Żółtko na piękne i zdrowe włosy!
Czy wiesz, że żółtko kurzego jajka świetnie wpływa na zdrowie i wygląd włosów? Jeśli nie, to koniecznie powinnaś je wypróbować do codziennej pielęgnacji kosmyków.
Żółtko bez wątpienia należy do grupy produktów spożywczych, które mają nie tylko zbawienne działanie zdrowotne dla naszego organizmu, ale są również świetną receptą na piękną skórę i lśniące włosy. Dostarczają nam wiele witamin i minerałów, nie zawierając przy tym żadnych substancji chemicznych.
Dzisiaj podpowiemy Ci, jak wykorzystać żółtko do mycia głowy. Możesz być pewna, że nic nie odżywi, umyje i nawilży Twoich kosmyków lepiej niż to proste, naturalne remedium do pielęgnacji włosów!
Żółtko – bardziej naturalnie się nie da!
Jajka są od dawien dawna jednym z niezbędnych elementów każdej zdrowej diety. Mimo tego, że były przez wielu krytykowane za wysoką zawartość cholesterolu, są one autentyczną skarbnicą wartościowych substancji odżywczych.
Nawet w dzisiejszych czasach kurze jaja są jednym z najbardziej naturalnych produktów pochodzenia zwierzęcego. W przeciwieństwie do mleka i do mięsa – przetwarzanych, aromatyzowanych i konserwowanych, jajka zdołały zachować swą pierwotną postać.
Ten fakt jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia. A przy okazji mamy w domu całkowicie naturalny, prosty i niezawodny szampon – żółtko.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Maseczki z jajka – 3 sposoby na zdrowe włosy
Czego dostarcza nam żółtko?
Już nasze babcie używały żółtka, żeby mieć czyste, odżywione i jedwabiste w dotyku włosy.
Ale dlaczego akurat żółtko?
- Zawiera witaminy z grupy B (B1, B3, B12, kwas foliowy i biotynę), a także witaminy A, E i D.
- Obfituje w minerały, takie jak selen, cynk, fosfor i żelazo.
Niektóre panie mieszają żółtko ze swoim szamponem. W ten sposób myją głowę swoim ulubionym produktem, ale z efektem dużo bardziej odżywionych włosów.
My jednak postaramy się Cię przekonać, że żółtko samo w sobie jest szamponem, a nie dodatkiem do chemicznych produktów pielęgnacyjnych.
Czego potrzebujemy?
- Jednego żółtka, bez resztek białka. Przy długich włosach będziemy potrzebowali dwóch żółtek.
Polecamy używanie jajek z chowu na wolnym wybiegu. Chociaż są trochę droższe, masz pewność co do ich pochodzenia.
Zapach jajka zazwyczaj znika, kiedy włosy są już suche, ale jeżeli naprawdę Ci przeszkadza, możesz wymieszać żółtko z kilkoma kropelkami olejku aromatyzującego. Poniżej parę przykładów:
- Drzewo herbaciane – na usunięcie łupieżu.
- Mięta – efekt orzeźwiający.
- Pomarańcze i mandarynki – słodki, przyjemny aromat.
- Cytryna – na łatwo przetłuszczające się włosy.
- Lawenda – usuwa łupież i ma efekt relaksacyjny.
Jak się go używa?
- Na mokre lub wilgotne włosy nakładamy żółtko. Należy pokryć nim całą długość włosów, delikatnie wymasować głowę i pozostawić na minutę.
- Następnie płuczemy letnią wodą. To bardzo ważne, żeby nie użyć zbyt ciepłej wody, bo jeżeli zachowała się chociaż odrobina białka, to będziemy musiały wyciągać z naszych włosów małe, białe drobinki.
Odżywka z octu
Jeżeli interesują Cię produkty tylko naturalne, następnym krokiem będzie odżywka z octu jabłkowego.
- Mieszamy ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:5.
- Jeżeli mamy bardzo wysuszone włosy, dodajemy więcej octu, a jeżeli nasze włosy są tłuste, więcej wody.
- Płuczemy włosy tak przygotowaną mieszanką i ponownie myjemy wodą.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Ocet jabłkowy – jego 3 wspaniałe zastosowania w zabiegach kosmetycznych
Na wyjątkowo suche włosy
Szampon z żółtka jest idealny zwłaszcza, gdy Twoje kosmyki są nadmiernie wysuszone włosy i mają uszkodzone końcówki.
Dodatkowo raz na tydzień albo co 10 dni powinnyśmy używać maseczki. Najlepiej naturalnej, na przykład na bazie jogurtu, awokado lub dojrzałego banana.
Możemy także uniknąć suchych, rozdwojonych końcówek, nakładając odrobinę olejku kokosowego, kiedy jeszcze włosy są mokre.
Inne szampony 100 % naturalne
W innych artykułach pisaliśmy o naturalnych produktach, która mogą spełniać rolę szamponu. Najlepiej gdybyś spróbowała kilku i wybrała ten najbardziej dla Ciebie odpowiedni. Świetnym wyborem będzie:
- Soda oczyszczona i ocet jabłkowy: Najprawdopodobniej jest najtańszą alternatywą. Nie polecamy go jednak do zbyt suchych włosów.
- Glinka Ghassoul: Ten rodzaj gliny jest używany w krajach arabskich. Służy on zarówno do mycia włosów, jak i skóry głowy. Oczyszcza ona wyjątkowo dogłębnie i nie musimy myć głowy tak często jak w przypadku innych szamponów.