Kostki - jak zmniejszyć powstającą na nich opuchliznę?
Kostki stanowią niezwykle delikatną część naszego ciała. Zbudowane są z więzadeł, kości i mięśni. Z jednej strony kostki muszą wykazywać się niezwykłą wytrzymałością, gdyż to one podtrzymują cały ciężar naszego ciała. Z drugiej jednak, są one najbardziej podatne na wszelkie zranienia i kontuzje.
Jednym z najczęstszych problemów dotykających okolice kostki jest opuchlizna, która może być spowodowana zatrzymaniem płynów, chodzeniem po nierównych powierzchniach, używaniem złego obuwia, skręceniami lub skurczami.
Ból kostki i jego przyczyny
Opuchlizna nie zawsze musi powodować ból, za to jest niezwykle uciążliwa. Jeśli odczuwasz ból po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kostki lub obu kostek, może to być objaw ich stłuczenia. Jeżeli taka dolegliwość stale Ci dokucza, powinnaś skontaktować się z lekarzem.
Jeśli, natomiast, oprócz bólu zauważasz u siebie również stan zapalny, może być to skutkiem uderzenia lub lekkiego skręcenia. Leczenie w obu przypadkach przebiega podobnie, gdyż objawy są niemal jednakowe.
Popularnym sposobem na przyniesienie ulgi spuchniętej lub obolałej kostce jest przyłożenie lodu. Możesz wykorzystać tutaj plastikowy woreczek, który napełnisz kostkami lodu, a następnie przykryjesz szmatką lub opakowanie, które służy do przechowywania płynnych substancji w zamrażarce (zazwyczaj wykorzystuje się je do przechowywania lekarstw lub szczepionek).
Jeśli nie podoba Ci się rozwiązanie z użyciem lodu, możesz zamoczyć nogi w misce wypełnionej zimną wodą i pozostawić tak na około 15 do 20 minut. Zabieg ten powtarzaj co dwie do trzy godziny przez przynajmniej trzy dni z rzędu.
Pamiętaj, że lód jest niesamowitym wytchnieniem dla opuchniętej kostki. Domowe sposoby na stłuczenia to po prostu schłodzenie danego miejsca i natychmiastowe zastosowanie ciepłej kąpieli. Różnica temperatur doskonale działa na cyrkulację krwi, a przez to jest wspaniałym zabiegiem niwelującym siniaki.
Jak pozbyć się obrzęku kostki?
Obrzęk lub inaczej opuchlizna kostki to najczęściej efekt długotrwałego stania lub siedzenia. Jest to objaw występujący dość często u ciężarnych kobiet, osób z nadwagą lub tych, prowadzących siedzący tryb życia. Jest spowodowany zatrzymaniem płynów, które następnie gromadzą się w dolnych obszarach naszego ciała.
Dobra wiadomość jest taka, że istnieje mnóstwo sposobów, które w łatwy sposób pozwalają na pozbycie się tego problemu, należą do nich, na przykład: uprawianie sportów, trzymanie nóg przez kilka minut w górze. Jednak, gdy pojawiają się u ciebie częste zapalenia lub cierpisz z powodu dodatkowych chronicznych dolegliwości, najlepiej będzie skontaktować się z lekarzem.
Plan działania
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić jest identyfikacja przyczyn Twojego problemu. Umożliwi Ci to wybranie odpowiedniej formy leczenia. Powody mogą być różne, na przykład niedożywienie, otyłość, zapalenie stawów, problemy z sercem, choroby nerek.
Jeśli zauważasz u siebie którąkolwiek z powyższych przyczyn, powinnaś czuć się zaalarmowana i podjąć kolejny krok. Oznacza to zmianę dotychczasowego stylu życia, po to, by mieć swoje ciało cały czas pod kontrolą.
Inne kwestie, które warto wziąć pod uwagę
Jeśli regularnie zażywasz lekarstwa, występująca u Ciebie opuchlizna może być jednym z ich skutków ubocznych. Jednymi z najczęściej stosowanych leków o takich skutkach są hormony (np. tabletki antykoncepcyjne), antydepresanty, leki na nadciśnienie. Jeśli nie zachodzi wyraźna potrzeba staraj się unikać stosowania takich środków lub poproś lekarza o mniej inwazyjną alternatywę.
W diecie powinnaś znacznie ograniczyć spożywanie soli, gdyż sód wywołuje zatrzymywanie płynów nie tylko w rejonie kostki, ale i w całym organizmie. Ćwiczenia są także niesamowicie ważne dla Twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży, pracujesz całymi dniami lub należysz już do osób starszych. Możesz wykonywać przeróżny rodzaj aktywności fizycznej. Dostosuj ją do własnych umiejętności. Spacery trzy razy w tygodniu są wysoce zalecane.
Aby uniknąć obrzęków kostki, musisz uważać, by nie pozostawać długi czas w tej samej pozycji (nie ważne czy siedzisz czy stoisz). Jeśli Twoja praca zmusza Cię do tego, spróbuj co jakich czas zmienić pozycję ciała. Czasem wystarczy po prostu wstać zza biurka i podejść do okna, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Taka mała rzecz może zdziałać cuda!
Inną ważną wskazówką jest unikanie noszenia spodni, skarpetek lub butów ciasno oplatających kostkę. Uważaj także na obszar wokół mięśni, bardzo mocne opięcie tego obszaru może mieć poważne konsekwencje dla dolnych partii twoich nóg.
Domowe sposoby na spuchniętą kostkę
Umieść nogi wysoko w górze
Mogą być one oparte o kanapę lub krzesło. Trzymaj je cały czas wyprostowane. Woreczek wypełniony lodem połóż na spuchnięte miejsce i przykryj szmatką. Pozostaw na kilka minut.
Jest też drugi wariant. Leżąc na łóżku, unieś obie nogi do góry i oprzyj je tak, by pięty dotykały ściany. Wyprostuj nogi tak mocno jak tylko potrafisz. Natychmiast poczujesz, jak krew zaczyna przepływać przez Twoje ciało, a opuchlizna stopniowo ustępuje. Trudno jest wytrzymać w tej pozycji dłużej niż pięć minut, ale z biegiem czasu nabierzesz wprawy.
Zastosuj zimny okład
Może to być nawet paczka mrożonych warzyw. Owiń go szmatką, tak, by bezpośrednio nie dotykał on skóry i nie odmroził jej. Gdy okład nagrzeje się, umieść go z powrotem w zamrażarce. Możesz wykorzystać go ponownie później.
Wykorzystaj ocet
Jeśli występuje u ciebie skręcenie, zapalenie ścięgna, ból lub zwichnięcie, możesz także owinąć chore miejsce zimnym i ciepłym octem. Równą ilość wody i octu gotuj w garnku przez około pięć minut. Następnie, namocz ręcznik gotowym płynem i owiń nim kostkę. Pozostaw na kilka minut. Tę samą czynność powtórz z tą różnicą, że tym razem użyjesz zimnego octu. Cały zabieg powtórz sześć razy (po dwa razy na każdą temperaturę).
Inne triki
Na spuchnięte kostki dobry jest także ogórek. Kilka plasterków ogórka połóż na chore miejsce i owiń je szmatką lub bandażem. Zabieg ten ma na celu pochłonięcie płynów i przyspieszenie całego procesu leczenia.
Doskonałym ćwiczeniem na opuchnięte kostki jest siedzenie na ziemi z wyciągniętymi nogami. Dodatkowo, należy piętnaście razy zatoczyć stopami “kółka” zgodnie z ruchem wskazówek zegara i piętnaście razy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Wykonując takie ćwiczenie znacznie poprawisz cyrkulację krwi w swoim organizmie.
Już niedługo poczujesz ulgę!
Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości Sandy Austin, jo marshall, Cakersandco, Gainesvegas.