Zmartwienia nie pozwalają ci spać - co zrobić?

Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności jest zmartwienie. To prowadzi nas do stanu czujności, który uniemożliwia nam zasypianie. Oto kilka wskazówek, jak zwalczyć tę sytuację.
Zmartwienia nie pozwalają ci spać - co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2021

Większość z nas w pewnym momencie życia miała kłopoty z odpoczynkiem. Zwłaszcza, gdy umysł jest zaśmiecony myślami, które generują zmartwienie, niepokój, strach i stres. Na szczęście tutaj pokazujemy, co zrobić, gdy zmartwienia nie pozwalają ci spać.

Emocje zwykle uniemożliwiają nam zasypianie. Cóż, ich funkcją jest utrzymywanie czujności i gotowości do stawienia czoła zagrożeniom lub unikania niebezpieczeństwa. Okoliczności, które stawiają nas w tym stanie, są zwykle związane z problemami finansowymi, zawodowymi, rodzinnymi i zdrowotnymi.

Co istotne, najgorszym elementem tego problemu jest to, że fakt, iż nie możesz spać z powodu zmartwień, generuje więcej obaw. To z kolei powoduje błędne koło. Wykazano, że w dłuższej perspektywie ta dynamika generuje poważne problemy zdrowotne, dlatego uważa się, że konieczna jest interwencja na czas.

Dzisiaj podpowiemy co zrobić, gdy zmartwienia nie pozwalają ci spać.

Zmartwienia nie pozwalają ci spać w nocy – jak temu zaradzić

Zobaczymy sześć przydatnych wskazówek, jak uwolnić się od nocnych zmartwień i spokojnie zasnąć. Możesz zastosować niektóre z nich w praktyce lub połączyć kilka z nich.

1. Dbaj o harmonogram snu

Staraj się mieć stały harmonogram snu. Dość częstym błędem, który zakłóca czas snu, jest pozostawanie późno w nocy i późne wstawanie w weekendy. Następnie staramy się położyć się spać o zwykłej porze w niedzielne wieczory.

Najlepiej jest iść spać i wstać wcześnie. Staraj się żyć zgodnie z harmonogramem. W ten sposób przyzwyczaisz swój organizm i sam przygotuje się do snu, gdy nadejdzie czas.

Zmartwienia nie pozwalają ci spać - bezsenność
Zmiana harmonogramów rutyny snu nie jest korzystna. W takich przypadkach wczesne wstawanie każdego dnia jest droższe.

2. Spisz swoje myśli przed snem

Jednym ze sposobów na wyrzucenie z głowy niepokojących myśli jest zapisanie ich. Wykonywanie tej czynności na kilka minut przed pójściem spać może przynieść ulgę i wspomóc utrzymanie snu w nocy.

Możesz prowadzić dziennik zmartwień, w którym zapisujesz wszystkie sytuacje, które cię niepokoją. Badania pokazują, że ta technika może być skuteczna w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.

Pomóc może samo zapisanie swoich zmartwień. Przejrzyj swoje notatki po kilku dniach i zadaj sobie pytanie, czy to, co cię tak przygnębiło, naprawdę się wydarzyło. Z biegiem czasu zauważysz, że większość się nie sprawdza.

3. Jeśli zmartwienia nie pozwalają ci zasnąć, wstań z łóżka

Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, im mocniej próbujesz zasnąć, tym mniejsza szansa na zaśnięcie. Ponieważ leżenie bez powodzenia powoduje jeszcze większy niepokój.

Ponadto twój umysł zaczyna kojarzyć łóżko z przygnębiającą sytuacją. W związku z tym następnym razem, gdy pójdziesz spać, przypomnisz sobie nieprzyjemne doświadczenie.

W takich przypadkach najlepiej jest wstać z łóżka, wyjść z pokoju i wykonywać inne czynności, aż znów poczujesz się senny. Unikaj robienia rzeczy, które cię aktywizują, takich jak ćwiczenia, prace domowe lub jakieś pilne prace oczekujące na realizację. Zamiast tego przejrzyj czasopismo, pokoloruj mandale, rób na drutach, medytuj.

4. Unikaj używania urządzeń elektronicznych przed snem

Podczas godzin przed pójściem spać unikaj wystawiania się na ekrany urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, komputery, tablety). Zwłaszcza, gdy zmartwienia nie pozwalają ci zasnąć.

Wykazano, że światło emitowane przez te urządzenia zmienia rytm biologiczny i wydzielanie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację cykli snu i czuwania.

5. Wykonuj techniki relaksacyjne

Każdego dnia poświęć chwilę na relaks. Unikaj usprawiedliwiania się, mówiąc, że jesteś na to zbyt zajęty. Jeśli tak myślisz, to właśnie najpilniej potrzebujesz kilku minut dla siebie. Nie musi to zająć więcej niż 20 minut. Ważne jest, abyś zrobił z tego nawyk.

Wykonuj techniki, takie jak medytacja, progresywna relaksacja mięśni, joga, wizualizacja lub ćwiczenia głębokiego oddychania. Rozwijaj je w ciągu dnia i gdy masz problemy z zasypianiem.

Ważne jest, aby nie rezygnować z tych praktyk, kiedy zaczniesz lepiej spać. Cóż, są to również sposoby na zapobieganie bezsenności i lękom.

6. Ćwicz wdzięczność przed snem

Kiedy kładziesz się spać, zamiast skupiać się na wszystkim, co negatywne i co wywołuje udrękę, pomyśl o dobru, które cię otacza. Bez względu na to, jak małe ono jest, bądź za to wdzięczny. Udowodniono, że wdzięczność podnosi poziom dobrego samopoczucia i satysfakcji z własnego istnienia.

Możesz być wdzięczny za tak proste rzeczy, jak wygodne łóżko, poranną kawę lub relaksującą kąpiel. Pamiętanie o tych rzeczach i dziękowanie za nie może pomóc lepiej spać. Badanie wykazało, że ludzie, którzy konsekwentnie praktykują wdzięczność, mają wyższą jakość i długość snu.

Medytacja przed snem
Jeśli uda ci się spędzić trochę czasu na medytacji przed snem, możesz uwolnić się od zmartwień i dobrze się wyspać.

Kiedy udać się do specjalisty, jeśli zmartwienia nie pozwalają Ci spać?

Brak snu, pogłębiany przez lęk, zwiększa ryzyko poważnych powikłań, które wpływają na zdrowie i ogólne samopoczucie, takich jak:

  • Choroby sercowo-naczyniowe.
  • Otyłość.
  • Cukrzyca.
  • Zaburzenia funkcji poznawczych
  • Drżenia i skurcze mięśni.

To powiedziawszy, jeśli zmartwienia nie pozwalają ci spać przez kilka dni, musisz udać się do specjalisty. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy.

Udanie się do pracownika służby zdrowia pomoże zidentyfikować przyczyny i zastosować najbardziej odpowiednie leczenie w twoim przypadku. Może to być twój zaufany lekarz, specjalista od zaburzeń snu lub psychoterapeuta.

Dobry wypoczynek to filar zdrowia i dobrego samopoczucia

Nie należy lekceważyć problemów ze snem. Gdy się pojawią, należy podjąć niezbędne środki, aby przywrócić odpoczynek.

Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zastosowanie wskazówek, które właśnie przedstawiliśmy. Ale jeśli problem nie ustąpi, najlepiej udać się do profesjonalisty. Bezsenność może być wskaźnikiem innych, poważniejszych problemów, takich jak zaburzenia lękowe lub depresja.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.