Zielone jabłko na pusty żołądek
Wszystkie odmiany jabłek mają wiele właściwości zdrowotnych, jednak to zielone jabłko zawiera najwięcej białka, witamin, minerałów i błonnika. Jest ono znane dzięki swoim właściwościom, które pomagają pokonać problemy trawienne, a zawarty w nim odpowiedni poziom dobrego cholesterolu, reguluje poziom glukozy we krwi i poprawia apetyt.
Zielone jabłko na pusty żołądek utrzyma cię w dobrej kondycji każdego dnia!
Dostarcza antyoksydantów
Zielone jabłka są w zachodniej diecie głównym źródłem flawonoidów, będąc też niesamowicie bogate w witaminę C. Flawonoidy znajdujące się w tym rodzaju jabłek to cyjanidyna i epikatechina. W połączeniu z witaminą C, działają jak antyoksydanty i pomagają zwalczać wolne rodniki, które niszczą komórki twojego organizmu. Zaletą spożywania zielonych jabłek na pusty żołądek jest to, że pozwalają twojemu organizmowi zmagać się z rodnikami już od samego rana.
Przeczytaj również: Sok bogaty w antyoksydanty — jak go przygotować?
Wspomaga to produkcję zdrowych komórek i ogranicza niebezpieczeństwo zachorowania na choroby przewlekłe. Zielone jabłka są jednymi z najlepszych sprzymierzeńców w walce z chorobami serca, chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą.
Zielone jabłko na odchudzanie
Spożywanie zielonych jabłek na czczo pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Owoce te są niskokaloryczne, zawierając zaledwie 80 kalorii, a duża ilość błonnika sprawia, że szybko poczujesz się syta. Należy jednak pamiętać, że samo zielone jabłko nie zastąpi pełnowartościowego śniadania. Najlepiej zjeść je tuż po wstaniu z łóżka.
W chwili, gdy twój organizm rozpocznie trawienie, ty możesz zająć się przygotowaniem reszty śniadania. W ten sposób, błonnik pochodzący z jabłka rozłoży się i będzie wspomagał pracę układu pokarmowego, już podczas śniadania. Dzięki niemu zjesz mniej, bo szybciej poczujesz się pełna.
Reguluje poziom glukozy
Zielone jabłko na pusty żołądek, pomaga odpowiedni poziom poziom cukru we krwi, co jest niesłychanie ważne dla wszystkich cukrzyków, lub osób z wysokim ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Musisz wiedzieć, że nawet podczas snu twój układ trawienny nieustannie pracuje, a trzustka może mieć problemy z regulacją glukozy w organizmie. Ze względu na to, ze zielone jabłko jest źródłem błonnika, jedzenie go na pusty żołądek spowalnia wchłanianie cukrów przez jelito. Ten efekt utrzymuje się przez cały dzień.
Badania wykazały, że kobiety, które każdego dnia spożywają jedno zielone jabłko na czczo, mają o 30% niższą szansę zachorowania na cukrzycę typu II. Według lekarzy, każdy człowiek potrzebuje około 28 gramów błonnika na dzień. Zielone jabłko posiada go aż 5 gram. Spożywane rano, na pusty żołądek, ułatwi funkcjonowanie organizmu przez resztę dnia.
Dba o twoje zęby
Nie jesteś w stanie umyć zębów przez noc spędzoną poza domem? Jeśli zdarzy ci się wstać rano z brudnymi zębami, po prostu zjedz zielone jabłko na pusty żołądek. Zawarty w jego skórce błonnik zwiększy produkcję śliny. Pomoże to zredukować liczbę bakterii nagromadzonych w twoich ustach, które atakują zęby i powodują ubytki. Jest to korzystny nawyk, nawet jeśli planujesz umyć zęby po śniadaniu. Przeciwdziałasz bakteriom, które pożywiają się słodkościami pochodzącymi z twojego śniadania.
Polecamy także: Pożegnaj problemy jamy ustnej, dzięki tej metodzie
Utrzymuje stały rytm serca
Kolejną korzyścią jedzenia zielonych jabłek na pusty żołądek jest ich wysoka, w porównaniu to pozostałych rodzajów jabłek, zawartość potasu. Potas jest elektrolitem odpowiedzialnym za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w komórkach. Jest to ważne, ponieważ zabezpiecza twoje serce, pozwalając mu pracować wydajnie przez cały dzień.
Jeśli nie dostarczysz organizmowi potrzebnej dla niego ilości potasu, narażasz się na spowolnienie rytmu pracy serca. Specjaliści twierdzą, że dzienne zapotrzebowanie potasu dla dorosłego człowieka wynosi 4700 miligramów. Każde zielone jabłko posiada 115 miligramów potasu. Jest to wystarczająca ilość, aby wspomóc twoje serce na sam początek dnia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rubén Mühlberger. Tragos genéticos: 50 fórmulas para sanar tu cuerpo. Punto a Partes, 2018.
- Francesc Fossas. Qué comer: consejos y curiosidades de la nutrición. Océano Ámbar,2008.
- Jorge Pérez Calvo. Nutrición energética y salud: Bases para una alimentación con sentido. Penguin Random House Grupo Editorial España, 2016.