Zwalcz stany zapalne wątroby sokiem z cytryny
Stany zapalne wątroby to bardzo często występujący współcześnie problem. Zdaniem czasopisma “Liver Support”, poświęconego wyłącznie zagadnieniom związanym ze zdrowiem tego niezwykle ważnego organu, regularne spożycie cytryny może nam pomóc zwalczyć stany zapalne wątroby.
Hepatomegalia (obrzęk wątroby) może mieć wiele rozmaitych przyczyn. Jedną z nich jest niewłaściwe odżywianie się i otyłość. Bywa jednak tak, że powód jest znacznie bardziej groźny i przybiera postać dolegliwości związanych z żółtaczką.
Jeżeli wziąć pod uwagę bezlik istotnych funkcji, jakie wątroba pełni w naszym organizmie, zrozumiemy, że stany zapalne wątroby mogą spowodować mnóstwo problemów w naszym życiu codziennym. A to nieodwracalnie wpływa na wiele jego aspektów.
Dlatego też, gdy tylko pojawią się u Ciebie jakieś objawy i nieprzyjemne symptomy, musisz pamiętać, że należy niezwłocznie zwrócić się z nimi do lekarza. My z naszej strony z kolei zaproponujemy Ci dodatkowe rozwiązanie. Włącz do swojej codziennej diety spożycie soku z cytryny. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Stany zapalne wątroby – niektóre objawy
Stany zapalne wątroby, hepatomegalia czy też innymi słowami opuchnięta wątroba to nieprzyjemna dolegliwość. Może ona dotknąć zarówno dzieci jak i dorosłych.
Wiąże się ona z nienaturalnym powiększeniem się tego organu i – choć z łatwością można stwierdzić jej obecność rutynowym lekarskim badaniem jamy brzusznej – aby potwierdzić lub rozwiać podejrzenie choroby zawsze zleca się wykonanie badania EKG oraz szczegółowej analizy krwi.
Polecamy też przeczytanie artykułu: Wątroba – co się dzieje, gdy sobie nie radzi?
Istnieją rozmaite metody, by wyleczyć stany zapalne wątroby. Warunek jest jeden: trzeba ze stuprocentową pewnością znać przyczynę, która wywołała obrzęk. Aby jednak to zrobić, trzeba najpierw zapoznać się z objawami, jakie wywołują stany zapalne. Następnie zapamiętać je i zwracać na nie pilną uwagę. Oto niektóre z nich:
- Ból w środkowej części brzucha, uczucie ciężkości i częsta potrzeba siadania oraz odpoczywania.
- Częste uczucie zmęczenia rano, trudności z porannym wstawaniem, poranny niesmak w ustach oraz bóle głowy.
- Innym powszechnym objawem są epizody gorączki.
- Utrata apetytu i uczucie sytości po zjedzeniu niewielkiej porcji pokarmu.
- Stanom zapalnym wątroby bardzo często towarzyszą też problemy jelitowe: biegunki na przemian z zatwardzeniem.
- Mdłości.
- Wiele osób, które cierpią na stany zapalne wątroby, zauważyły, że pojawia się u nich żółtawy odcień oczu i skóry.
Ważnym – i często pomijanym szczegółem – jest fakt, że stany zapalne wątroby lub hepatomegalia, czyli jej obrzęk, mogą być skutkiem nieleczonego stłuszczenia wątroby.
Jeżeli Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia i zawiera dużo tłuszczu może powodować odkładanie się nadmiaru cholesterolu oraz tłuszczu w wątrobie. Nie możemy liczyć na poprawę naszego stanu zdrowia, jeżeli nie poprawimy naszych nawyków żywieniowych.
Pamiętaj o jednym: nigdy nie zwlekaj z pójściem do lekarza, gdy zauważysz jakiekolwiek z wyżej wymienionych przez nas objawów.
Stany zapalne wątroby – jak może pomóc cytryna?
Sok z cytryny jest doskonały zarówno, by zapobiegać, jak i leczyć. Nieodzownym czynnikiem jest też jednak utrzymywać zdrową dietę. Może to nam pomóc nawet cofnąć rozwój lub całkowicie wyleczyć wątrobę. A to dlatego,że jak już zapewne wiesz, jeżeli istnieje jakiś organ zdolny do regeneracji, jest nim właśnie nasza wątroba.
Przyjrzyjmy się teraz, jakich wspaniałych właściwości może dostarczyć ten niepozorny cytrus naszej wątrobie.
Cytryna jako naturalny środek oczyszczający wątrobę
Już wiele razy na tym blogu mówiliśmy Ci o wspaniałych korzystnych właściwościach, jakich cytryna może dostarczyć, by wspomóc proces oczyszczania, pobudzając tym samym naturalny detoks. W tym artykule skupimy się jednak na tym, jaki związek zachodzi między cytryną i zdrowiem naszej wątroby.
Oto niektóre z korzyści, jakich cytryna może dostarczyć naszej wątrobie:
- Regularne spożywanie cytryny zwiększa ilość wytwarzanego przez nas moczu. Dzieje się tak dlatego, że głównym składnikiem tego owocu jest składnik znany jako cytrynian.
- Cytrynian jednocześnie w naturalny sposób wchłania z naszego organizmu niebezpieczne toksyny, które często przybierają formę kryształów w naszej wątrobie. Jeżeli ilość toksyn jest duża, mogą one nawet uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie tego niezbędnego do życia organu.
- Występujący w cytrynie kwas cytrynowy zwiększa zdolność wątroby do rozkładania i neutralizowania zgromadzonych w niej toksyn. Później są one po prostu wydalane z moczem.
Sok z cytryny – zmniejsza stany zapalne i usuwa zły cholesterol
Według wyników szczegółowego badania przeprowadzonego w 2002 roku przez czasopismo “European Journal od Nutrition”, skórka z cytryny może nam pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi oraz w wątrobie. To z kolei ułatwia zwalczyć stany zapalne tego organu.
Przeczytaj też: Skórka z cytryny – poznaj jej leczniczy sekret
Jak możesz skorzystać ze wspaniałych właściwości, które kryje w sobie niepozorna skórka z cytryny?
- Przede wszystkim wykorzystaj sposób znany jako mrożona cytryna. Szczegółowe objaśnienie tej prostej lecz skutecznej metody znajdziesz w innym artykule opublikowanym na naszym blogu.
- Cytryna zawiera wysokie stężenie pewnego rodzaju flawonoidu znanego jako hesperydyna. Wykazuje ona właściwości chroniące naszą wątrobę przed efektami stanów zapalnych i nagromadzenia się w tym organie złego cholesterolu.
- Zdaniem wielu specjalistów dietetyków regularne spożywanie soku z cytryny oraz octu jabłkowego może być bardzo skuteczne w leczeniu stanów zapalnych wątroby oraz hepatomegalii, czyli opuchlizny wątroby. Jest to składnik naturalny, który śmiało możesz spożywać codziennie, stosując przy tym inne zalecenia lekarskie.
Cytryna zmniejsza ilość tłuszczu w wątrobie
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że czynność tak prosta jak wypicie z rana szklanki letniej wody z cytryną może wspomóc nasze procesy trawienne. Dzieje się tak z następujących powodów:
- Cytryna wspomaga przyswajanie spożywanych przez nas pokarmów i wchłanianie zawartych w nich składników odżywczych.
- Sok z cytryny pomaga zapobiegać rozwinięciu się schorzenia znanego jako stłuszczenie wątroby. Znacznie obniża też ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego z racji swoich właściwości obniżających poziom tłuszczu i cholesterolu.
- Flawonoidy zawarte w cytrynie zachowują się jak środek tonizujący i kojący na nasz układ trawienny. Dodatkowo, redukują one uczucie głodu.
- Należy też pamiętać, że dzięki cytrynie zwiększa się produkcja kwasu solnego w naszym żołądku. To z kolei pomaga jeszcze lepiej trawić spożywany przez nas pokarm i wchłaniać zawarte w nim składniki odżywcze.
A zatem do dzieła – zachęcamy Cię, by każdego poranka wypijać szklankę letniej wody z sokiem z cytryny. Bardzo szybko zauważy to Twoja wątroba.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Perez, L. (2011). El hígado. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition.
- Josué Gonzalez. (2013). Colesterol. 1. https://doi.org/10.1109/FCST.2015.28.
- Muñoz Bartolo, G. (2015). Hepatomegalia. Pediatria Integral.