, że oboje partnerów powinni zamieniać się w lodowe bryły, by dostatecznie zamanifestować swoją złość i gniew.
Po przejściu przez trudne chwile i problemy, brak czułości wobec partnera może okazać się bardzo szkodliwy dla związku i powodować zaburzenia panującej w nim równowagi.
5. Prowadzenie całkowicie oddzielnych żyć
Zwykle przytrafia się parom, które są już ze sobą długi czas i zapominają o wzmacnianiu swojego uczucia. Przestają robić wspólnie niektóre rzeczy, nie rozmawiają ze sobą, nie opowiadają ważnych dla siebie szczegółów z dnia codziennego.
Wydaje się, jakby pod jednym dachem toczyły się dwa zupełnie odrębne życia.
6. Próby reanimacji związku kończą się porażkami
Aby uniknąć terapii dla par, wiele osób stara się ratować związek na własną rękę. Dokładają wszelkich starań, by przywrócić równowagę emocjonalną i stabilność ich relacji.
Jednak jeżeli trzecia, piąta i kolejna próba wciąż kończą się tak samo i wracacie do punktu wyjścia, warto wtedy zwrócić się o pomoc do specjalisty, zanim desperacja i poczucie beznadziei całkowicie uniemożliwi dojście do jakiegokolwiek porozumienia.
7. Próby zmiany osobowości partnera
Jeżeli wszystkie problemy zrelacjonowane są z osobowością jednego z partnerów, najprawdopodobniej drugi z nich będzie odczuwał wewnętrzną potrzebę przeprowadzenia zmian w ukochanym lub ukochanej, by w końcu móc osiągnąć perfekcyjny związek.
Trzeba wiedzieć, że jedyne, co się osiąga takim myśleniem to wiara w fałszywe przeświadczenie, że miłość jest idealna i niestety niesie to ze sobą opłakane konsekwencje w postaci nieustannego ranienia nie tylko partnera, ale także i samego siebie.
Przyglądając się swojemu związkowi czujesz, że możesz zidentyfikować wasze problemy, z którymś powyżej? Jeżeli tak, najlepiej wtedy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wam przebrnąć przez związkowe problemy i wesprze w podjęciu najlepszej decyzji dla obydwu stron.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Morón Gaspar, R. (2006). Terapia integral de pareja. EduPsykhé. https://doi.org/10.1109/CVPR.2013.167
- Póo, A. M., & Beatriz Vizcarra, M. (2011). Diseño, implementación y evaluación de un programa de prevención de la violencia en el noviazgo. Terapia Psicologica. https://doi.org/10.4067/S0718-48082011000200008
- Vivaldi, F., & Barra, E. (2012). Bienestar Psicológico, Apoyo Social Percibido y Percepción de Salud en Adultos Mayores Psychological Well-Being, Perceived Social Support and Health Perception Among Older Adults. TERAPIA PSICOLÓgICA. https://doi.org/10.4067/S0718-48082012000200002
- Erickson, I. M. (2009). Terapia Familiar. Salud Mental. https://doi.org/10.1051/gse:2007004