Żucie gumy - co dzieje się wtedy z Twoim ciałem?

Cukier z gumy do żucia może utknąć na zębach, ułatwiając tym samym gromadzenie się i rozwój bakterii, które prowadzą do powstawania ubytków, płytki nazębnej i innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.
Żucie gumy - co dzieje się wtedy z Twoim ciałem?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żucie gumy może się wydawać całkowicie nieszkodliwym nawykiem, ale to tylko pozory. Ten artykuł nie ma jednak na celu wywołania paniki.

Chcemy jedynie przestrzec Cię i zwrócić uwagę na to, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy żujesz gumę. Zwłaszcza, że często sięgamy po kawałek gumy do żucia, kiedy jesteśmy zestresowani, głodni albo po prostu mamy taki nawyk.

Słodki smak oraz sprężysta tekstura gumy do żucia mogą uzależniać. Dlatego w tym artykule dokładnie i szczerze opiszemy zalety oraz wady, jakie ma codzienne żucie gumy.

Żucie gumy – zdrowe czy niezdrowe?

Żucie gumy jest nieszkodliwe, jeśli umyjesz potem zęby. Dbanie o higienę jamy ustnej sprawia, że żucie gumy jest całkiem nieszkodliwym nawykiem.

Wielu osobom guma pozwala się odprężyć, skupić na czymś i zwalczyć stres. Guma do żucia może być też doskonałym sposobem na zwalczanie popołudniowych zachcianek żywieniowych. Przyjrzyjmy się temu.

Zalety żucia gumy

1. Lepsza koncentracja

Liczne badania naukowe dowiodły, że guma do żucia zmienia poziom kortyzolu w ślinie.

Guma do żucia w papierku

Ten hormon odpowiedzialny za powstawanie stresu zmniejsza się o 16%, kiedy żujesz gumę. Niższy poziom stresu oznacza spokojniejszy umysł oraz lepszą koncentrację.

2. Mniejszy apetyt

Istnieje teoria, że żucie gumy pozwala oszukać żołądek, dzięki czemu nie podjadasz między posiłkami. To pomaga Ci unikać niezdrowych przekąsek ubogich w składniki odżywcze, takich jak słodycze czy napoje gazowane.

3. Pożegnaj się ze zgagą

Żucie gumy zwiększa produkcję śliny, dzięki czemu jedzenie i napoje łatwiej przechodzą przez przełyk. W efekcie tego Twoje ciało nie ma problemu z neutralizacją powstających tam kwasów.

zgaga u kobiety

Jeśli masz problemy ze zgagąnajlepiej sprawdzą się gumy o takich smakach jak mięta, mięta pieprzowa lub eukaliptus. Gumy o smakach owocowych nie są zalecane, ponieważ mogą wywołać bóle żołądka.

Wady żucia gumy

1. Nadmiar cukru może spowodować przybieranie na wadze

Niektóre gumy, podobnie jak większość słodyczy, składają się głównie z przetworzonego cukru, sztucznych dodatków i innych chemikaliów.

To sprawia, że guma do żucia może być niezdrową przekąską, której zbyt częste spożywanie może prowadzić do kompulsywnego objadania się produktami o znikomych wartościach odżywczych.

2. Uważaj na aspartam

Aspartam jest substancją słodzącą stosowaną w gumie bez cukru.

Guma do żucia w drażetkach

Składnik ten zawiera fenyloalaninę, substancję szkodliwą dla osób z fenyloketonurią, dziedziczną chorobą atakującą mózg.

3. Groźne substancje o działaniu przeczyszczającym

Bezcukrowa guma zawiera sorbitol, środek przeczyszczający, który nadmiernie spożywany może powodować przewlekłą biegunkę i ból brzucha.

Jurgen Bauditz, niemiecki gastroenterolog, zaleca spożywanie nie więcej niż pięciu gramów sorbitolu na tydzień.

4. Ból szczęki

Guma do żucia może prowadzić do problemów z prawidłowym zamknięciem szczęki.

Kobieta z bólem szczęki

Dzieje się tak, gdy ściera się staw skroniowo-rzuchwowy (staw, który pozwala otwierać i zamykać usta).

5. Ubytki, płytka nazębna i inne problemy

Cukier z gumy do żucia może utknąć na zębach, ułatwiając tym samym gromadzenie się i rozwój bakterii, które prowadzą do powstawania ubytków, płytki nazębnej i innych problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Z tego powodu dentyści nie polecają gumy. Jeśli zdecydujesz się na sięgnięcie po jedną, postaraj się umyć zęby natychmiast po wyrzuceniu gumy do żucia.

6. Zawiera produkty pochodzenia owczego

Guma zawiera lanolinę, która pochodzi z owczej wełny. Jest to woskowa substancja, która utrzymuje miękkość gumy do żucia. Mimo że lanolina nie została uznana za szkodliwą dla zdrowia, wciąż do końca nie wiadomo jaki ma wpływ na ludzki organizm.

Pamiętaj, że guma do żucia może mieć pozytywny wpływ na Twój organizm, ale tylko pod warunkiem, że stosujesz ją w odpowiedni sposób i z zachowaniem umiaru. Wiedza na temat potencjalnej szkodliwości tego popularnego produktu pomoże Ci korzystać z niego w bardziej rozsądny sposób.

Kobieta wkłada gumę do żucia do ust

Ostatecznie to Ty jesteś panem własnych decyzji. Cukierek może leżeć przed Tobą, ale to Ty wybierasz, jak go “użyć”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Park E., Edirisinghe I., Inui T., Kergoat S., et al., Short term effects of chewing gum on satiety and afternoon snack intake in healthy weight and obese women. Physiol Behav, 2016.
  • DiNicolantonio JJ., Lucan SC., O’Keefe JH., The evidence for saturated fat and for sugar related to coronary heart disease. Prog Cardiovasc Dis, 2016. 58 (5): 464-72.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.