Związek otwarty: zrób te 5 rzeczy zanim go zaczniesz
Czy rozmawiałaś z partnerem o możliwości wejścia w związek otwarty? W dzisiejszych czasach wiele par decyduje się na większą elastyczność i otwartość w związkach.
Związek otwarty jest popularny zarówno wśród młodych osób, które chcą mieć możliwość eksperymentowania bez zobowiązań i komplikacji oraz wśród starszych, doświadczonych par, które są ze sobą od lat i odczuwają znudzenie powtarzalnością i stałością.
W każdym razie, zanim zaczniesz związek otwarty powinnaś razem z partnerem dokładnie przemyśleć kilka kwestii. Tylko dzięki temu każde z Was będzie szczęśliwe. Unikniecie niejasności i idących za nimi poważnych nieporozumień.
1. Ustalcie co oznacza dla Was związek otwarty i czego każde z Was oczekuje
Ta kwestia może sprawiać wrażenie prostej i oczywistej, ale każda osoba ma ustalone granice i oczekiwania, które powinny zostać jasno przedstawione na samym początku związku.
Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twoje zasady i wartości są takie same jak Twojego partnera, znajdź czas na to by je dokładnie omówić. Ustalcie czego każde z Was chce i potrzebuje.
Być może na przykład wydaje Ci się, że Twój partner chce tylko rozmawiać z innymi kobietami i spotykać się z nimi bez uprawiania seksu lub uprawiać seks od czasu do czasu.
Partner natomiast może jednocześnie nastawiać się na dość stały i długotrwały związek z drugą osobą, który oznacza również częsty seks.
Jeśli chodzi o tak drażliwe tematy jak współżycie, naprawdę musicie omówić wszystko dokładnie i jasno. Oto wstępna lista tematów, które najprawdopodobniej będziecie chcieli poruszyć:
- Liczba partnerów
- Stałość związków: długotrwałe relacje czy pojedyncze spotkania bez zobowiązań
- Jak długo będzie trwał Wasz związek otwarty
- Czy będziesz dla swojego partnera priorytetem czy jedną z wielu kobiet z którymi spotyka się bez zobowiązań
Zdajemy sobie sprawę z tego, że otwarta rozmowa na takie tematy nie jest łatwa. Nie zmuszaj więc do niej ani siebie ani partnera, poczekaj na odpowiedni moment. Nie podejmujcie też pochopnych decyzji.
Dajcie sobie co najmniej miesiąc na przemyślenie i ustalenie wszystkich kwestii.
2. Zastanów się czy naprawdę chcesz się z kimś dzielić partnerem
A więc wiesz już i zrozumiesz czego oczekuje Twoja druga połówka. Teraz nadszedł czas na zastanowienie się nad tym, czy Ci to odpowiada.
- Część osób nie ma nic przeciwko temu, że ich partner rozmawia często z innymi osobami płci przeciwnej. Ale te osoby niekoniecznie zgadzają się na to, by partner sypiał z innymi.
- Tymczasem inni cieszą się z możliwości wejścia w związek otwarty. Oznacza to dla nich szansę na poznanie nowości, zabawę i seks bez zobowiązań i bez ograniczeń.
W tym momencie najważniejsze jest to, co Ty sama myślisz i czujesz. Jak daleko może zajść Twój partner bez ranienia Cię i bez naruszania Twojej samooceny?
Przeanalizuj wszystkie możliwe scenariusze i wyobraź sobie emocje, które one wywołają. Innymi słowy – ważne jest to byś nie zgadzała się na żaden układ, który Ci w pełni nie odpowiada nawet, jeśli odpowiada on Twojemu partnerowi.
Przeczytaj także: Pary, które przetrwały zdradę – co je łączy?
3. Ustalcie bardzo dokładnie granice
Spisanie zasad nie jest konieczne, ale może być bardzo dobrym pomysłem. Pomoże Wam zebrać i doprecyzować ustalenia. Określając reguły jakie będą panowały w Waszym związku, pamiętajcie o oczekiwaniach i granicach obu stron. Odnoście się do tego, co wypracowaliście na poprzednich dwóch etapach.
Być może teraz wydaje Ci się to niekonieczne. Jednak spisane reguły będą dobrym punktem odniesienia w przyszłości, jeśli któreś z Was nie będzie pewne jak daleko może się posunąć.
Z biegiem czasu możecie zmieniać zasady i dopasowywać je do nowych doświadczeń. W przyszłości możecie odkryć nowe rzeczy, których będziecie chcieli spróbować, oraz natknąć się na granice, których nie będziecie chcieli przekroczyć.
Najważniejsze jest tu to, by szanować ustalone zasady i granice bez względu na wszystko. To zapewni Wam poczucie zaufania w związku.
Przeczytaj koniecznie: Jak odnaleźć stabilny związek – 6 wskazówek
4. Omawiajcie swój związek otwarty regularnie i dyskutujcie o wszelkich zmianach
Powinniście zmieniać od czasu do czasu ustalone zasady. Dostosowujcie je na bieżąco do zmieniającej się sytuacji.
Aby z powodzeniem zmienić zasady, musicie koniecznie regularnie rozmawiać o tym jak się czujecie. Ustalajcie czy któreś z Was widzi potencjalne zmiany. Pracujcie nad tym, byście oboje cały czas czuli się komfortowo.
Każdą rozmowę zaczynajcie od pierwszego kroku i przechodźcie do kolejnych. Nierzadko bywa tak, że pary które doświadczyły tego czym jest związek otwarty dochodzą do wniosku, że chcą pozmieniać ustalone zasady.
Cały czas pamiętajcie o tym, że ani Ty ani partner nie musicie godzić się na nic, co Wam w pełni nie odpowiada.
5. Pogódź się z tym, że Twój związek się zmieni
Jeśli byłaś lub jesteś w wieloletnim związku, kiedy wejdziesz w związek otwarty zobaczysz, że wiele się zmieni. To normalne, że na początku towarzyszyć Ci będzie wiele różnych emocji, dużo adrenaliny i ekscytacji związanej z możliwością poznania wielu nowych osób.
Z biegiem czasu mogą pojawić się wątpliwości, zazdrość i brak poczucia bezpieczeństwa. Zmieni się też Twoje podejście do partnera oraz jego do Ciebie. Charaktery tych zmian zależeć będzie od Waszych osobowości.
Relacje w niektórych związkach ulegną zmianie na lepsze. Po kilku miesiącach znikną problemy, które wcześniej wydawały się trudne do rozwiązania. Natomiast w innych przypadkach może być też tak, że para dojdzie do wniosku, że nie widzi sensu kontynuowania relacji.
Niezależnie od ich rodzaju, związek na pewno przejdzie przez etap dużych zmian. Każde z Was będzie je odczuwało inaczej. Efekt tych zmian zależy od Waszej siły i tego, co Was łączy.
Czy Ty i Twój partner rozważaliście związek otwarty? Czy myślisz, że mogłabyś być częścią takiej relacji, czy uważasz jednak, że taki układ niesie ze sobą zbyt wiele trudności?
Jeśli byłaś lub jesteś w związku otwartym, jakie są Twoje doświadczenia i odczucia?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vecina Jiménez, M. (2006). Emociones positivas. Papeles Del Psicólogo.
- Urbiola, I., & Estévez, A. (2015). Dependencia emocional y esquemas desadaptativos tempranos en el noviazgo de adolescentes y jóvenes. Behavioral Psychology/ Psicologia Conductual.
- Ramírez García, V. H., Chirié, F., Góngora García, K., & Moya, F. C. (2013). Sexo casual entre jóvenes. Percepciones sobre las prácticas sexuales entre universitarios/as. Debate Feminista. https://doi.org/10.1016/s0188-9478(16)30091-3