Złamanie kości biodrowej: najważniejsze informacje

Złamanie kości biodrowej: najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2021

Złamanie kości biodrowej cechuje wysoka umieralność, ponieważ pacjenci, których najczęściej dotyka ten uraz, są w starszym wieku i zazwyczaj cierpią z powodu gorszego stanu zdrowia.

Złamanie kości biodrowej to poważny uraz, który czasami może zagrażać życiu pacjenta. To najcięższe powikłanie osteoporozy, które niestety stanowi bardzo częsty problem zdrowotny u osób starszych. W takich krajach jak choćby Hiszpania rocznie występuje 60 000 przypadków, co oznacza, że występuje 1 przypadek na każdy 1000 osób.

Większość osób, które dotyka ten uraz, ukończyło 80. rok życia, co komplikuje podejście kliniczne i możliwości powrotu do zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat złamania kości biodrowej i prognoz po tym urazie, koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.

Na czym polega złamanie kości biodrowej?

Złamanie kości biodrowej definiujemy jako uraz i pęknięcie kości, do którego dochodzi w górnej części kości udowej, zgodnie ze słowami Hiszpańskiej Narodowej Rady Badawczej. W zależności od lokalizacji, może dotknąć głowę kości udowej, szyjkę kości udowej, krętarz lub inne jej części.

Złamania szyjki kości udowej są wewnątrztorebkowe, co oznacza, że zachodzą w środku torebki stawowej. W tym przypadku, w punkcie, w którym kończy się kość udowa i miednica. Urazy krętarza i urazy innych części są klasyfikowane jako zewnątrztorebkowe, ponieważ nie wpływają na sam staw, ale raczej zachodzą wzdłuż kości.

Zgodnie z materiałami udostępnionymi na profesjonalnym portalu Medigraphic, wyróżniamy różne rodzaje złamań kości udowej, które są wyróżniane na podstawie różnych parametrów. W zależności od stopnia przemieszczenia zniszczonej kości, definiujemy następujące kategorie:

  • Stopień I: niekompletne złamanie lub pęknięcie.
  • Stopień II: całkowite złamanie, ale bez przemieszczenia struktur kostnych.
  • Typ III: całkowite złamanie z częściowym przemieszczeniem. Separacja wynosi poniżej 50%.
  • Typ IV: całkowite złamanie z całkowitym przemieszczeniem. Wcześniej połączone struktury kostne już się nie stykają.
Osteoporoza kości
Osteoporoza to jeden z czynników ryzyka, który prowadzi do wystąpienia złamania kości biodrowej. Właśnie dlatego są na nie bardziej narażone kobiety.

Co wywołuje złamanie kości biodrowej?

Jak stwierdzono na portalu Mayo Clinic, silne uderzenie, na przykład podczas wypadku samochodowego lub upadku z dużej wysokości, może wywołać złamanie kości biodrowej u każdej osoby, bez względu na wiek i płeć.

Jednak, jak już wspomnieliśmy, większość pacjentów ma 80 lat lub więcej, jak również pojawia się częściej u kobiet. Dzieje się tak z powodu częstszego występowania osteoporozy w tej grupie wiekowej, która sprawia, że kości bardziej podatne na mechaniczne naciski i uderzenia.

Kości nie są całkowicie uszczelnionymi tkankami, ponieważ są tworzone i niszczone zgodnie z indywidualnym wzrostem i wymogami fizjologicznymi. Ten proces jest znany jako remodelowanie. Po ukończeniu 30. roku życia wskaźnik niszczenia tkanki kostnej przekracza wskaźnik produkcji, przez co kości stają się delikatne, porowate i słabe.

Oznacza to, że takie samo uderzenie u starszego pacjenta z osteoporozą wiąże się z o wiele większym ryzykiem złamania osoby niż u młodszej osoby. Większość przypadków klinicznych występuje, gdy osoba upada z pozycji stojącej, co wywołuje pęknięcie kości udowej o większym lub mniejszym natężeniu.

Czynniki ryzyka

Jak już zauważyliśmy, starszy wiek to jeden z największych czynników ryzyka wystąpienia złamania kości biodrowej. Mimo tego istnieją jeszcze inne czynniki, które dodatkowo zwiększają ryzyko pojawienia się tego rodzaju poważnego urazu.

Zaliczamy do nich między innymi:

  • Płeć: Kobiety tracą gęstość kości o wiele szybciej niż mężczyźni. Właśnie dlatego 80% pacjentów, u których pojawiają się złamania kości, to kobiety. Dzieje się tak między innymi z powodu spadku produkcji hormonów płciowych, takich jak estrogen, podczas menopauzy.
  • Osteoporoza: Jak już stwierdzono, cierpienie na osteoporozę zwiększa ryzyko wystąpienia złamania kości udowej po upadku.
  • Problemy z odżywianiem: Niedobory wapnia i określonych witamin może wynikać z braku gęstości kości podczas wzrostu i rozwoju.
  • Alkohol i tytoń: Te uzależniające toksyny i inne leki zaburzają współczynnik produkcji i zużycia kości.

Jeśli nie jesteś starszą osobą, ryzykowna jazda, stosowanie używek i leków oraz brak ćwiczeń fizycznych to niektóre z przyczyn, które mogą prowadzić do wypadku i złamania kości biodrowej. Jednak rzadko kiedy dotyka ono osoby młode, prowadzące zdrowy styl życia.

Objawy złamania kości biodrowej

Jak wskazano w MSD Manuals, za najczęściej występujący objaw uznaje się bardzo silny oraz wyraźny ból w okolicy pachwiny, który pojawia się po upadku. Jeśli doszło do oddzielenia fragmentów kości (jak w urazie typu III lub IV), pacjent nie będzie w stanie chodzić, stać ani nawet poruszać kontuzjowaną nogą.

Jeśli z kolei złamanie jest niewielkie (typ I), pacjent może starać się prowadzić normalne życie przez kilka dni, mimo odczuwanego bólu. Takie zachowanie nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko śmierci, zarówno na krótszą, jak i na dłuższą metę.

Możliwe powikłania

Badania wykazały, że od 2 do 7% pacjentów umiera podczas ostrej fazy hospitalizacji, czyli krótko po przyjęcie. Od 6 do 12% starszych osób, które przeżywają ten etap, umiera w trakcie pierwszych miesięcy po złamaniu kości, a do 33% na przestrzeni roku.

Tym samym prawdopodobieństwo śmierci od razu to wystąpieniu urazu wynosi 5-10%, a po roku zwiększa się do 1/3 wszystkich pacjentów. Co więcej, ponad 10% osób, którym udaje się przetrwać, zostaje całkowicie unieruchomionych, bez możliwości powrotu do swojego miejsca zamieszkania. Niestety prognozy są bardzo złe.

Dlaczego są aż tak tragiczne? Niektóre z cytowanych wcześniej źródeł tłumaczą, że dzieje się tak z powodu niektórych z najczęściej występujących komplikacji złamań kości biodrowej:

  • Zakrzepy, które powstają w nogach lub płucach: Odcinają normalny przepływ krwi, prowadząc często do śmierci.
  • Ryzyko rozwoju odleżyn: Ponieważ pacjent jest przez dłuższy czas przykuty do łóżka szpitalnego. To może prowadzić do wystąpienia infekcji ogólnoustrojowych, które również często prowadzą do śmierci u osób starszych.
  • Zwiększona utrata masy mięśniowej: Leżąc w łóżku, pacjent będzie tracił masę mięśniową, co dodatkowo zmniejsza jego szanse na wyzdrowienie.
  • Infekcje: Takie jak infekcje dróg moczowych, zapalenie płuc, czy sepsa.

Diagnozowanie złamania kości biodrowej

Po poważnym upadku kluczową rolę odgrywa jak najszybsze udzielenie pomocy medycznej, zwłaszcza u osób starszych. Lekarz zleci wykonanie prześwietlenia, które pokaże rozmiar złamania.

W zależności od tego, jak poważny jest uraz, lekarz zdecyduje jaką interwencję należy przeprowadzić.

Operacja po złamaniu kości biodrowej

Mimo przedstawionych dotychczas danych złamanie kości biodrowej u starszej osoby nigdy nie jest uznawane za coś nieuleczalnego. Dlatego też kluczową rolę odgrywa próba poradzenia sobie z tym problemem z pomogą leczenia chirurgicznego.

To bardzo delikatny proces ponieważ, jak wskazała National Library of Medicine of the United States, dochodzenie do siebie po takiej operacji może trwać nawet cały rok.

W zależności od rodzaju złamania, lekarze mogą przeprowadzać różne operacje. Na koniec dzisiejszego artykułu przedstawimy najważniejsze informacje o każdej z dostępnych opcji.

Kobieta w szpitalu
Długi okres hospitalizacji z powodu złamania kości biodrowej zwiększa ryzyko śmierci, więc gdy tylko to możliwe lekarze starają się jak najszybciej podejmować decyzje.

1. Unieruchomienie wewnętrzne złamanej kości za pomocą śruby

Zgodnie z opisem Central Coast Orthopedic, ten zabieg chirurgiczny polega na wykorzystywaniu specjalnych metalowych śrub, aby naprawić złamanie kości biodrowej, Śruby mogą być przytwierdzone do metalowej płytki umieszczonej w kości lub występować samodzielnie. W obu przypadkach wspomagają ponowne połączenie tkanek.

2. Całkowita wymiana stawu biodrowego

Główka i szyjka kości biodrowej oraz panewka w miednicy zostają całkowicie zastąpione sztuczną protezą. To najlepsza opcja w praktycznie każdym przypadku. Wiąże się z poprawą jakości życia pacjentów, którzy przeszli zabieg.

3. Częściowa wymiana stawu biodrowego

W tym przypadku ortopedzi wymieniają jedynie uszkodzoną część kości biodrowej, a nie cały staw. Tę opcję lekarze najczęściej stosują u pacjentów, którzy mają choroby współistniejące lub którzy nigdy nie będą w stanie żyć samodzielnie.

Może Cię również zainteresować: Zdrowie seniorów: opinie i potrzeby

Uraz o wysokiej umieralności

Niestety jeśli dowiesz się, że u Twojego bliskiego doszło do złamania kości biodrowej, sytuacja może być bardzo ciężka. Chociaż pacjent może powrócić do zdrowia po wymianie całego stawu biodrowego i wieść praktycznie normalne życie, to w wielu przypadkach tak się nie dzieje i pacjent umiera przedwcześnie.

Poza poważną sytuacją, jaką jest samo w sobie złamanie kości biodrowej, fakt, że większość osób, które dotyka, to osoby starsze i osoby, u których występują inne schorzenia, dodatkowo komplikuje leczenie. Właśnie dlatego powrót do zdrowia jest tak trudny, a wskaźnik umieralności tak wysoki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.