Zioła na trawienie: poznaj 5 najlepszych!
Rośliny lecznicze mogą wspomóc trawienie w delikatny i naturalny sposób. Jeśli więc cierpisz z powodu dolegliwości takich jak wzdęcia, gazy, nadkwasota, zaparcia, biegunki, wrzody czy niestrawność, sięgnij po zioła na trawienie.
W tym artykule przedstawiamy 5 ziół na trawienie: imbir, kurkuma, lukrecja, cynamon cejloński i koper włoski. Odkryj ich właściwości!
Zioła na trawienie
1. Imbir
Imbir to znany na całym świecie środek na trawienie. Wykorzystywany jest jako przyprawa poprawiająca smak i nadająca wyrazistości daniom. Jeśli chodzi o aspekt medyczny, korzeń imbiru skutecznie działa na biegunkę, wrzody i wzdęcia.
Imbir można spożywać na surowo lub w formie naparu albo wycisnąć go i zmieszać z wodą. Jego smak jest ostry i mocny oraz dobrze rozgrzewa.
2. Kurkuma
Kurkuma to roślina lecznicza o wielu zaletach dla zdrowia. Należy do nich działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne oraz zawartość kurkuminy. Kurkuma skutecznie działa na wrzody i wzdęcia.
Sproszkowany korzeń można dodawać do dań, zarówno słodkich (ciasteczek, kremów, koktajli, soków) jak i wytrwanych (gulaszy, tortilli, warzyw, sosów). Co więcej, można przygotować z niego napar lub przyjmować go w formie suplementu.
Warto zaznaczyć, że kurkumę powinno się spożywać wraz z czarnym pieprzem. Składniki te dodatkowo wzajemnie wzmacniają swoje lecznicze działanie.
3. Lukrecja
Lukrecja to roślina lecznicza popularna w medycynie ajurwedyjskiej, w Indiach oraz w innych krajach. Jej korzeń działa ściągająco na układ trawienny, lekko przeczyszcza i ma właściwości przeciwzapalne.
Dzięki działaniu leczniczemu, lukrecja pomaga leczyć nadkwasotę i wrzody. Jej słodki smak dobrze pasuje także do naparów oraz ziołowych środków opisanych w tym artykule.
Lukrecję można przyjmować także w postaci karmelków lub pastylek lub żuć ją, by wydobyć z niej ekstrakt. Warto przy tym zaznaczyć, że lukrecja może podnosić ciśnienie tętnicze. Dlatego nie jest wskazana osobom z nadciśnieniem.
4. Cynamon cejloński
Cynamon, a szczególnie jego cejlońska odmiana (Cinnamomum zeylanicum) to przyprawa, której nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Ma działanie prozdrowotne dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, antylipidowym, przeciwcukrzycowym, antymikrobowym i antynowotworowym.
Poza zastosowaniem w charakterze przyprawy, nasi przodkowie korzystali z niego jako środka za problemy z układem oddechowym i pokarmowym. Może pomóc w przypadku wrzodów i wesprzeć funkcjonowanie wątroby oraz złagodzić niestrawność. Pomaga także wyeliminować Helicobacter pylori i zapobiega chorobom pasożytniczym.
Cynamon cejloński w proszku można dodawać do gulaszy, pieczeni i słodyczy. Można także przyjmować go w formie kapsułek lub wyciągu.
Czytaj teraz: Remedia z cynamonu na stan przedcukrzycowy
5. Koper włoski
Koper włoski także dobrze działa na trawienie. Na całym świecie stosuje się różne części tej rośliny – nasiona, liście i korzenie. Koper włoski działa wiatropędnie – ułatwia wydalanie gazów w razie wzdęć. Koi też bóle brzucha, redukuje poczucie pełności, ułatwia wydalanie i skutecznie leczy biegunkę.
Co więcej, koper włoski w naturalny sposób i bez działań ubocznych zmniejsza intensywność kolki dziecięcej. Do tego celu wykorzystuje się olej z nasion i podaje dzieciom przez 2 do 12 tygodni, co zmniejsza skurcze jelit i przyspiesza ich ruchy.
Teraz znasz już zioła w efektywny i naturalny sposób wspomagające trawienie. Nie wahaj się więc i sięgnij po nie, a poradzisz sobie lepiej z lekkimi problemami trawiennymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hewlings, S., & Kalman, D. (2017). Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods. https://doi.org/10.3390/foods6100092
- Peterson, S. N., Uchitel, S., Mills, P. J., Sharma, V., Chopra, D., Peterson, C. T., & Denniston, K. (2018). Prebiotic Potential of Herbal Medicines Used in Digestive Health and Disease. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2017.0422
- Tangjitman, K., Wongsawad, C., Kamwong, K., Sukkho, T., & Trisonthi, C. (2015). Ethnomedicinal plants used for digestive system disorders by the Karen of northern Thailand. Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine. https://doi.org/10.1186/s13002-015-0011-9
- Prasad, S., Tyagi, A. K., & Aggarwal, B. B. (2014). Recent developments in delivery, bioavailability, absorption and metabolism of curcumin: The golden pigment from golden spice. Cancer Research and Treatment. https://doi.org/10.4143/crt.2014.46.1.2
- Alexandrovich, I., Rakovitskaya, O., Kolmo, E., Sidorova, T., & Shushunov, S. (2003). The effect of fennel (Foeniculum vulgare) seed oil emulsion in infantile colic: A randomized, placebo-controlled study. Alternative Therapies in Health and Medicine.